کالاهای سرمایه ای چیست؟

کالاهای سرمایه ای، کالاهایی هستند که در اغلب موارد به دست مصرف کننده نهایی نمی رسند، بلکه برای تولید کالاهای تمام شده از آن ها استفاده می شود. این کالاها جزو سرمایه شرکت ها هستند و گاها به مدت چند سال از آن ها استفاده می شود.

 

تعریف کالاهای سرمایه ای

کالاهای سرمایه ای دارایی های فیزیکی هستند که یک شرکت در فرآیند تولید خود برای تولید محصولات و خدمات استفاده می کند. کالاهای سرمایه ای شامل ساختمان ها، ماشین آلات، تجهیزات، وسایل نقلیه و ابزارها می باشد. کالاهای سرمایه ای کالای تمام شده نیستند، بلکه برای تولید کالاهای نهایی استفاده می شوند.

 

نکات کلیدی پیرامون کالاهای سرمایه ای

 • کالاهای سرمایه ای دارایی های فیزیکی هستند که یک شرکت در راستای تولید محصولات و خدماتی که مصرف کنندگان بعداً از آنها استفاده خواهند کرد، به کار می گیرد.
 • کالاهای سرمایه ای شامل دارایی های ثابت مانند ساختمان ها، ماشین آلات، تجهیزات، وسایل نقلیه و ابزار می باشد.
 • کالاهای سرمایه ای برای بخش خدمات نیز تولید می شوند، مانند قیچی های مو برای آرایشگران و دستگاه های قهوه ساز برای کافی شاپ ها.

 

مفهوم کالاهای سرمایه ای

کالاهای سرمایه ای را دارایی های مشهود می نامند، زیرا ماهیت فیزیکی دارند. کالاهای سرمایه ای دارایی هایی هستند که شرکت ها برای تولید محصولاتی به کار می گیرند که سایر مشاغل می توانند از آنها برای تولید کالاهای نهایی خود استفاده کنند. تولیدکنندگان خودرو، هواپیما و ماشین‌آلات در بخش کالاهای سرمایه‌ای قرار می‌گیرند، زیرا محصولات آنها توسط شرکت‌هایی که در ساخت و ساز، حمل و نقل و ارائه خدمات دیگر فعالیت دارند، استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر، کالاهای سرمایه ای به خودی خود برای خریدار رضایت ایجاد نمی کنند (که در علم اقتصاد به آن فایده یا مطلوبیت می گویند) بلکه در عوض برای تولید محصول نهایی که باعث ایجاد رضایت می شود، استفاده می شوند.

 

استهلاک کالاهای سرمایه ای

کالاهای سرمایه ای که یک تجارت در یک سال تولید، به مصرف نمی رساند نمی توانند به طور کامل به عنوان هزینه های تجاری محسوب شوند. در عوض، آنها باید در طول عمر مفید خود مستهلک شوند، و کسر مالیات آن ها در طول سال‌هایی که در حال استفاده هستند تقسیم می‌شود. این کار از طریق تکنیک های حسابداری مانند استهلاک انجام می شود.

استهلاک، کاهش سالانه ارزش دارایی مشهود را در طول عمر مفید آن محاسبه می کند. استهلاک به شرکت کمک می کند تا با صرف بخشی از دارایی در هر سال، درآمد کسب کند. هزینه کردن دارایی به این معنی است که هزینه سالانه، سود یا درآمد خالص را کاهش می دهد و در نتیجه درآمد مشمول مالیات کمتری ایجاد می شود که منجر به پس انداز مالیاتی در شرکت می شود.

 

استهلاک منابع طبیعی

برای شرکت هایی که در حال استخراج منابع طبیعی مانند چوب هستند، استهلاک منابع طبیعی یک تکنیک حسابداری است که برای توزیع هزینه آن منابع در زمانی که آنها توسط یک کسب و کار مصرف می شوند، استفاده می شود. استهلاک منابع طبیعی را می توان با استفاده از کاهش هزینه یا درصد کاهش محاسبه کرد.

به عنوان مثال، هنگام کسر هزینه درختان، مودیان مالیاتی باید از تکنیک کاهش هزینه، بر اساس تعداد کل واحدهای قابل بازیافت و تعداد واحدهای فروخته شده در طول سال مالیاتی استفاده کنند. درصد کاهش هزینه، مواد را به عنوان درصدی از درآمد ناخالص شرکت در طول یک سال مشخص ارزیابی می کند.

 

انواع کالاهای سرمایه ای

کالاهای سرمایه ای لزوما دارایی های ثابت مانند ماشین آلات و تجهیزات تولیدی نیستند. صنعت الکترونیک طیف گسترده ای از دستگاه ها را تولید می کند که کالاهای سرمایه ای هستند. این موارد می توانند از مجموعه های مهار سیم کوچک گرفته تا ماسک های تصفیه کننده هوا و سیستم های تصویربرداری دیجیتال با وضوح بالا متغیر باشند. کالاهای سرمایه ای می توانند برای مشاغل خدماتی نیز تولید شوند. قیچی های مو که توسط آرایشگران و برس های رنگی که توسط نقاشان استفاده می شوند و آلات موسیقی که توسط نوازندگان نواخته می شوند، از جمله بسیاری از کالاهای سرمایه ای هستند که توسط ارائه دهندگان خدمات خریداری می شوند.

تفاوت کالاهای سرمایه ای و کالاهای مصرفی

تفاوت کالاهای سرمایه ای و کالاهای مصرفی

کالاهای مصرفی، محصولات نهایی فرآیند تولید هستند که مصرف کنندگان خریداری می کنند. نمونه هایی از کالاهای مصرفی شامل شیر، لوازم خانگی و لباس است.

برعکس، کالاهای سرمایه ای معمولاً به مصرف کنندگان فروخته نمی شوند، بلکه برای تولید کالاهای دیگری که به مصرف کنندگان فروخته می شوند، کاربرد دارند. با این حال، کالاهای سرمایه ای وجود دارند که می توانند کالاهای مصرفی نیز باشند، مانند هواپیماها که توسط خطوط هوایی و همچنین مصرف کنندگان استفاده می شوند.

 

تفاوت های کلیدی

 • هدف کالاهای سرمایه ای کمک به تولید محصولات دیگر است و آنها برای سرمایه گذاری نهایی در نظر گرفته شده اند، در حالی که کالاهای مصرفی برای مصرف شخصی و نهایی خریداری می شوند.
 • کسب و کارها، شرکت ها و تولیدکنندگان کالاهای سرمایه ای را خریداری می کنند. کالاهای مصرفی توسط مصرف کنندگان خریداری می شود.
 • کالاهای مصرفی با داشتن تقاضای مستقیم مشخص می شوند، زیرا مستقیماً نیازهای مصرف کنندگان را برآورده می کنند. از سوی دیگر، کالاهای سرمایه ای از آنجایی که به طور غیرمستقیم نیاز مصرف کننده را برآورده می کنند، تقاضای مشتق شده دارند.
 • قیمت کالاهای سرمایه ای توسط شرکت ها تعیین می شود، در حالی که قیمت کالاهای مصرفی توسط تامین کنندگان تعیین می شود.
 • استراتژی بازاریابی مورد استفاده برای فروش کالاهای سرمایه ای، بازاریابی کسب و کار به تجارت (B2B) است، در حالی که بازاریابی کسب و کار به مصرف کننده (B2C) برای فروش کالاهای مصرفی استفاده می شود.

 

نمونه هایی از کالاهای سرمایه ای

در زیر نمونه هایی از کالاهای سرمایه ای که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین نمونه هایی از کالاهایی که هم می توانند کالاهای سرمایه ای و هم کالاهای مصرفی باشند، آورده شده است.

 

کالاهای سرمایه ای

 • کارخانه ها یا تجهیزات خط مونتاژ مورد استفاده برای تولید اتومبیل و کامیون
 • ماشین آلات و تکنولوژی
 • انواع زیرساخت ها مانند قطارها و خطوط کابلی یا اینترنت
 • دستگاه های قهوه مورد استفاده در یک کافی شاپ

کالاهای سرمایه ای و مصرفی

 • خودروهای مورد استفاده توسط یک شرکت تحویل کالا یک کالای سرمایه ای است، اما برای یک خانواده، یک کالای مصرفی است.
 • فرگاز های استفاده شده توسط یک رستوران می تواند یک کالای سرمایه ای باشد اما می تواند یک کالای مصرفی نیز باشد.
 • کامپیوترها می توانند توسط شرکت ها و همچنین مصرف کنندگان استفاده شوند.
 • تجهیزات محوطه سازی می تواند توسط شرکت های محوطه سازی و مصرف کنندگان استفاده شود.

 

آیا کالاهای با دوام می توانند هم کالاهای سرمایه ای و هم کالاهای مصرفی باشند؟

بله، کالاهای بادوام می توانند کالاهای سرمایه ای (مانند ابزار، ساختمان، وسایل نقلیه، ماشین آلات و تجهیزات) و همچنین کالاهای مصرفی باشند. کالاهای مصرفی که عمر طولانی دارند (یعنی بیش از سه سال) و در طول زمان مورد استفاده قرار می گیرند، کالاهای بادوام محسوب می شوند. به عنوان مثال، می توان به وسایل نقلیه، لوازم خانگی و فناوری اشاره کرد.

 

آیا خانه یک کالای سرمایه ای است؟

یک خانه می تواند یک کالای سرمایه ای باشد اگر توسط کسب و کاری برای تولید کالا و خدمات استفاده شود. درست مانند ابزار، وسایل نقلیه، ماشین آلات و تجهیزات، ساختمان ها نیز می توانند کالاهای سرمایه ای باشند. یک مثال واضح می تواند یک هتل باشد. با این حال، در اکثر سناریوها، خانه ها کالاهای مصرفی هستند، زیرا در درجه اول برای سکونت خریداری می شوند.

 

محک آکادمی، مرجع مقالات حوزه مالی و کسب و کار

 

منبع:

investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *