راهنمای جامع ایجاد صفحه های فرود

همه ی ما در زمان هایی که در حال گشت و گذار در اینترنت هستیم، همواره از صفحه های فرود بازدید می‌کنیم.

یک صفحه ی فرود می‌تواند صفحه تعیین شده‌ای باشد که هنگام کلیک بر روی یک تبلیغ به آن منتقل می‌شوید. همچنین می‌تواند صفحه‌ای باشد که از طریق کلیک بر روی دکمه فراخوان برای اقدام (call to action) به آن می‌رسید یا حتی می‌تواند به‌عنوان صفحه اصلی یک وب‌سایت عمل می‌کند.

صرف‌نظر از اینکه چگونه به یک صفحه ی فرود می‌رسید، هدف اصلی آن تشویق شما به تبدیل‌شدن به یک سرنخ یا مشتری است. به همین دلیل، صفحات فرود اجزای منحصربه‌فرد استراتژی بازاریابی دیجیتال یک کسب‌وکار هستند.

 

صفحه فرود چیست؟


صفحه فرود یک صفحه وب‌سایت با هدف خاصی است. هدف یک صفحه فرود تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ است. درحالی‌که انواع بسیاری از صفحات فرود وجود دارد، اما هدف همگی یکسان است، کسب سرنخ‌های بیشتر.

صفحات فرود حاوی فرم‌هایی هستند که از بازدیدکنندگان می‌خواهند اطلاعات تماس خود را در ازای چیزی باارزش ارائه دهند.

اکنون به این فکر کنید که افراد چقدر از اطلاعات شخصی خود محافظت می‌کنند. چه چیزی باعث می‌شود یک فرد بخواهد اطلاعات تماس خود را از طریق اینترنت واگذار کند؟

خوب، اینجاست که شیوه‌های طراحی صفحه‌های فرود اهمیت پیدا می‌کند. یک صفحه فرود هدفمند و خوش‌ساخت با فرمت محکم و متن متناسب تقریباً هرکسی را وادار می‌کند اطلاعات خود را ارسال کند.

 

چرا به صفحه های فرود نیاز داریم؟


چرا صفحه ویژه‌ای ایجاد می‌کنید که افراد بتوانند در آن فرم پر کنند؟ چرا فقط از صفحه اصلی یا صفحه درباره ما استفاده نمی‌کنید؟ سؤال خوبی است.

 

پس از خواندن این مقاله، احتمالاً می‌توانید خودتان به این سؤالات پاسخ دهید، اما پاسخ کوتاه این است: صفحه های فرود با حذف مراحل طولانی حرکت در صفحات مختلف و گزینه‌های جایگزین، حواس‌پرتی را از بین می‌برند تا توجه بازدیدکننده‌تان را به طور تمام‌وکمال به خود جلب کنند. و جلب‌توجه به این معنی است که می‌توانید بازدیدکننده خود را به جایی که می‌خواهید هدایت کنید.

اکنون که اهمیت آنها را درک کرده‌اید، بیایید مهم‌ترین نکات ایجاد صفحه های فرود را موردبحث قرار دهیم تا مطمئن شویم صفحات شما برای افزایش نرخ تبدیل تنظیم شده‌اند.

 

مهم‌ترین ترفندهای ایجاد صفحه‌ های فرود


 

1. یک عنوان مفید انتخاب کنید

به‌ازای هر 10 نفری که از صفحه فرود شما بازدید می‌کنند، حداقل هفت نفر از آن خارج می‌شوند. برای پایین نگه داشتن این تعداد، بازدیدکنندگان باید متوجه شوند که در عرض چند ثانیه پس از رسیدن به صفحه فرود، چه چیزی در انتظارشان است. عنوان شما اولین چیزی است که آنها می‌خوانند، و باید به طور واضح و مختصر ارزش صفحه فرود و پیشنهاد شما را بیان کند.

 

2. تصویری را انتخاب کنید که نشانگرپیشنهادتان باشد

وجود یک تصویر اجباری است و باید متناسب با مخاطب هدفتان باشد. هدف از تصویر انتقال یک حس است. باید نشان دهد که بازدیدکننده‌تان پس از دریافت پیشنهاد شما چه احساسی خواهند داشت. برخی از تصاویر ممکن است بهتر از بقیه کار کنند، بنابراین همواره باید گزینه‌های مختلف را امتحان کنید (که در زیر به آنها خواهیم پرداخت).

 

3. متنی ترغیب کننده بنویسید

اگر با استفاده از برخی کلمات در متن بتوان فراخوان برای اقدام شما را به فروش تبدیل کرد، منطقی است که همه ی زمان خود را نباید صرف نوشتن عنوان‌های عالی و پیداکردن تصاویر ایده‌آل نکنید. متن شما باید واضح و مختصر باشد و بازدیدکننده شما را به انجام کاری که می‌خواهید راهنمایی کند. متن جذاب همچنین با استفاده از ضمیر “شما” مستقیماً با بازدیدکننده صحبت می‌کند تا با آنها تعامل مؤثر داشته باشد. در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد نکات متن خواهیم پرداخت.

 

 

4. فرم سرنخ خود را در بالای صفحه قرار دهید

اگر مشتریان بالقوه‌تان بخواهند فوراً تبدیل به مشتری شوند، باید فرم سرنخ شما به‌آسانی در دسترس باشد، زیرا قطعاً نمی‌خواهید صفحه فرودتان را جستجو و اسکن کند تا به پیشنهادتان برسند. “بالای صفحه” به این معنی است که بازدیدکنندگان برای رسیدن به فرم نیازی به پایین آمدن نداشته باشند و به‌محض اینکه شخصی به صفحه مراجعه می‌کند در معرض دید قرار می‌گیرد. این می‌تواند یک فرم یا یک لینک به فرم باشد. حتی می‌توانید فرم خود را طوری طراحی کنید که هم‌زمان با حرکت کاربر به سمت پایین صفحه حرکت کند.

 

5. یک فراخوان برای اقدام واضح و برجسته انتخاب کنید

فراخوان برای اقدام (CTA) مسلماً مهم‌ترین عنصر در صفحه های فرود شما است، این یکی از چندین عنصری است که نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد. دکمه CTA باید برجسته باشد، به این معنی که باید از رنگی استفاده کنید که با عناصر دیگر در صفحه تضاد داشته باشد. در مورد کاری که می‌خواهید بازدیدکنندگان انجام دهند، واضح توضیح دهید، یعنی از فعلی مشخص مانند «ارسال»، «دانلود» یا «اکنون دریافت کنید» استفاده کنید.

 

6. پیشنهادی مرتبط ارائه دهید

صفحه های فرود خود را به‌عنوان بخشی از سفر سرنخ خود به سمت پیشنهاد نهایی‌تان، یعنی محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید در نظر بگیرید. پیشنهاد شما چیزی است که در ازای اطلاعات شخصی سرنختان به آن می‌دهید و بنابراین، نه‌تنها باید به‌اندازه کافی قانع‌کننده باشد که بازدیدکننده اطلاعات تماس خود را در اختیار قرار دهد، بلکه باید به کسب‌وکار شما نیز مرتبط باشد.

 

7. تنها موارد مهم و مورد نیاز را از مخاطب بخواهید

شما می‌خواهید تا جایی که ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد سرنخ خود جمع‌آوری کنید، اما میزان درخواست شما به عوامل مختلفی بستگی دارد: اینکه چقدر با شما آشنا هستند، در کجای سفر خریدار هستند و چقدر به شما اعتماد دارند. جهت ایجاد حداقل مقاومت برای ورود، در فرم سرنخ خود، اطلاعات کمی را درخواست کنید. یک نام و یک ایمیل برای پرورش یک سرنخ جدید کافی است.

 

8. تمام ناوبری ها را حذف کنید

صفحه های فرود شما تنها یک هدف باید داشته باشد: تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ. هر لینک رقیب از جمله لینک‌های داخلی، شما را از آن هدف منحرف می‌کند. هر پیوند دیگری را در صفحه خود حذف کنید تا توجه همه بازدیدکنندگان به فراخوان برای اقدام شما جلب شود.

 

9. صفحه خود را واکنش گرا کنید

درست مانند هر صفحه دیگری در وب‌سایت شما، صفحات فرود نیز باید واکنش‌گرا (ریسپانسیو) باشند تا تجربه ی کاربری مناسبی ارائه دهند. قطعاً دوست ندارید که فرم سرنخ شما در صفحه تلفن‌های همراه به‌خوبی دیده نشود. باید از هر فرصت ممکن برای افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان خود فارغ از اینکه چگونه صفحه شما را مشاهده می‌کنند، استفاده کنید.

 

10. برای جستجو بهینه سازی کنید

مطمئناً، شما بازدیدکنندگان را از طریق ایمیل‌، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر روش‌های بازاریابی به صفحه فرود خود هدایت خواهید کرد، اما صفحه شما باید در راستای کلمات کلیدی هدف برای کمپین‌های پولی و همچنین جستجوی ارگانیک نیز بهینه‌سازی‌شده باشد. وقتی کسی عبارت کلیدی شما را جستجو می‌کند، باید صفحه فرود شما را پیدا کند. به طور مشابه، هنگامی که یک کلمه کلیدی را با تبلیغات پولی هدف قرار می‌دهید، آن کلمات باید در صفحه فرود شما وجود داشته باشند.

 

11. حتما یک صفحه ی تشکر داشته باشید

صفحه تشکر جایی است که سرنخ‌های شما را پس از تکمیل فرم به آنجا هدایت می‌شوند. می‌توانید فقط یک پیام تشکر را در همان صفحه نشان دهید یا به‌طورکلی تشکر را حذف کنید، اما بهتر است این کار را نکنید.

صفحه تشکر سه هدف مهم را دنبال می‌کند:

 • پیشنهادی را که قول داده‌اید (معمولاً به‌صورت دانلود فوری) ارائه می‌دهد.
 • فرصتی به شما می‌دهد تا علاقه ی سرنخ جدید خود را به محتواهای مرتبط دیگر برانگیزید.
 • به‌عنوان فرصتی برای تشکر از آنها به‌خاطر علاقه‌شان عمل می‌کند، و می‌تواند در نهایت آن‌ها را تبدیل به مشتری کند.

 

 

چگونگی طراحی صفحه های فرود


معمولاً طراحی به معنی خلاقیت و استفاده از رنگ‌ها و تصاویر زیبا است. اما برای ایجاد یک صفحه فرود، یک گام جلوتر رفته‌ایم و مواردی مانند کاربردی بودن، جهت‌مداری و مؤثر بودن را اضافه کرده‌ایم؛ بنابراین، برای ایجاد یک صفحه فرود با طراحی خوب، باید از دونیم کره راست و چپ مغز خود استفاده کنید. اما اشتباه نکنید، برای تبدیل بازدیدکنندگان خود همچنان به تصاویر عالی و رنگ‌های جذاب نیاز دارید. در زیر به نحوه ترکیب همه اینها خواهیم پرداخت.

 

ساختار صفحه فرود

خبر خوب این است که در اینجا نیازی به خلاقیت ندارید. اکثر صفحات فرود از ساختار بسیار مشابهی پیروی می‌کنند زیرا کارایی آن ثابت شده است. می‌توانید خلاقیت خود را از طریق عناصر و تصاویر مارک‌دار القا کنید، اما به قالب صفحه فرود که مردم به دیدن آن عادت دارند، پایبند باشید.

یک صفحه فرود خوب دارای پنج عنصر است:

 

 • عنوانی که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند
 • تصویری که مرتبط به مخاطبان شما است
 • فرم سرنخی که در بالای صفحه قرار می‌گیرد تا اطلاعات بازدیدکنندگان را بگیرد
 • فراخوان برای اقدامی (CTA) که عمل محور و قانع کننده است
 • متن و توضیحاتی که بازدیدکننده را برای تکمیل فرم شما آگاه و ترغیب می‌کند

 

آیا صفحه فرود شما می‌تواند شامل چیزی بیش از این نیز باشد؟

قطعاً.

 

مثلاً دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی را در نظر بگیرید که بازدیدکنندگان می‌توانند از آن‌ها برای انتشار مطالب شما استفاده کنند. این حداقل چیزی است که می‌توان در نظر گرفت. شما باید مخاطبان خود را بشناسید، اینکه آن‌ها از کجا می‌آیند و در کجای سفر خریدشان قرار دارند به شما کمک می‌کند بدانید که چقدر باید اطلاعات قرار دهید. قاعده کلی این است که به اندازه ی نیاز اطلاعات درج کنید تا مخاطبین را به تبدیل به مشتری کنید.

 

 

طرح بندی صفحه فرود

ممکن است باعث تعجب شما شود، اما اکثر مردم تمام متن شما را نمی‌خوانند. بلکه نگاهی کلی به متن انداخته و مهم‌ترین نکات را پیدا می‌کنند. وظیفه شما این است که این نکات را برجسته کنید تا بازدیدکننده چیز مهمی را از دست ندهد.

 

این نکات را در نظر بگیرید:

 • مهمترین اطلاعات را در بالای صفحه نگه دارید تا بازدیدکننده برای رسیدن به آن نیازی به پیمایش نداشته باشد.
 • تست چشمک (blink test) در صفحه خود انجام دهید، به این معنی که بازدیدکننده باید بتواند پیام اصلی را در زمان کمتری که برای چشمک زدن نیاز دارد، یعنی کمتر از پنج ثانیه جمع‌آوری کند.
 • از فضای سفید (یا منفی) استفاده کنید تا بازدیدکننده را درگیر و متمرکز نگه دارید و به آنها در درک پیام خود کمک کنید.
 • با گلوله‌ها و پاراگراف‌های کوتاه بنویسید تا متن خود را قابل‌فهم‌تر کنید.
 • سعی کنید بخش‌های مهم متن خود را در یک الگوی F قرار دهید، به این معنی که متن خود را در جهتی که اکثر مردم صفحه را به‌صورت آنلاین اسکن می‌کنند قرار دهید. هماهنگ با جریان الگوهای بصری کار کنید تا افراد را به سمت نکات کلیدی سوق دهید که منجر به تبدیل‌شدن آنها می‌شود.

 

رنگ های صفحه فرود

طراحی صفحه فرود شما – از جمله رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید – باید منعکس‌کننده طراحی وب‌سایت شما باشد. هدف شما ایجاد یک رابطه طولانی‌مدت با افرادی است که از صفحه فرود شما بازدید می‌کنند، و این بدان معناست که آنها باید با رنگ‌های برند و سبک منحصربه‌فرد شما آشنا شوند. هرچه بیشتر برند شما را بشناسند، بیشتر به شما اعتماد می‌کنند (و هر چه بیشتر به شما اعتماد کنند، راحت‌تر می‌توانید کاری را که می‌خواهید انجام دهید).

مناطقی که باید استفاده از رنگ‌های جایگزین را در آن‌ها نظر بگیرید، عناصری هستند که باید برجسته باشند، مانند دکمه CTA. کنتراست نام این بازی است. مثلاً اگر رنگ‌های برند شما بیشتر سبز هستند، باید رنگی را انتخاب کنید که بتواند توجه کاربران را جلب کند، مثلاً بنفش.

تصاویر صفحه های فرود

تصویر در صفحه فرود شما یکی از اولین چیزهایی است که مردم می‌بینند، و از آنجایی که مردم تصاویر بصری را بسیار سریع‌تر از متن پردازش می‌کنند، تصاویر لحن کلی تجربه آنها تعیین می‌کنند. اما چگونه می‌توانید بین میلیون‌ها عکس، یکی را انتخاب کنید؟

 

بیایید انتخاب را با چند سؤال مهم، محدودتر کنیم:

 

مخاطب هدف شما کیست؟

شخصیت مخاطب شما چگونه به نظر می‌رسد؟ آن‌ها چندساله هستند؟ چگونه لباس می‌پوشند؟ به چه چیزی علاقه دارند؟ پاسخ به این سؤالات در تعیین اینکه چه تصویری را در جلو و مرکز صفحه فرود خود قرار می‌دهید مهم است. اگر قرار است برای مخاطبان شما جذاب باشد، باید به نحوی آنها را نمایندگی کند.

 

می‌خواهید کجای صفحه فرودتان دیده شود؟

این ممکن است سؤالی عجیب به نظر برسد، اما در واقع بر اساس این ایده است که مردم از نشانه‌های جهت‌گیری پیروی می‌کنند، مانند جایی که دیگران نگاه می‌کند یا به آن اشاره می‌کنند. اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان فرمی را پر کنند، تصویری را در نظر بگیرید که توجه آنها را به سمت آن فرم جلب کند.

 

آیا  تصاویرتان مرتبط با پیام تان هستند؟

هر عنصر در صفحه فرود شما هدف مهمی را دنبال می‌کند. ازآنجایی‌که تصویر شما یکی از اولین چیزهایی است که مردم می‌بینند، باید به روشن شدن آنچه بازدیدکننده از صفحه شما انتظار دارد کمک کند. مطمئن شوید که تصویر شما می‌تواند ارزش‌آفرینی کند.

در اینجا موارد مهم دیگری وجود دارد که باید هنگام ایجاد تصاویر برای صفحه‌های فرود عالی در نظر بگیرید.

 

فراخوان برای اقدام (CTA)

تاکنون در مورد CTA چندین مرتبه صحبت کرده‌ایم، اما ازآنجایی‌که مهم‌ترین بخش صفحه فرود شما است، ارزش ذکر مجدد را دارد. وقتی نوبت به طراحی CTA می‌رسد، چند ترفند برای جذاب کردن آن وجود دارد که باعث می‌شوند بازدیدکنندگان کلیک کنند. به عبارت دیگر، CTA شما شامل دکمه و متنی است که برای جلب‌توجه مخاطبین از آن‌ها استفاده می‌کنید. این نکات هر دو مورد را پوشش می‌دهند:

 

 • به CTA خود رنگی زنده و متضاد بدهید
 • متن CTA خود را روی منافع بازدیدکننده خود متمرکز کنید
 • به اصل مطلب برسید، سعی کنید از پنج کلمه بیشتر استفاده نکنید
 • با استفاده از افعالی مانند “دریافت، دانلود، کلیک کنید” برای مخاطب مشخص کنید چه کاری از آن‌ها می‌خواهید انجام دهند.
 • دکمه خود را به اندازه ای بزرگ کنید که در صفحه برجسته شود
 • کمی فضای منفی به آن بدهید و اطراف CTA خود را شلوغ نکنید
 • جریان صفحه را دنبال کنید و CTA خود را در جایی قرار دهید که چشم خوانندگان شما می رود، مانند سمت راست یا پایین متن
 • شکل دکمه خود و متن خود را آزمایش کنید، در واقع همه چیز را آزمایش کنید (در پایین نحوه ی انجام این کار را توضیح خواهیم داد)

 

 

صفحه فرود موبایل

بیش از نیمی از ترافیک وب‌سایت از دستگاه‌های تلفن همراه است، بنابراین، بدون توجه به اینکه بازدیدکنندگان از چه دستگاهی استفاده می‌کنند، تجربه کاربری باید یکسان باشد. با واکنش‌گرا (ریسپانسیو) کردن صفحه فرود خود، به آن فرصت مشاهده و تبدیل می‌دهید، خواه روی دسکتاپ و تلفن همراه باشد، یا تبلت و موارد دیگر.

 

نکات نوشتن متن صفحه های فرود


پس از طراحی صفحه، نوبت به یک متن عالی می‌رسد. متن تان باید قانع‌کننده، آموزنده، دوست‌داشتنی، مختصر، مؤثر، قابل‌اعتماد و آموزنده باشد. چگونه؟ به خواندن ادامه دهید:

 

 

 

1. نکات اصلی را پوشش دهید

چند نکته اصلی وجود دارد که باید در متن خود به آنها بپردازید. این نکات اصلی عبارت‌اند از: نقاط درد مخاطبین شما، راه‌حل آن نقاط درد، نحوه کار راه‌حل شما (ویژگی‌ها)، اینکه راه‌حل شما چگونه وضعیت آنها را بهبود می‌بخشد (مزایا)، و اثبات اینکه کار می‌کند (اثبات اجتماعی).

اکثر مطالبی که می‌نویسید باید به این موضوع بپردازند که چگونه می‌توانید به مشتری بالقوه خود کمک کنید، نه اینکه خودتان چقدر عالی هستید (این باید به طور ضمنی باشد). بیایید بیشتر به این نکات بپردازیم.

 

نقطه درد

نقطه دردی که روی آن تمرکز می‌کنید باید نقطه ای باشد که پیشنهاد شما می‌تواند آن را حل کند. مهم است مشکلی را که مخاطبین تان شما با آن مواجه هستند لمس کنید تا بدانند شما متوجه هستید چه مشکلاتی دارند. همدلی یک راه مؤثر برای ایجاد اعتماد است و اگر آنها بدانند که شما مشکلشان را متوجه شده‌اید، به احتمال زیاد به راه‌حل شما اعتماد خواهند کرد.

 

راه‌حل شما

راه‌حل مشکل، چیزی است که شما در ازای اطلاعات به آنها ارائه می‌دهید. یک مسیر روشن‌بین مشکلشان و اینکه چگونه راه‌حل شما راه‌حلی است که آنها نیاز دارند، نشان دهید.

 

امکانات

فقط دانستن راه‌حل شما ممکن است برای تبدیل سرنخ‌ها کافی نباشد. بنابراین، باید مواردی را که در آن راه‌حل گنجانده شده است ذکر کنید. اگر کتاب الکترونیکی است، چه موضوعاتی را پوشش می‌دهید؟ اگر در حال تبلیغ وبینار هستید، چگونه کار خواهد کرد و چه چیزی را آموزش خواهید داد؟ اگر یک سرویس است، چه انتظاری می‌توانند داشته باشند؟ تمام اطلاعاتی را که سرنخ شما برای تصمیم‌گیری نیاز دارد به او بدهید.

 

فواید

نسخه شما باید دارای مزایای زیادی برای کاربر باشد، زیرا این همان چیزی است که آنها واقعاً به آن اهمیت می‌دهند: چیزی که برای آنها مفید است. درحالی‌که ویژگی‌ها، پیشنهاد شما را فهرست می‌کنند، مزایا به بازدیدکنندگان می‌گویند که وضعیت آن‌ها چگونه بهبود می‌یابد. این تصویر به آن‌ها ارائه می‌دهد که زندگی‌شان با استفاده از راه‌حل شما چگونه بهتر می‌شود.

اثبات اجتماعی

مطالعات نشان می‌دهد که اثبات اجتماعی برای ترغیب افراد به انجام یک اقدام مؤثر است. اثبات اجتماعی به شکل آرم برندهایی که با آنها کار کرده‌اید، توصیفات مشتریان قبلی، بررسی محصول شما یا تأیید اینکه دیگران خدمات شما را خریداری کرده‌اند ارائه می‌شود. در اصل، مردم می‌خواهند بدانند که دیگران نیز از راه‌حل شما استفاده کرده‌اند و از آن سود برده‌اند. با قراردادن اثبات اجتماعی در صفحه فرود خود، پیشنهاد خود را بدون گفتن چیزی تأیید کنید.

 

2. پیشگیرانه به اعتراضات پاسخ دهید

بخش کلیدی نوشتن یک متن متقاعدکننده (نسخه‌ای که افراد را وادار به تبدیل می‌کند) ازبین‌بردن مخالفت‌ها قبل از مطرح‌شدن است.

هنگامی که پایه ی متن خود را با پرداختن به تمام نکات اصلی پایه‌گذاری کردید، خود را در ذهن مشتری بالقوه‌تان قرار دهید و به این فکر کنید که کجا ممکن است در حین خواندن به شما اعتراض کنند یا شما را به چالش بکشند. به‌عنوان‌مثال، اگر بگویید «ما به شرکتی خاص کمک کرده‌ایم تا مشتریان خود را جذب کند»، خواننده شما ممکن است آن را مسخره کند یا شک کند، مگر اینکه این بیانیه را با اثبات اجتماعی همراه کنید.

این تمرین را برای هر بخش از صفحه خود انجام دهید (یا از یک دوست بی‌طرف بخواهید که کمک کند) تا زمانی که هر ایراد احتمالی را که می‌توانید به آن فکر کنید پوشش دهید. وقتی از افرادی که از صفحه فرود شما بازدید کرده‌اند سؤال می‌کنید، از آن به‌عنوان بازخورد استفاده کنید تا متن خود را دقیق‌تر کنید. بهتر از آن، به دنبال دریافت بازخورد سازنده از چند سرنخ مشتری اول تبدیل شده ی خود باشید تا مطمئن شوید صفحه فرود شما هر نیازی را برآورده می‌کند.

 

3. در مشتری احتمالی خود حس اعتماد ایجاد کنید

فرض کنید در حال خواندن یک صفحه فروش هستید و چنین متنی روبه‌رو می‌شوید: “محصول ما به 100 نفر کمک کرده است و ممکن است برای شما هم کار کند! ”

احتمالاً چنین متنی را رد می‌کنید و به دنبال شرکتی می‌گردید که راه‌حلی دارد که قطعاً می‌تواند برای شما مؤثر باشد. هدف شما ایجاد اعتماد میان بازدیدکنندگان است و تنها راه این است که به‌عنوان یک مرجع شناخته شوید.

 

 

علاوه بر استفاده از اثبات اجتماعی، راه‌های دیگر ایجاد اعتماد عبارت‌اند از:

 

 • به روشی که صحبت می‌کنید بنویسید و مشتریان بالقوه خود را مانند مشتریان واقعی خود خطاب کنید.
 • آماری را ذکر کنید که پیام شما را پشتیبانی می‌کند.
 • از مطالعات موردی استفاده کنید که مشتریان مشابه هدف شما را برجسته می‌کند.
 • با اعتراف به شکست‌ها و صحبت در مورد شک و تردیدهایی که داشته‌اید، صادقانه به مخاطب خود نشان دهید که انسان هستید.

 

4. از محرک های کلیک استفاده کنید

محرک‌های کلیک برای ازبین‌بردن آخرین شک و تردید قبل از تبدیل بازدیدکننده به مشتری طراحی شده‌اند. شما می‌توانید آنها را به‌عنوان تقویت‌کننده‌های احتمال کلیک در نظر بگیرید. آن‌ها اساساً در کنار CTA شما قرار می‌گیرند تا مشتری احتمالی شما با آسودگی خیال تبدیل شود.

 

در زیر، چند روش مؤثر برای استفاده از محرک‌های کلیک آمده است:

 

 • تضمین بازگشت پول
 • آسان بودن لغو اشتراک
 • نقل‌قول از یک مشتری موفق یا خوشحال
 • سیاست حفظ حریم خصوصی

 

 

تست A/B صفحه های فرود


تمام چیزهایی که تا این مرحله در مورد آن بحث کرده‌ایم، از نظر تئوری عالی است. اما کسب‌وکار شما با نمونه‌های دیگر متفاوت است و مخاطبان هدف شما منحصربه‌فرد هستند. چگونه متوجه می‌شوید که نسخه‌ای که انتخاب کرده‌اید کار می‌کند؟ قراردادن CTA گزینه ی خوبی برای شماست؟ چه رنگ هایی بهترین عملکرد را دارند؟ یا کدام تصویر را انتخاب کنید؟

 

تست تقسیم (یا تست A/B) احتمالاً برای شما به‌عنوان یک بازاریاب چیز جدیدی نیست، و آزمایش تقسیم صفحه آزمایش معمولی دیگر است در کنار دیگر آزمایش‌ها.

 

اکنون به طور خلاصه به بهترین روش تست A/B صفحات فرود شما اشاره می‌کنیم.

 

تست A/B چیست؟

تست A/B به‌سادگی ترافیک شما را به دو یا چند صفحه تقسیم می‌کند تا ببینید کدام‌یک عملکرد بهتری دارد. درحالی‌که می‌توانید این کار را به‌صورت دستی با راه‌اندازی یک نسخه برای مدت زمانی مشخص و سپس دیگری برای مدت‌زمان مشابه انجام دهید، استفاده از نرم‌افزاری که به شما امکان ‌دهد تست کنید و نتایج را ردیابی کنید، بسیار کارآمدتر است.

اجزای اصلی یک تست A/B دو صفحه هستند: قهرمان یا صفحه اصلی و چالشگر یا صفحه‌ای هستند که برای مقایسه با صفحه ی اصلی ایجاد کرده‌اید.

 

نحوه انجام تست A/B

مهم‌ترین ترفند برای انجام تست تقسیم، ایجاد تغییرات بسیار کوچک در هر آزمایش است. به‌عنوان‌مثال، تیتر و تصویر خود را هم‌زمان آزمایش نکنید زیرا نمی‌دانید کدام عنصر عامل ایجاد نتایج است. به همین دلیل، هر بار یک عنصر را آزمایش کنید. “برنده” قهرمان شما می‌شود و سپس می‌توانید یک “چالشگر” جدید برای آزمایش عنصر بعدی ایجاد کنید. این چرخه را تا زمان رسیدن به نرخ تبدیل موردنظر خود ادامه دهید.

 

چه چیزی را باید تست کنید؟

شما می‌توانید تقریباً هر چیزی را در صفحه فرود خودآزمایش کنید. اما بهتر است آزمایش خود را به چند مورد از تأثیرگذارترین عناصر صفحه خود محدود کنید، مانند:

 

 • کپی تیتر
 • تصویر
 • رنگ CTA
 • محرک‌های کلیک
 • متن صفحه
 • طول فرم سرنخ مشتری

 

این تست‌ها بیشترین تأثیر را روی نرخ تبدیل شما خواهند داشت. سعی کنید ابتدا با ساده‌ترین تغییر شروع کنید، مانند یک عنوان یا رنگ CTA، سپس سراغ موارد بزرگ‌تر مانند متن صفحه خود بروید.

 

معیار سنجش موفقیت صفحه های فرود محک آکادمی

معیارهای سنجش موفقیت صفحه های فرود


معیارها همه ی آن چیزهایی را که باید در مورد عملکرد صفحه فرود خود بدانید به شما می‌گویند و همچنین به شما بینشی در مورد چگونگی بهبود آن‌ها می‌دهد. وقتی یک صفحه را راه‌اندازی می‌کنید، در ابتدا سخت است متوجه شوید که دقیقاً چه چیزی کار می‌کند. در مراحل اولیه، بادقت اندازه‌گیری و پیگیری کنید تا به نرخ تبدیل نسبتاً خوبی برسید، سپس می‌توانید معیارهای خود را کمتر دنبال کنید.

 

بازدید از صفحه

صفحه فرود شما چند بازدید دارد؟ هرچه بازدیدها بیشتر باشد، احتمال تبدیل بیشتر خواهد بود. سعی کنید استراتژی پولی خود را تنظیم کنید یا کلمات کلیدی خود را دوباره تعریف کنید تا ترافیک بیشتری را به صفحه خود هدایت کنید. همچنین می‌توانید از طریق ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت خود، فالوورهای فعلی خود را از پیشنهاد خود مطلع کنید.

 

منبع ترافیک

دانستن اینکه ترافیکتان از کجا می‌آید، به شما این امکان را می‌دهد که بدانید کجا باید تلاش خود را دوبرابر کنید یا از تلاش خود صرف‌نظر کنید.

 

نرخ ثبت اطلاعات

این تعداد افرادی است که فرم سرنخ شما را تکمیل می‌کنند و وارد صفحه تشکر شما می‌شوند. ترفندهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش این تعداد در صفحه خود انجام دهید، اما حتماً A/B تست کنید تا متوجه شوید چه چیزی مؤثر است.

 

 

مخاطب

مخاطبین به تعداد سرنخ‌هایی که از فرم شما ایجاد شده‌اند اشاره دارد. دلیل تفاوت مخاطبین با ثبت‌نام‌ها این است که مخاطبین تکراری فقط یک‌بار شمارش می‌شوند، به این معنی که اگر یک سرنخ فعلی، فرم شما را برای دریافت پیشنهاد پر کند، بر تعداد آنها تأثیری نمی‌گذارد.

 

نقشه ی حرارتی

این بخش، بیشتر مشاهده‌ای است از نحوه تعامل افراد با صفحه شما و می‌تواند به نشان دهد که افراد غالباً در کجا پیمایش می‌کنند، چه می‌خوانند و چگونه با صفحه شما ارتباط برقرار می‌کنند. اینها همه داده‌های مفیدی هستند که در مورد طرح‌بندی و ساختار صفحه‌تان می‌توانید متصور شوید.

 

نرخ پرش

اگر بازدیدکنندگان به صفحه شما می‌آیند و بلافاصله آن را ترک می‌کنند، باید بررسی کنید که آیا محتوا با پیشنهاد مطابقت دارد یا خیر. آیا متن شما توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند و آیا بازدیدکنندگان به طور خودکار می‌دانند که وقتی وارد صفحه شما می‌شوند باید چه کاری انجام دهند؟ آیا صفحه شما بازتابی از متنی است که برای ترغیب مردم به بازدید از آن استفاده کردید؟

 

نیمه کاره رها کردن فرم

این معیار به شما می‌گوید که چند نفر شروع به پرکردن فرم شما می‌کنند، اما آن را تکمیل نمی‌کنند. اگر این عدد بیش از حد زیاد است، باید برخی تغییرات انجام دهید از جمله: معرفی محرک‌های کلیک جدید، کوتاه‌کردن فرم، یا شفاف‌تر کردن کاری که می‌خواهید بازدیدکننده‌تان انجام دهد.

 

معیارها

شما باید صفحه فرود خود را بر اساس هنجارهای صنعتی که کسب‌وکارتان در فعالیت می‌کند و بین مخاطبان مشابه قضاوت کنید تا بدانید که آیا مطابق انتظار عمل می‌کند یا خیر. برخی از معیارهای صنعت را بررسی کنید تا به‌عنوان پایه خود تعیین کنید، اما از نتایج سایر شرکت‌ها دلسرد نشوید.

اگر به معیارها توجه کنید، تشخیص و بهبود صفحات فرود ممکن است.

 

 

چگونه صفحات فرود خود را موثرتر کنید


همیشه ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش عملکرد صفحه فرود خود انجام دهید. در زیر چند نکته عالی برای بالابردن سطح صفحه فرودتان آورده شده است

 

صفحه فرود خود را بهینه کنید

بهینه‌سازی، کلمه‌ای گیج‌کننده است، این‌طور نیست؟ آیا منظور تصاویر، متن، کلمات کلیدی یا رابط کاربری است؟ پاسخ مثبت است، منظور همه ی این موارد است. بهینه‌سازی می‌تواند به این معنی باشد که صفحه فرود خود را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهید، و این شاید شامل تغییرات بی‌شماری باشد.

 

یک پیشنهاد واقعا خوب ارائه دهید

می‌توانید استدلال کنید که هر چیز رایگان “خوب” است، اما این همیشه درست نیست. پیشنهاد شما نه‌تنها باید رایگان باشد، بلکه باید به‌اندازه کافی خوب باشد تا باعث شود یک غریبه اطلاعات شخصی خود را به شما بدهد. بیایید روراست باشیم، شرکت‌های زیادی وجود دارند که برای جلب‌توجه مخاطبان شما رقابت می‌کنند، اطلاعات آنها را می‌خواهند و از طریق ایمیل از آنها درخواست می‌کنند؛ بنابراین، چه چیزی شما را از سایرین متمایز می‌کند؟ یک پیشنهاد برجسته.

 

در اینجا چند سؤال برای تعیین اینکه آیا پیشنهاد قانع‌کننده‌ای دارید یا خیر وجود دارد:

 

 • آیا پیشنهاد شما مشکلی را برای مخاطب هدفتان حل می‌کند؟
 • آیا مزیت واضحی وجود دارد که سرنخ‌ها بتوانند از این پیشنهاد به دست آورد؟
 • آیا پیشنهاد شما می‌تواند با رقبا رقابت کند؟

 

زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهید

یک ثانیه تأخیر در زمان بارگذاری صفحه به معنای 7٪ نرخ تبدیل کمتر و 11٪ بازدید کمتر از صفحه ی شما است. کندی زمان بارگذاری صفحه نیز می‌تواند منجر به نارضایتی و ناامیدی مشتری شود.

نیازی به گفتن نیست که زمان بارگذاری صفحه فرود معیاری است که باید جدی گرفت. به دنبال نکات مهم برای کاهش زمان بارگذاری صفحه ی خود باشید.

 

سفر مشتری را در نظر داشته باشید

ازآنجایی‌که شما ترافیک به صفحه فرود خود هدایت می‌کنید، باید ایده روشنی از جایی که بازدیدکنندگان شما در سفر خریدار خود هستند داشته باشید. این بدان معناست که باید بدانید آیا آنها در تلاش برای تشخیص مشکل (آگاهی)، به دنبال راه‌حلی برای مشکل خود (بررسی)، یا آماده ی اقدام (تصمیم) هستند. اگر می‌خواهید نرخ تبدیل داشته باشید، متن و پیشنهاد شما باید این را منعکس کند. این هیچ تفاوتی با سایر موضوعات بازاریابی ندارد، بازدیدکنندگان خود را در جایی که هستند ملاقات کنید.

 

تجربه ای منسجم ایجاد کنید

هیچ‌کس نباید وقتی به صفحه فرود شما می‌رسد شگفت‌زده شود. باید دقیقاً همان‌طور که تبلیغ شده باشد، به این معنی که با محتوای شما سازگار باشد. از همان کلماتی در صفحه فرود خود استفاده کنید که برای ترغیب افراد به آنجا استفاده می‌کردید، خواه یک تبلیغ پولی، پست اجتماعی، CTA وبلاگ یا ایمیل باشد. شما باید از استفاده از طعمه اجتناب کنید اگر می‌خواهید مشتریانتان باقی بمانند.

 

یک مسیر روشن برای افزایش تبدیل ایجاد کنید

در پیمایش صفحه فرود شما نباید حدس و گمان وجود داشته باشد. هنگامی که شخصی وارد صفحه می‌شود، باید مشخص باشد که از وی می‌خواهید چه کاری انجام دهد: اطلاعاتش را در فرم سرنخ وارد کند. هدف شما این است که بازدیدکنندگان را با استفاده از تکنیک‌های خلاقانه به سمت فرم خود هدایت کنید.

 

در اینجا چند راه برای هدایت بازدیدکننده خود به سمت تبدیل آورده شده است:

 

 • تصویر شخصی را انتخاب کنید که یا به فرم خیره شده است یا به فرم شما اشاره می‌کند
 • در CTA خود از رنگ متضاد استفاده کنید تا جلب‌توجه کند
 • از فلش‌هایی استفاده کنید که به فرم سرنخ شما اشاره می‌کنند
 • از انکر تکست‌هایی (anchor text) استفاده کنید که با کلیک، افراد را به فرم بازمی‌گردانند
 • به CTA خود مقداری فضای منفی در صفحه بدهید بدهید تا مشخص‌تر باشد
 • فرم اصلی خود را با رنگ یا طرح برجسته قاب کنید

 

ترس از فقدان را به پیشنهاد خود اضافه کنید

تعداد کمی از تاکتیک‌های بازاریابی احساسی به‌اندازه ترس ازدست‌دادن مؤثر هستند (که به طور مخفف با نام FOMO شناخته می‌شوند). مصرف‌کنندگان دوست ندارند توانایی خود را در انتخاب از دست بدهند، و هنگامی که شما به‌وضوح نشان دادید که پیشنهاد شما تقاضای زیادی دارد یا عرضه کم است، آنها برای دریافت آن تلاش می‌کنند.

دلیل دیگر اینکه این تکنیک مؤثر است، این است که مردم چیزهایی را می‌خواهند که به‌سختی به دست می آیند، این نشان دهنده ی ارزش و انحصار است.

برای نشان‌دادن کمبود، به این موضوع اشاره کنید که مقدار کمی از پیشنهادتان باقی‌مانده است و یک تایمر شمارش معکوس قرار دهید. از کلماتی مانند «به‌زودی به پایان می‌رسد» یا «آخرین فرصت» استفاده کنید. فقط از تاکتیک‌هایی استفاده کنید که برای کسب‌وکار شما صادق است.

 

از ویدیو استفاده کنید

بازاریابی ویدیویی به دلایل واضحی در حال محبوب شدن است. نه‌تنها مشتریان ترجیح می‌دهند ویدئوهای شرکت‌ها را ببینند، بلکه 88 درصد از بازاریابان ویدئو می‌گویند که ویدیو به آنها بازگشت سرمایه مثبت می‌دهد. نکته کلیدی ایجاد یک ویدیوی مؤثر است که بازدیدکنندگان را از هدف نهایی شما که فراخوان برای اقدام است منحرف نکند.

اگر قصد استفاده از ویدیو را ندارید، در اینجا دلایلی وجود دارد که می توانند شما را برای استفاده از آن ترغیب کنند

 

ویدیو:

 

 • نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد
 • روشی شخصی‌تر برای به اشتراک گذاشتن پیام و ارتباط با مشتریان احتمالی است
 • می‌تواند جذاب‌تر از یک تصویر باشد و بازدیدکنندگان را به کلیک کردن عادت دهد
 • می‌تواند تعداد تماس‌های پشتیبانی و سؤالات احتمالی مشتریان را کاهش دهد
 • 60000 برابر سریع‌تر از متن پردازش می‌شود

 

آیا در مورد روش‌های زیادی که بحث شد و از طریق آن‌ها می‌توانید صفحات فرود خود را بهبود ببخشید هیجان‌زده اید؟ مطمئناً تعداد این روش‌ها زیاد است، و به این معنی است که یک صفحه فرود با عملکرد ضعیف باید حتماً تغییر کند.

 

پس از تبدیل چه باید کرد: پرورش سرنخ


اکنون شما یک صفحه فرود بهینه شده دارید که جذابیت بالایی دارد. اما مرحله بعدی چیست؟ قطعاً نمی‌خواهید سرنخ‌ها را بلاتکلیف رها کنید. بلکه می‌خواهید آنها را پرورش دهید تا مشتری شوند، سپس آنها را بیشتر پرورش دهید.

در اینجا نحوه ی انجام این کار را شرح می‌دهیم:

 

صفحه تشکر خود را بهینه سازی کنید

صفحه تشکر، اولین چیزی است که کسی بعد از تبدیل‌شدن می‌بیند، بنابراین می‌تواند به‌عنوان یک فرصت عالی برای خوشحال کردن سرنخ جدید شما عمل کند. هدف شما دو چیز است: پیشنهاد وعده داده شده خود را ارائه دهید و آنها را به چیز دیگری در سایت خود علاقه‌مند کنید.

 

صفحه تشکر شما باید:

 

 • باید از سرنخ جدید تشکر کند
 • پیوندهایی به محتوای مرتبط در سایت خود ارائه دهید
 • سرنخ خود را دعوت کنید تا شما را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کند
 • از سرنخ خود بخواهید که عضو وبلاگ شما شود
 • ایمیلی خودکار برای پیگیری پیشنهاد خود ارسال کنید

 

آنها را در طول سفر خریدارشان راهنمایی کنید

سرنخ جدیدتان، با یا بدون شما راهی مرحله تصمیم‌گیری خواهد شد. شما باید کسی باشید که به آنها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد. شما اطلاعات ارزشمندی در مورد سرنخ خود جمع‌آوری کرده‌اید، به این معنی که می‌توانید پیش‌بینی کنید که آنها چه نیازی دارند. محتوا یا منابعی را فراهم کنید تا آن‌ها را به مرحله بعدی سفرشان برسانید، و ممکن است گزینه آن‌ها برای مرحله تصمیم‌گیری باشید. ازآن‌گذشته، ما می‌دانیم که مشتریان بالقوه از شرکت‌هایی خرید می‌کنند که آن‌ها را می‌شناسند، دوست دارند و به آنها اعتماد می‌کنند.

 

یک رابطه تشکیل دهید

هنگامی که شخصی برای دریافت اطلاعات از شما ثبت‌نام می‌کند، تبدیل به یک مشتری بالقوه می‌شود که باید برای ایجاد رابطه و ارتباط با او سخت تلاش کنید. نکته خوب این است که شما از قبل می‌دانید آنها به چه چیزی علاقه دارند و نقاط دردشان چیست، بنابراین می‌توانید آنها را با محتوای اضافی و مفید و بازاریابی شخصی مورد هدف قرار دهید.

 

 

با صفحه های فرود، رشد خود را افزایش دهید


صفحات فرود اکثریت سرنخ‌های جدید شما را تشکیل می‌دهند، بنابراین ارزش توجه و وقت‌گذاشتن را دارند. با وجود تعدد ترفندها و تغییراتی که می‌توانید پیاده‌سازی کنید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید صفحه فرود خوبی داشته باشید.

 

به دیگر مقالات ما در محک آکادمی هم نگاهی بیندازید.

 

منبع: Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *