ترندهای بازاریابی در سال 2022: راهنمای جامع

دنیای بازاریابی با سرعت نور در حال حرکت است.

و در سال 2021، دیدیم که صنعت بازاریابی با چه سرعتی می‌تواند تکامل یابد.

در سال گذشته، بازاریابان با تغییرات دائمی چشم‌انداز کسب‌وکارهای مجازی در طول همه‌گیری کرونا سازگاری پیدا کردند و تحول دیجیتالی را بیش از هر زمان دیگری پذیرفتند. سپس، وقتی کشورها بااحتیاط بازگشایی شدند، و مصرف‌کنندگان بیشتری از قرنطینه خارج شدند، برخی از کسب‌وکارها شاهد رکود در تعامل مجازی و ترافیک آنلاینی بودند که اخیراً به آن اعتماد کرده بودند.

به‌عنوان یک بازاریاب در هر سطحی از تجربه، همگام شدن با این تغییرات همیشه آسان نیست. اما، برای موفقیت در دنیای بازاریابی پرشتاب و حفظ حس ارتباط با مخاطبان خود مهم است که از آنها جلوتر باشید.

 

ترندهای داغ بازاریابی در سال 2022


 

 1. بازاریابی اینفلوئنسرها از یک‌روند به یک تاکتیک رایج بازاریابی تبدیل خواهد شد.

وقتی از متخصصان بازاریابی جهانی پرسیدیم که برای سال 2022 روی کدام گرایش‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، پاسخ 34 درصد بازاریابی اینفلوئنسرها بود و آن را در صدر فهرست خود قرار دادند، بالاتر از سایر گرایش‌ها مانند طراحی وب موبایل و بازاریابی ویدئویی کوتاه.

57٪ از متخصصان بازاریابی که در حال حاضر از بازاریابی اینفلوئنسرها استفاده می‌کنند، معتقدند که این بازاریابی مؤثر است و 46٪ از آنها قصد دارند سرمایه‌گذاری‌های خود را در سال 2022 افزایش دهند. علاوه بر این، 11٪ می‌گویند که این روش بیشترین بازگشت سرمایه را داشته است که تاکنون آزمایش کرده‌اند.

چگونه و چرا بازاریابی اینفلوئنسرها از یک‌روند جذاب به یک تاکتیک بازاریابی رایج تبدیل شده است؟ خوب، اینفلوئنسرها اغلب بر پلتفرم‌هایی که استفاده می‌کنند و زمینه یا موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنند، مسلط هستند. مخاطبانشان با آن‌ها در تعامل بوده، به محتوای آنها علاقه‌مند هستند و تحت‌تأثیر اطلاعاتی که ارائه می‌دهند قرار می‌گیرند.

وقتی بازاریاب‌ها با اینفلوئنسرها و رهبران فکری در صنعت خود همکاری می‌کنند، می‌توانند آگاهی از برند را گسترش دهند و طرف‌دارانی از مخاطبان خود اینفلوئنسر به دست آورند.

آیا نمی‌توانید یک اینفلوئنسر مشهور با میلیون‌ها فالوور استخدام کنید؟ اشکالی ندارد. در واقع، بیش از 56 درصد از بازاریابانی که روی اینفلوئنسر مارکتینگ سرمایه‌گذاری می‌کنند با میکرو اینفلوئنسرها کار می‌کنند.

میکرو اینفلوئنسرها، تبلیغ‌کنندگانی در شبکه‌های اجتماعی هستند که تعداد دنبال‌کنندگان کمتری دارند (معمولاً هزاران تا ده ها هزار دنبال‌کننده). اگرچه آن‌ها فالوورهای کمتری دارند، اما به دلیل سطح تعامل بالاتر، پست‌هایشان اغلب پررنگ‌تر است.

این اینفلوئنسرها جایگاهی در صنعت خود پیدا کرده‌اند و به همین دلیل است که نقش بزرگ‌تر در تبدیل سرنخ‌ها، ارتباط با مخاطبان و افزایش آگاهی از برند دارند.

گرچه میکرو اینفلوئنسرها افرادی «معمولی» در نظر گرفته می‌شوند (برخلاف سلبریتی‌های دور از دسترس)، مخاطبان آن‌ها به نظرات و توصیه‌های آنها اعتماد دارند.

برای مثال، رزی که به لندن‌نشین معروف است، یک اینفلوئنسر محبوب در سفر و سبک زندگی با بیش از 330 هزار دنبال‌کننده وفادار است که با پست‌های او تعامل دارند. برای نمونه، یک پست او تقریباً 36000 لایک داشته و موفق شده است 11٪ تعامل به دست آورد.

اگرچه وسوسه‌انگیز است که هنگام تعیین اینکه آیا یک اینفلوئنسر برای برند شما مناسب است یا خیر، فقط به تعداد دنبال‌کنندگان توجه کنید، اما به یاد داشته باشید که تأثیر واقعی را نرخ تعامل (کلیک‌ها، اشتراک‌ها و خریدها) دارد.

 

 1. بازاریابان ویدئو محتوا را کوتاه نگه می‌دارند.

در یک نظرسنجی، متوجه شدیم که استفاده از محتوای کوتاه دومین ترند مؤثری است که بازاریابان در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند.

بیش از 31 درصد از بازاریابان جهانی در حال حاضر روی محتوای ویدئویی کوتاه سرمایه‌گذاری می‌کنند، 46 درصد از آنها این استراتژی را در مورد عملکرد و تعامل مؤثر می‌دانند و در سال 2022، 89 درصد از بازاریابان جهانی قصد دارند به سرمایه‌گذاری در آن ادامه دهند یا سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند.

درحالی‌که ویدئوهای بلندمدت می‌توانند اطلاعات عمیق و حجم زیادی در مورد یک محصول، نام تجاری یا خدمات به مخاطبان ارائه دهند، اما بازاریابان B2C و B2B هر دو آموخته‌اند که رسیدن به هدف با ویدئوهای کوتاه در واقع می‌تواند بسیار مؤثرتر باشد.

نه‌تنها برای ایجاد یک ویدئوی کوتاه به پهنای باند کمتری نیاز است، بلکه این نوع قالب به‌خوبی با علایق مخاطبان آنلاین در طیف‌های مختلف جمعیتی مطابقت دارد. احتمالاً به همین دلیل است که پلتفرم‌هایی مانند TikTok، Reels و در سال‌های گذشته  Snapchat رشد سریع داشته‌اند و توجه بازاریابان را جلب کرده‌اند.

 

 1. بهینه‌سازی موبایل اهمیت بیشتری خواهد داشت.

جای تعجب نیست که مصرف‌کنندگان زمان بیشتری را صرف دستگاه‌های تلفن همراه می‌کنند. در واقع، بیش از نیمی از ترافیک وب‌سایت آنلاین سالانه از دستگاه‌های تلفن همراه، از جمله تبلت‌ها، می‌آید.

و ازآنجایی‌که قدرت خرید مخاطبان نسل هزاره و نسل Z در حال افزایش است، تجربیات دیجیتالی بهینه‌سازی شده برای موبایل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و صاحبان کسب‌وکاری که برای این نسل‌های پرسرعت بازاریابی می‌کنند، باید این نکته را در نظر بگیرند.

به همین دلیل است که:

 • 33 درصد از بازاریابان جهانی روی طراحی وب موبایل سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • 84 درصد از بازاریابانی که بر روی طراحی وب موبایل تمرکز می‌کنند، قصد دارند در سال 2022 به همان میزان یا بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.
 • 64 درصد از بازاریابان سئو بهینه‌سازی موبایل را یک سرمایه‌گذاری مؤثر می‌دانند

تجربیات تلفن همراه نه‌تنها در وب‌سایت‌های برند مهم هستند، بلکه در دیگر استراتژی‌های بازاریابی کلیدی نیز اهمیت دارند. به‌عنوان‌مثال، 56 درصد از بازاریابانی که با ایمیل کار می‌کنند، بر ارائه تجربیات ایمیل تلفن همراه به مشترکین متمرکز هستند.

 

 1. پست های دائمی شبکه‌های اجتماعی می‌توانند از محتواهای کوتاه مدت پیشی بگیرند.

درحالی‌که محتواهای کوتاه‌مدت که اغلب به مدت 24 ساعت منتشر می‌شود (مگر اینکه ذخیره یا بایگانی شود) هنوز هم محبوب هستند، اما برندها محتوای دائمی شبکه‌های اجتماعی مانند پست‌های استاندارد، ویدئوها، و رویدادهای زنده‌ای که در فید یک پلتفرم نمایش داده می‌شوند و می‌توانند برای مدت طولانی باقی بمانند را مؤثرتر می‌دانند.

نتایج نظرسنجی ما نشان می‌دهد که 44 درصد از بازاریابان جهانی قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را در محتوای دائمی رسانه‌های اجتماعی افزایش دهند، درحالی‌که 8 درصد می‌گویند که در مقایسه با سایر استراتژی‌های بازاریابی که از آنها استفاده می‌کنند، بیشترین بازگشت سرمایه را ایجاد می‌کند. در همین حال، 25 درصد از پاسخ‌دهندگان، محتوای کوتاه‌مدت را «کم‌تأثیرترین» روندی خوانده‌اند که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در نهایت، 37 درصد از بازاریابان گفتند که قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را روی محتوای کوتاه‌مدت کاهش دهند.

اگر بر روی نتیجه نهایی و بازگشت سرمایه منسجم تمرکز کرده‌اید، محتوای کوتاه‌مدت شاید بهترین استراتژی برای تکیه نباشد. بااین‌حال، ترکیبی از محتوای کوتاه‌مدت و دائمی اغلب می‌تواند بهترین گزینه باشد، زیرا از طریق محتوای کوتاه‌مدت به برندها فوریت و تعامل می‌دهد. از طرفی دیگر، تعامل پایدار، آگاهی بلندمدت از برند و قابلیت کشف محتوای شبکه‌های اجتماعی از مزایای محتواهایی است که ناپدید نمی‌شوند.

کلی هندریکسون، مدیر بازاریابی رسانه‌های اجتماعی هاب اسپات، می‌گوید: «ترکیب سرعت و مخاطبین پرجنب‌وجوش فرصتی بزرگ برای برندهاست تا به محتوای سریع و لحظه‌ای که عناصر سبک‌تر برندشان را نشان می‌دهد، متمایل شوند. موجز بودن و وضوح در محتوا در اینجا کلیدی است.»

بااین‌حال، هندریکسون می‌افزاید: «محتوای کوتاه‌مدت در مقابل محتوای دائمی اغلب توسط پلتفرم‌های اجتماعی و همچنین رفتار مخاطبین در پلتفرم دیکته می‌شود.»

در نهایت، برندها باید جوانب مثبت و منفی را بسنجند تا متوجه شوند کدام قالب برای برند یا کمپین آنها بهترین است.

“بسیار مهم است که از صدای برند و دیدگاه خود برای یافتن اینکه چگونه می‌توانید به مخاطبان خود در آن خدمت کنید، استفاده کنید. آیا حضور شما باید الهام‌بخش، زیبا، آموزنده، بامزه یا مد روز باشد؟ همه آنها در پست‌های دائمی اینستاگرام یا در فضای مجازی جایی دارند. هندریکسون می‌گوید: یک استوری موقت، فقط باید با پیام برند شما مطابقت داشته باشد.

درحالی‌که ما ترکیبی از محتوای کوتاه‌مدت و دائمی را توصیه می‌کنیم، داده‌های ما در بالا نشان می‌دهد که برای برندها مهم است که مزایا و معایب هر قالب را بسنجند تا مشخص شود کدام قالب برای آنها مناسب است.

 

 1. شرکت ها مسئولیت اجتماعی را در اولویت قرار خواهند داد.

اگرچه 31 درصد از بازاریابان می‌گویند مسئولیت اجتماعی در تعامل یا عملکرد کمپین بی‌اثر است، 45 درصد همچنان قصد دارند در طول سال آینده روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

چرا؟

زیرا با وضعیت فعلی، مسئولیت اجتماعی، اخلاق و شفافیت برای مصرف‌کننده مدرن اهمیت دارد.

علاقه به خرید محصولات از برندهای دارای مسئولیت اجتماعی در بسیاری از رویدادهای جهانی در سال‌های 2020 و 2021 شدیداً افزایش یافت.

همه‌گیری کووید -19 تلفات خود را بر جهان وارد کرد، و دردهایی را که کارمندان در محل کار و همچنین به‌خاطر سیاست‌ها متحمل ‌شدند برجسته کرد. کارمندان در مورد ناامیدی، نابرابری و رفتار در محل کار با صدای بلندتری صحبت کردند.

علاوه بر این، تحقیقات اولیه از سازمان‌هایی مانند مک‌کینزی پیش‌بینی کرد که مشتریان به‌شدت از برندهایی حمایت می‌کنند که توجه خود را به همه مشتریان، کارمندان و دلایل مشترک نشان می‌دهند.

با درنظرگرفتن همه اینها، شرکت‌ها شروع به تغییر استراتژی‌های رسانه‌های اجتماعی خود کرده‌اند تا بیشتر بر ابتکارات، تبلیغات و پیشنهادات فراگیر تمرکز کرده و درعین‌حال دلایل یا مأموریت‌هایی را که از آنها حمایت می‌کنند برجسته کنند. اگرچه ممکن است این محصول بلافاصله به فروش نرسد، اما نشان‌دادن احساس مسئولیت اجتماعی هنوز هم متفکرانه و مؤثر است.

هال گرگرسن، مدرس ارشد رهبری و نوآوری، دیدگاه خود را در مورد این موضوع به اشتراک می‌گذارد:

گرگرسن می‌گوید: «اگر بتوان طوفانی بزرگ از فرصت‌ها برای تقویت D&I [تنوع و شمول] در سازمان‌ها به وجود آورد، من معتقدم که اکنون این اتفاق می‌افتد.» با پیش‌آمدن همه‌گیری کرونا، روش‌های سنتی انجام تجارت و کار تغییر کرد. اکنون، موانع ایده تغییر در حال ازبین‌رفتن هستند.»

 

 1. بازاریابی تجربی می‌تواند بازگردد.

کمپین‌های بازاریابی تجربی به مخاطبان این امکان را می‌دهد که وارد یک تجربه همه‌جانبه شوند که اغلب در یک مکان فیزیکی یا از طریق یک پلت فرم AR/VR است.

یکی از نمونه‌های کمپین تجربی که ممکن است درگذشته دیده باشید، پاپ‌آپ M&M’s اتاق طعم بود.

این تجربه شامل «اتاق‌هایی» به شکل گوی بود که هرکدام با دکور و عطرهای منحصربه‌فرد به طعم شیرینی خاصی کامل بودند. این پاپ‌آپ که در سال 2018 در نیویورک ساخته شد، همچنین شامل سالن‌های میان وعده و نوشیدنی با نوشیدنی‌هایی با مضمون M&M بود که، قطعاً فرصت خوبی برای M&M برای حضور در صفحات اجتماعی شرکت‌کنندگان مختلف است.

اگرچه تجربیات همه‌جانبه‌ای مانند این بسیار سرگرم‌کننده، مؤثر و قابل اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی بودند، اما در سال‌های 2020 و 2021 با موانعی روبرو شدند، زیرا مشاغل، مکان‌های عمومی و کل کشورها مجبور به تعطیلی فعالیت‌های عمومی در همه‌گیری جهانی شدند.

و ازآنجایی‌که تولید یک تجربه AR/VR برندسازی شده، یک شرط‌بندی پرریسک و پرهزینه است که می‌تواند به مخاطبان برای داشتن ابزارهایی مانند هدست‌های AR/VR یا جدیدترین فناوری گوشی‌های هوشمند برای دسترسی به محتوا تکیه کند، برندهای کوچک کمتری در بازاریابی تجربی دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

به همین دلیل است که تنها 29 درصد از افرادی که مورد نظرسنجی قرار گرفته‌اند در سال 2021 در بازاریابی تجربی سرمایه‌گذاری کردند، درحالی‌که فقط 14 درصد در AR/VR سرمایه‌گذاری کردند.

اما، اکنون که مراکز عمومی بازگشایی می‌شوند و پلتفرم‌های فراگیر دیجیتال همچنان برای مخاطبان بزرگ‌تر در دسترس قرار می‌گیرند، متخصصان بازاریابی جهانی که مورد بررسی قرار دادیم، امکان بازاریابی تجربی را دوباره برای سال 2022 روی میز قرار می‌دهند.

طبق تحقیقات ما، 58 درصد از بازاریابان که در حال حاضر از بازاریابی تجربی استفاده می‌کنند، آن را یک استراتژی مؤثر می‌نامند، درحالی‌که 48 درصد از این گروه قصد دارند سرمایه‌گذاری‌های تجربی را در سال 2022 افزایش دهند. علاوه بر این، 9 درصد از بازاریابان برای اولین‌بار قصد دارند در بازاریابی تجربی سرمایه‌گذاری کنند.

 

 1. تعداد بیشتری از مشاغل از سئو برای ایجاد ترافیک جستجو استفاده می‌کنند.

به‌عنوان بازاریاب، باید اطمینان حاصل کنیم که وب‌سایت‌ها و محتوای ما تاحدامکان قابل کشف هستند، به‌ویژه در گوگل که می‌تواند بازدهی ترافیکی بلندمدت و کوتاه‌مدت را ارائه دهد و درحالی‌که سئو جدید نیست، استراتژی‌های آن در استراتژی‌های بازاریابی مدرن امروزی ریشه‌دارتر می‌شوند.

سئو ششمین ترند بازاریابی است که افراد مورد بررسی از آن استفاده می‌کنند، یعنی چیزی نزدیک 28٪ از بازاریابان. از این تعداد از بازاریابان، 49 درصد آن را مؤثر می‌دانند، و 84 درصد همچنان به سرمایه‌گذاری به میزان سابق یا بیشتر در سال 2022 ادامه می‌دهند.

با افزایش علاقه و نیاز به استراتژی‌های سئو، همه فرصت‌های بهینه‌سازی جستجو نیز افزایش می‌یابد. همان‌طور که الگوریتم‌های گوگل تکامل‌یافته‌اند، سئو چیزی بیش از ایجاد پست‌های مهم است که به سؤالات جستجوی ساده پاسخ می‌دهند. اکنون، برندها روی کارشناسان سئو سرمایه‌گذاری می‌کنند که بتوانند در همه چیز از گزارش‌های جستجو گرفته تا بهینه‌سازی چندرسانه‌ای به آنها کمک کنند.

 

 1. رویدادهای مجازی ادامه خواهند داشت، اما برخی از برندها کمتر سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

در سال 2022، انتظار داریم که استراتژی‌های بازاریابی ترکیبی بیشتری را ببینیم که برای مخاطبان هم فرصت شرکت در رویدادها و کنفرانس‌های مجازی و هم رویدادهای حضوری را فراهم می‌کنند. هنگام نظرسنجی از متخصصان بازاریابی جهانی، داده‌هایی که ما دریافت کردیم با این پیش‌بینی مطابقت داشت.

در سال 2021، 51 درصد از بازاریابان در رویدادهای مجازی سرمایه‌گذاری می‌کردند. بااین‌حال، 17 درصد از این بازاریابان قصد دارند در سال 2022 سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند.

با وجود کاهش‌های اتفاق افتاده در بودجه‌های رویدادهای مجازی، به نظر نمی‌رسد که بازاریابان به این زودی فضای رویدادهای مجازی را ترک کنند. در واقع، 80 درصد از بازاریابان قصد دارند بودجه مشابه یا حتی بیشتری را در رویدادهای مجازی سال 2022 سرمایه‌گذاری کنند.

 

 1. مصرف‌کنندگان محتوای صوتی برندسازی شده بیشتری را خواهند شنید.

در تابستان 2021، بازاریابان توسط Clubhouse غافلگیر شدند: یک برنامه چت روم صوتی که به‌سرعت میلیون‌ها کاربر را بدون انتشار محتوای بصری جذب کرد و ازآنجایی‌که کلاب‌هاوس شروع طوفانی داشت، جای تعجب نداشت که پلتفرم‌هایی مانند توییتر، لینکدین و فیس‌بوک سرمایه‌گذاری، آزمایش و راه‌اندازی ویژگی‌های مشابهی را آغاز کنند.

اکنون، با رایج‌تر شدن محتوای صوتی در دنیای آنلاین، بازاریابان ممکن است از خود بپرسند که آیا این قالب می‌تواند برای برند آنها مفید باشد یا خیر.

طبق تحقیقات ما، 53 درصد از متخصصانی که شرکت‌هایشان از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند، «پادکست یا انواع دیگر محتوای صوتی» را در زمینه تعامل و آگاهی از برند مؤثر می‌دانند. بااین‌حال، تنها 1٪ از بازاریابانی که از محتوای صوتی استفاده می‌کنند، می‌گویند که بازده بازگشت سرمایه دارد. اما بااین‌وجود، 80 درصد قصد دارند در سال 2022 به همان میزان یا بیشتر بودجه روی محتوای صوتی و پادکست سرمایه‌گذاری کنند.

در مورد سرمایه‌گذاری روی اتاق‌های گفتگوی صوتی، مانند Clubhouse یا Twitter Spaces هم موضوع مشابهی را مشاهده می‌کنیم. اگرچه تنها 16 درصد از بازاریابان می‌گویند که روی این ترند سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما 34 درصد آن را مؤثر می‌دانند و دوباره، تنها حدود 1٪ از بازاریابان که از چت روم‌های صوتی استفاده می‌کنند، می‌گویند که بازگشت سرمایه ی (ROI) دارد، 84٪ از آنها قصد دارند در سال 2022 به همان میزان یا بیشتر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

اگرچه پلتفرم‌هایی صوتی ممکن است ویژگی‌های کسب درآمد یا نرخ تبدیل عالی نداشته باشند، اما این داده‌ها نشان می‌دهد که هنوز تعامل و آگاهی از برند را برای شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری مداوم فراهم می‌کنند.

 

 1. بازاریابی درونگرا بهترین روش برای برندهای درحال‌رشد باقی خواهد ماند.

درحالی‌که بازاریابی درون‌گرا سال‌هاست وجود داشته، 27 درصد از بازاریابان می‌گویند که برای اولین‌بار در سال 2022 از آن استفاده خواهند کرد و 11 درصد می‌گویند این بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری آنها در سال آینده خواهد بود.

در زمان تحول دیجیتال، پذیرش بازاریابی درونگرا یک حرکت فوق‌العاده هوشمندانه است.

در طول دو سال گذشته، جهان با تغییرات بی‌سابقه‌ای مواجه شده است و تاکتیک‌های بازاریابی برون‌گرا حتی در دستیابی به مشتریان بالقوه و سرنخ‌ها کمتر مؤثر بوده‌اند.

تغییر شیوه‌های تجاری حضوری به کار ترکیبی از خانه باعث شده است که بازاریابی درون‌گرا در خط مقدم تاکتیک‌های مؤثر قرار گیرد. به‌عنوان‌مثال، افزایش قابل‌توجهی در رویدادهای مجازی به دلیل همه‌گیری کرونا اتفاق افتاده است که بازاریابان را مجبور به خلاقیت برای جلب‌توجه مشتریان کرده است.

جان هازارد، بنیان‌گذار و استراتژیست محتوا در آژانس بازاریابی دیجیتال Lighthouse Creative Group، این را فرصتی برای ایجاد علاقه می‌داند. “خستگی صفحه‌نمایش یک مشکل بزرگ برای برندها است.”

هازارد می‌افزاید: “ازآنجایی‌که رویدادهای مجازی به‌عنوان جایگزینی برای برنامه‌های حضوری به‌شدت افزایش‌یافته‌اند، هر کسب‌وکاری سعی کرده است رویدادها، وبینارها و کنفرانس‌های مجازی را راه‌اندازی کند. اما بیشتر فقط ارائه‌های پاورپوینتی هستند که ارائه‌دهندگان آن‌ها از منزل صحبت می‌کنند. این جالب نیست؛ بنابراین، رقابت در سال 2022 برای تولید ارزش، گرافیک، کارگردانی، میزبان‌های حرفه‌ای و تجهیزات ادامه دارد.

بازاریابی ورودی می‌تواند روش ارزشمندی برای ایجاد آگاهی از برند و ایجاد اعتماد دیجیتالی از طریق تمرکز مجدد استراتژی باشد تا مشتریان را به جستجوی محتوای شما سوق دهد.

فرایند بازاریابی درون‌گرا نیازمند کیفیت محصول، محتوای ارزشمند متناسب با مخاطبان هدف و شخصیت‌های خریداران و نیازهای آنها است.

 

چرا برندها از چرخ بازاریابی (فلای ویل) استفاده می‌کنند؟


قیف بازاریابی خبری قدیمی است. امروزه، چرخ بازاریابی (فلای ویل) و تمرکز بر خدمات جایگزین قیف یک‌طرفه شده است و در مرکز بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی ورودی قرار دارد.

 

مدل قیف و چرخ جذب مشتری محک آکادمی

 

در دنیای قیف بازاریابی، مشتریان کم‌اهمیت بودند. هنگامی که آنها به مشتری پرداخت‌کننده تبدیل می‌شدند، کسب‌وکارها کار خود با آن‌ها را تمام شده می‌دانستند – البته تا وقتی که زمان امضا مجدد قرارداد فرامی‌رسید.

اما چرخ بازاریابی، مشتری را در مرکز قرار می‌دهد. ازآنجایی‌که بازاریابی دهان‌به‌دهان یکی از قدرتمندترین تاکتیک‌های بازاریابی است، عاقلانه است که نه‌تنها به مشتریان خود خدمت کنید، بلکه آنها را برای تبدیل‌شدن به حامیان و ترویج دهندگان برند خود مجهز کنید. چرخ بازاریابی این فرایند را نشان می‌دهد: خدمات‌دهی عالی به‌عنوان یک استراتژی بازاریابی.

با قراردادن چرخ بازاریابی در مرکز تلاش‌های بازاریابی خود، مشتریان خود را خوشحال و توانمند خواهید کرد. ارزشش را دارد که بر خدمات مشتری تاکید زیادی داشته باشید و تیم خود را برای رسیدگی به درخواست‌ها و مسائل آموزش دهید.

این منجر به ایجاد مشتریانی می‌شود که می‌توانند برای شما بازاریابی کنند، به‌صورت آنلاین و حضوری، کسب‌وکار شما را تبلیغ کرده و از آن حمایت کنند.

 

 1. مصرف‌کنندگان وارد تجربیات واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) خواهند شد.

در سال 2021، 35 درصد از بازاریابان از واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در استراتژی‌های خود استفاده کردند. از این بازاریابان، 42 درصد قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را در سال 2022 افزایش دهند.

و از بازاریاب‌هایی که در سال 2021 از واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی استفاده نکردند، 9 درصد برای اولین‌بار در سال 2022 آن را آزمایش خواهند کرد.

واقعیت مجازی مشاهده یک سناریوی واقعی و ساخته شده توسط کامپیوتر است. واقعیت افزوده مشاهده دنیای واقعی با افزوده‌های بصری، لمسی، بویایی یا بصری است. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تجربیات متفاوتی را ارائه می‌دهند، اما هر دوی آنها امروزه موج‌هایی را در دنیای بازاریابی ایجاد کرده‌اند.

آنها زندگی شما را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. آیا تابه‌حال یک ویدئوی 360 درجه در فیس‌بوک تماشا کرده‌اید؟ این VR است. در مورد برنامه IKEA PLACE که به شما کمک می‌کند مبلمان مجازی را در اتاق واقعی خود تجسم کنید، چطور؟ آن AR است.

VR و AR برای تکمیل و بهبود تجربیات مشتری به‌صورت آنلاین و در رویدادها استفاده می‌شوند. به‌طورکلی، این روندی است که بازاریابان به دلیل تجهیزات گران‌قیمت و هدست‌های حجیم، با روند کندتری از آن استفاده می‌کنند. اما، با در دسترس تر شدن عینک‌های واقعیت مجازی و اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده، کسب‌وکارها می‌توانند انتظار داشته باشند که این فناوری را به استراتژی بازاریابی خود اضافه کنند.

 

 1. بازاریابی مبتنی بر حساب (ABM)، تیم‌های فروش و بازاریابی بیشتری را همسو خواهد کرد.

در سال 2021، 62 درصد از بازاریابان از بازاریابی مبتنی بر حساب یا ABM برای جلب نظر مشتریان استفاده کردند و در سال 2022، 33 درصد از بازاریابان که از آن استفاده نکرده‌اند، قصد دارند برای اولین‌بار روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

اگرچه ABM جدید نیست، اما به‌سرعت درحال‌رشد و محبوب شدن بیشتر و بیشتر از سوی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های بزرگ‌تر است. ABM یک تکنیک بازاریابی (فروش و بازاریابی) است که در آن بازاریابان از اطلاعاتی در مورد مشتریان بالقوه و فعلی توسط تیم‌های فروش استفاده می‌کنند تا کمپین‌هایشان را برای آنها طراحی کنند.

 

 1. برندهای بیشتری تبلیغات همسان (native ads) را آزمایش خواهند کرد.

در سال 2021، 24 درصد از بازاریابان جهانی که توسط HubSpot مورد بررسی قرار گرفتند، در تبلیغات همسان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با حرکت به سال 2022، 23 درصد از کسانی که از آن استفاده نکرده‌اند، برای اولین‌بار در سال 2022 برنامه‌ریزی می‌کنند.

چرا علاقه فزاینده‌ای نسبت به این استراتژی وجود دارد؟ زیرا مؤثر است. از بین بازاریابانی که از تبلیغات همسان استفاده می‌کنند، بیش از 36٪ می‌گویند که این روش مؤثر است، درحالی‌که نزدیک به 5٪ می‌گویند که این تاکتیک اصلی آنها برای بازگشت سرمایه است.

وقتی نام تجاری شما برای نمایش محتوا در یک وب‌سایت سوم هزینه می‌پردازد، شما در حال سرمایه‌گذاری روی تبلیغات همسان هستید. برخلاف تبلیغات سنتی که برای ارائه مطلب ویژه و استثنایی طراحی شده است، تبلیغات بومی برای ترکیب و تبلیغ برند شما برای مخاطبان جدیدی طراحی شده است که ممکن است هرگز درباره شما ندانند.

ازآنجایی‌که تبلیغات همسان شباهتی به تبلیغات سنتی ندارند، احتمال بیشتری وجود دارد که مصرف‌کنندگان از آنها استفاده می‌کنند. در واقع، مصرف‌کنندگان تبلیغات همسان را بیش از 50 درصد بیشتر از تبلیغات بنری مشاهده می‌کنند. نمونه‌هایی از تبلیغات بومی را می‌توان در رسانه‌های اجتماعی، از طریق نتایج موتورهای جستجو، پلتفرم‌های توصیه محتوا (لینک‌هایی که در پایین صفحه قرار می‌گیرند و به محتواهای مختلف و مرتبط پیوند می‌دهند)، یا در کمپین‌ها پیدا کنید.

به‌عنوان‌مثال، اینستاگرام یک شبکه رسانه اجتماعی محبوب است که به طور معمول با برندها برای تبلیغات همسان همکاری می‌کند. با بهره‌گیری از ویژگی‌های استوری یا فروشگاه اینستاگرام، برندها می‌توانند پست‌هایی را به اشتراک بگذارند که شبیه به سبک پست کردن فالوورهای معمولی کاربر است، درحالی‌که به طور ماهرانه یک محصول را تبلیغ می‌کنند.

برای گنجاندن تبلیغات همسان در تلاش‌های بازاریابی خود، به دنبال انتشار مطالب مرتبط با برند خود باشید. به یاد داشته باشید که طبیعی به نظر برسید و از این که خود تبلیغاتی آشکار نشان دهید، خودداری کنید.

اکنون که نکات برجسته تحقیق استراتژی بازاریابی را مطالعه کرده‌اید، به خواندن ادامه دهید تا روندها را بر اساس دسته‌بندی ببینید.

 

ترندهای بازاریابی محتوا


حداقل 47 درصد از خریداران قبل از درگیرشدن با یک نماینده فروش، 3 تا 5 قطعه محتوا را مشاهده می‌کنند و اکثریت آنها انتظار دارند که برندها برای جلب نظر آن‌ها، محتوا تولید کنند. به همین دلیل است که برندها در سراسر جهان سرمایه‌گذاری خود را در بازاریابی محتوایی افزایش داده‌اند.

در واقع، در سال 2022، سه جایگاه شغلی اصلی که رهبران بازاریابی در اولویت استخدام قرار می‌دهند، تولیدکنندگان محتوا، مدیران بازاریابی محتوایی و استراتژیست‌های محتوایی هستند.

اما برندها روی چه استراتژی‌های محتوایی سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ در زیر فقط چند ترند وجود دارد که در سال 2022 دنبال خواهند شد.

 

 1. ویدئو همچنان برترین قالب محتوای بازاریابی باقی خواهد ماند.

طبق تحقیقات Hubspot بازاریابی ویدئویی مؤثرترین قالب بازاریابی در سال 2021 بوده است و امسال، در نظرسنجی که انجام داده‌اند، این موضوع اصلاً تغییر نکرده است.

هنگامی که به مؤثرترین استراتژی‌های محتوا نگاه می‌کنید، بازاریابی ویدئویی قبل از وبلاگ‌نویسی یا حتی بازاریابی ایمیلی در بالای صفحه ظاهر می‌شود.

این نظرسنجی نشان داد که 59٪ از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی از ویدئو در استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده می‌کنند، و 76٪ از بازاریابانی که از ویدئو استفاده می‌کنند، آن را مؤثرترین قالب محتوای خود می‌نامند. ناگفته نماند، از هر چهار بازاریاب که از ویدئو استفاده می‌کنند، یک نفر (یا 27 درصد) می‌گویند که این نوع محتوا است که بیشترین بازگشت سرمایه را به همراه دارد.

نیل پاتل، یکی از بنیان‌گذاران NP Digital می‌گوید: «ویدئو ارتباط عمیق‌تری با پایگاه مشتریان بالقوه شما ایجاد می‌کند و برای برندها آسان است که محتوای ویدئویی را به پادکست‌ها و محتوای متنی تبدیل کنند. “اما از طرف دیگر، اگر ابتدا محتوای متنی یا صوتی ایجاد کنید، تبدیل آن به ویدئو دشوارتر است. بنابراین در سال 2022 به دنبال برندهایی باشید که محتوای ویدئویی بیشتری ایجاد کنند. این کار به‌صورت ویدئویی زنده، کلیپ‌های کوتاه و حتی پخش زنده انجام می‌شود.”

درگذشته، راهبردهای ایجاد ویدئو و بازاریابی به دلیل منابع و تولید پرهزینه محدود بود. اما امروزه ویدئو بسیار در دسترس تر است. با پایین آمدن هزینه‌ها، گنجاندن ویدئو در تلاش‌های بازاریابی شما راحت‌تر شده است.

آی تکین تانک، بنیان‌گذار و مدیرعامل Jotform می‌گوید: “2022 سال ویدئو خواهد بود. چرا؟ زیرا سازمان‌ها با آن راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند و متوجه شده‌اند که این راهی برای تعامل با مخاطبان، برقراری ارتباط با پیشنهادات و ارائه اطلاعات سرگرمی است.”

تانک توضیح می‌دهد: “شرکت ما، Jotform، تلاش‌های ویدئویی خود را در یوتیوب افزایش داده است. ما بیش از 16000 مشترک داریم و شاهد افزایش بسیار زیادی در ترافیک سایت و ثبت‌نام‌های سرمایه‌گذاری در ویدئو در این پلت فرم بوده‌ایم.” مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های B2B و B2C، ما با تمام قوا از ویدئو استفاده می‌کنیم و انتظار داریم در سال 2022 آن را حتی بیشتر کنیم.”

شما مجبور نیستید یک تیم تولید یا آژانس بازاریابی استخدام کنید. بلکه تنها چیزی که نیاز دارید یک گوشی هوشمند مانند آیفون و یک نرم‌افزار ویرایشگر ارزان است. این تجهیزات هم می‌توانند برای شروع کافی باشند.

 

 1. وبلاگ نویسی همچنان در صحنه باقی خواهد ماند.

از زمانی که برندها شروع به ساخت وب‌سایت خود کردند، وبلاگ‌نویسی یک استراتژی بازاریابی رایج بوده است. اما قدیمی بودن این تاکتیک نباید نشانه ی منسوخ بودن آن باشد. در واقع، وبلاگ‌نویسی برای مدت طولانی مورداستفاده قرار گرفته است، زیرا مؤثر است.

درحالی‌که 48 درصد از شرکت‌هایی که استراتژی بازاریابی محتوا دارند، 56 درصد از بازاریابانی که از وبلاگ‌نویسی استفاده می‌کنند می‌گویند که وبلاگ‌نویسی مؤثر است و 10 درصد می‌گویند این نوع محتوا است که بیشترین بازگشت سرمایه را ایجاد می‌کند.

این داده‌های خیلی تکان‌دهنده نیستند. اخیراً تحقیقات نشان داده است که اکثر مشتریان، وبلاگ‌ها را چندین بار در هفته می‌خوانند و پس از مطالعه وبلاگ شرکت، چیزی از آن برند خریداری کرده‌اند.

بلاگ‌ها علاوه بر ایجاد تعامل با مصرف‌کننده و افزایش نرخ تبدیل احتمالی، یک مزیت کلیدی اصلی برای وب‌سایت یا صفحات آنلاین شما ایجاد می‌کنند: قابلیت پیدا شدن در نتایج جستجو.

در نهایت، سایت‌هایی که وبلاگ‌های قوی دارند، پتانسیل جستجوی بیشتری دارند و می‌توانند استراتژی‌های سئو را بسیار ساده‌تر از سایت‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند، پیاده‌سازی کنند.

این‌گونه درباره‌اش فکر کنید. اگر یک مشتری بالقوه بخواهد یک حسابدار مجازی استخدام کند و سایت شرکت شما یک پست وبلاگ دارد که نکات مالیاتی یا استراتژی‌هایی را که حسابداران شما استفاده می‌کنند برجسته می‌کند، این شخص ممکن است پست یا وب‌سایت شما را از طریق جستجوی گوگل پیدا کند، پست شما را بخواند و وب‌سایت شما را کاوش کند، و سپس تصمیم بگیرید که برای مشاوره یا کمک حسابداری با شما تماس بگیرند.

 

 1. مطالعات موردی به جذب سرنخ و افزایش اعتبار برند کمک خواهد کرد.

مطالعات موردی طولانی‌، نگاهی عمیق و انحصاری نسبت به نحوه بهره‌مندی افراد یا برندها از یک محصول، خدمات یا استراتژی ارائه می‌دهند. درحالی‌که برخی از کسب‌وکارها آنها را به‌صورت عمومی در صفحات وب خود قرار می‌دهند تا هر چه سریع‌تر خریدار بالقوه را متقاعد کنند، دیگران ممکن است آن‌ها را به‌عنوان فایل‌های PDF رایگان که برای دانلود قرار دهند و از طریق آن‌ها اطلاعات سرنخ دریافت کنند.

اگرچه بسیاری از بازاریابان، مانند کسانی که در صنایع B2C هستند، از مطالعات موردی استفاده نمی‌کنند، اما آن‌هایی که استفاده کی کنند، آن را مؤثر می‌دانند. در نظرسنجی ما، 64 درصد از بازاریابانی که مطالعات موردی را راه‌اندازی می‌کنند، آنها را مؤثر می‌دانند و 15 درصد می‌گویند که بیشترین بازگشت سرمایه را در قالب‌های محتوایی که استفاده می‌کنند، داشته‌اند.

علاوه بر این، استفاده از مطالعه موردی در بازاریابی محتوا درحال‌رشد است: 37٪ از بازاریابان مورد نظرسنجی، قصد دارند برای اولین‌بار در سال 2022 از مطالعات موردی در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنند.

 

 1. بازاریابان از داده ها با اینفوگرافیک استقبال می‌کنند.

اگر یک تصویر هزاران کلمه را ترسیم کند، اینفوگرافیک می‌تواند حداقل دوبرابر این میزان را ترسیم کند.

اینفوگرافیک‌ها نه‌تنها قابلیت اشتراک‌گذاری و جذابیت بصری یک عکس زیبا را دارند، بلکه مملو از داده‌های مفید و اطلاعات آموزنده هستند. این باعث می‌شود که آنها به طور باورنکردنی برای بازدیدکنندگان وب و مخاطبان رسانه‌های اجتماعی به طور یکسان جذابیت داشته باشند.

طبق تحقیقات ما، 38 درصد از بازاریابان قصد دارند برای اولین‌بار در سال 2022 از اینفوگرافیک استفاده کنند، درحالی‌که 45 درصد از بازاریابان در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنند.

 

ترندهای بازاریابی رسانه های اجتماعی


تنها در ایالات متحده، 79٪ از مردم دارای نوعی حساب رسانه‌های اجتماعی هستند، و در سراسر جهان، بیش از 3.7 میلیارد کاربر رسانه‌های اجتماعی وجود دارد.

به همین دلیل است که بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یک کانال محبوب است که تقریباً تبدیل به بخشی از استراتژی بازاریابی بزرگ هر کسب‌وکاری شده است. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که به طور واقعی با مخاطبان خود در سطح شخصی ارتباط برقرار کنید و برند خود را انسانی کنید.

 

 1. محتوای زنده یک قالب رسانه اجتماعی پیشرو خواهد بود.

از میان بازاریابان رسانه‌های اجتماعی که در نظرسنجی استراتژی بازاریابی خود از آنها نظرسنجی کردیم، 68 درصد گفتند که اتاق‌های چت صوتی (مانند اتاق‌های کلاب‌هاوس و فضاهای توییتر) مؤثرین محتواهای رسانه‌های اجتماعی هستند، درحالی‌که 59 درصد گفتند که ویدئوهای زنده چنین جایگاهی دارند.

و درحالی‌که 9 درصد از این پاسخ‌دهندگان می‌گویند که محتوای ویدئویی زنده بیشترین بازگشت سرمایه را در بین انواع محتواهای رسانه‌های اجتماعی به همراه دارد، 96 درصد از کسانی که روی محتوای صوتی زنده سرمایه‌گذاری می‌کنند قصد دارند همان مبلغ یا بیشتر را در طول سال 2022 برای آن هزینه کنند.

امروزه، مصرف‌کنندگان به طور فزاینده‌ای به دنبال محتوای مرتبط و معتبر هستند، به‌ویژه از برندها. پخش‌های زنده ویدئویی و اتاق‌های گفتگوی صوتی، مخاطبان برند را قادر می‌سازد تا حتی بیشتر با این مخاطبان ارتباط برقرار کنند و درعین‌حال درباره برند، محصولات، تخصص یا مأموریت آنها بحث کنند. علاوه بر اینکه امکان دیدن کارشناسان را در یک محیط بدون سانسور و معتبر فراهم می‌کنند، پخش‌های صوتی یا تصویری زنده اغلب دارای ویژگی‌های تعاملی مانند نظردهی و سوال پرسیدن هستند که به مخاطبان اجازه می‌دهد مستقیماً با کسانی که میزبان یک جریان هستند تعامل داشته باشند.

 

 1. TikTok همچنان به جلب علاقه برند ادامه خواهد داد.

برندها از زمانی که سه سال پیش تیک تاک برای اولین بار پدید آمد، سعی کردند از قدرت واقعی آن بهره ببرند. اکنون، با بیش از 1 میلیارد کاربر جهانی، تیک تاک خود را به‌عنوان یک برنامه برای طیف گسترده ای از مخاطبان و بازاریابان معرفی کرده است. همچنین شروع به راه‌اندازی تعدادی از ویژگی‌های تبلیغاتی و بازاریابی جدید برای مشاغل با اندازه‌های مختلف کرده است.

به همین دلیل است که 67 درصد از بازاریابان قصد دارند در سال 2022 سرمایه‌گذاری خود را در TikTok افزایش دهند. در همین حال، 10 درصد از بازاریابانی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند می‌گویند که بیشترین سرمایه‌گذاری را در طول سال آینده را روی TikTok  انجام می‌دهد.

 

 1. بیشتر بازاریابان تنها بر سه تا پنج پلتفرم رسانه اجتماعی تمرکز خواهند کرد.

هر کسب‌وکاری در مورد تعداد پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی که استفاده می‌کند، روش خود را دارد. درحالی‌که تنها 11 درصد از بازاریابان رسانه‌های اجتماعی این نظرسنجی از یک تا دو پلتفرم استفاده می‌کنند و تنها 7 درصد از هفت یا بیشتر استفاده می‌کنند، 64 درصد در حال حاضر از سه تا پنج پلتفرم استفاده می‌کنند.

مدیریت سه تا پنج پلتفرم واقع‌بینانه است. این محدوده به برندها در هراندازه اجازه می‌دهد تا دسترسی خود را به مخاطبان مختلف گسترش دهند و همچنین به بازاریابان رسانه‌های اجتماعی فهرستی واقع‌بینانه از پلتفرم‌ها را ارائه می‌دهند تا بدون افزایش پهنای باند در طول هفته کاری، بر آن‌ها تسلط یابند.

در اینجا چند سؤال وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید که واقعاً در چند پلتفرم باید باشید:

 • چند بازاریاب رسانه‌های اجتماعی در تیم شما حضور دارند؟
 • کدام پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مخاطبانی دارند که با اهداف شما هماهنگ هستند؟
 • چقدر زمان برای تسلط بر یک استراتژی در هر یک از پلتفرم‌هایی که مدنظر شماست نیاز است؟
 • آیا پلتفرم‌هایی وجود دارد که در حال حاضر به نفع استراتژی بازاریابی کلی شما نباشد؟
 • آیا پلتفرم‌هایی وجود دارد که بتوانید به‌راحتی محتوای جذاب را بین آنها تغییر دهید؟ (مانند TikTok و YouTube Shorts)

با پرسیدن برخی از سؤالات بالا از خود، می‌توانید تعیین کنید که تیم اجتماعی و برند شما برای ایجاد یک استراتژی مؤثر و جذاب در هر پلتفرم به چه مدت‌زمان نیاز دارند و اولویت‌بندی کنید که واقعاً روی کدام پلتفرم‌ها تمرکز کنید.

 

ترندهای بازاریابی بهینه سازی موتورهای جستجو


61 درصد از بازاریابان می‌گویند بهبود بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) برای رشد حضور ارگانیک خود در آنلاین، اولویت اصلی بازاریابی درون‌گرای آنهاست.

آیا شما یکی از این بازاریابان هستید؟ اگر چنین است، آیا متوجه شده‌اید که دقیقاً چگونه قصد دارید سئو و حضور ارگانیک خود را بهبود ببخشید؟ وقتی برای انواع خاصی از رفتار مصرف‌کننده بهینه‌سازی می‌کنید، به کسب‌وکارتان کمک می‌کنید تا در فضای آنلاین بیشتر قابل پیدا شدن شود.

 

 1. بهینه سازی کلمات کلیدی یک اولویت کلیدی خواهد بود.

47 درصد از متخصصان بازاریابی که از سئو استفاده می‌کنند می‌گویند که شرکت‌های آنها از گزارش‌های insight جستجو در استراتژی خود استفاده می‌کنند.

اگر یک تیم محتوای بزرگ، زمان زیاد، یا یک متخصص سئو برای ایجاد گزارش insight جستجو در مقیاس بزرگ ندارید، نگران نباشید. اگرچه تقریباً نیمی از بازاریابان سئو که مورد بررسی قرار گرفتیم از گزارش‌های insight جستجو استفاده می‌کنند، 55 درصد گفتند که حداقل سعی می‌کنند محتوای خود را با کلمات کلیدی مبتنی بر جستجو بهینه کنند و این استراتژی خیلی گران یا وقت‌گیر نیست.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید از ابزارهایی مانند Ahrefs یا SEMRush برای انجام تحقیقات سریع کلمات کلیدی سئو مرتبط با کسب‌وکار، محصولات یا محتوای آینده خود استفاده کنید تا یاد بگیرید که کجا می‌توانید محتوای خود را با عناوین، زیر سرفصل‌ها، متن اصلی یا توضیحات بهینه‌سازی شده برای کلمات کلیدی تقویت کنید.

 

 1. تیم های وب، سئوی ویدئو و تصویر را فراموش نخواهند کرد.

سئو فقط شامل تغییر متن در یک صفحه نیست. بلکه می‌تواند شامل انتخاب و بهینه‌سازی ویدئوها یا تصاویر مناسب برای یک صفحه باشد تا به رتبه‌بندی آن در تصاویر یا ویدئوهای موتورهای جستجو گوگل کمک کند.

درحالی‌که بهینه‌سازی تصاویر می‌تواند شامل فشرده‌سازی فایل‌ها برای افزایش سرعت صفحه و افزودن متن جایگزین بهینه‌شده با کلمه کلیدی به تصویر باشد، استراتژی‌های بهینه‌سازی ویدئو می‌تواند شامل قراردادن یک ویدئو با موضوع یا کلمه کلیدی مشابه در یک پست وبلاگ باشد.

در حال حاضر، 53 درصد از بازاریابانی که از سئو استفاده می‌کنند، یک استراتژی برای بهینه‌سازی ویدئوها و تصاویر دارند. از بین این بازاریابان، 49 درصد می‌گویند که بهینه‌سازی تصویر و ویدئو مؤثرترین تاکتیک سئو آنهاست.

 

 1. لینک‌سازی خارجی به برندها کمک می کند تا اعتبار و رتبه ی خود را افزایش دهند.

هنگامی که سایت‌های با رتبه‌ی بالا شروع به پیوند به سایت شما می‌کنند، ربات‌های گوگل به این نکته توجه می‌کنند که سایت شما ممکن است معتبر باشد و این می‌تواند رتبه ی گوگل شما را بالاتر ببرد. این، هدف نهایی لینک‌سازی خارجی است.

اگرچه نوشتن محتوای قابل به‌اشتراک‌گذاری و اطمینان از اینکه پست شما لینک دریافت می‌کند، می‌تواند زمان‌بر و چالش‌برانگیز باشد، تحقیقات نشان می‌دهد که این زمان و تلاش نتیجه می‌دهد. از 48 درصد بازاریابان سئو که از بک‌لینک و لینک‌سازی خارجی استفاده می‌کنند، 63 درصد می‌گویند که این بهترین تاکتیک سئو برای برندشان است.

 

 1. بهینه سازی تاریخی به صفحات وب قدیمی کمک می کند تا ترافیک جدیدی دریافت کنند.

بازاریابان به‌جای ارائه ایده‌های جدید، آنچه که درگذشته کارکرده است را برای زمان حال بهینه‌سازی می‌کنند.

در سئو، به‌روز نگه‌داشتن و غنی کردن محتواهای قدیمی خود که دارای لینک‌های قدیمی بوده و فاقد کلمات کلیدی مرتبط هستند، بیشتر می‌شود. نه‌تنها این، بلکه استفاده از محتوای موجود و استفاده مجدد از آن برای یک پادکست، وبینار یا پست وبلاگ جدید می‌تواند راهی کارآمد برای مرتبط نگه‌داشتن آن در موتورهای جستجو باشد.

درحالی‌که از هر چهار بازاریاب سئو یک نفر از بهینه‌سازی تاریخی در استراتژی خود استفاده می‌کند، 29 درصد از این بازاریابان می‌گویند که این یک استراتژی سئو مؤثر است.

 

 1. تاکتیک‌های جستجوی صوتی در رادار سئو باقی خواهند ماند.

اگرچه فقط 12٪ از بازاریابان مورد بررسی، در حال حاضر از تاکتیک‌های جستجوی صوتی در استراتژی خود استفاده می‌کنند، 34٪ از آنها می‌گویند جستجوی صوتی مؤثرترین روندی است که در سال 2021 استفاده کرده‌اند و 41٪ قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را در سال 2022 افزایش دهند. اگرچه جستجوی صوتی ممکن است مانند یک فناوری نوظهور به نظر برسد، این سرمایه‌گذاری‌ها قطعاً اتفاق می‌افتند.

تابه‌حال، احتمالاً از یکی از دستیارهای مجازی موجود مانند سیری، الکسا یا دستیار گوگل استفاده کرده‌اید.

این دستیاران دیجیتال نه‌تنها به سؤالات کوتاه و اطلاعاتی مانند “بازیگر مأموریت غیرممکن کیست؟” یا «آب‌وهوای بوستون امروز چگونه است؟»، پاسخ می‌دهند. بلکه همچنین شروع به پردازش جستجوهای محلی، محاوره‌ای و سفارشی بیشتری کرده‌اند. ممکن است این جستجوها این‌گونه باشند: «نزدیک‌ترین کافی‌شاپ به من کجاست؟»، «تا ساعت چند باز است؟»، و «آیا قهوه سرد هم سرو می‌کند؟»

به دلیل این رفتار نوظهور، کسب‌وکارها باید نحوه طبقه‌بندی اطلاعات را تغییر دهند. به‌جای توجه به الگوریتم جستجوی دستی گوگل، محتوای خود را با قاب‌بندی سؤالات بهینه کنید.

هنگامی که تاکتیک‌های جستجوی صوتی را با این روش اجرا می‌کنید، به کاربران خود قدرت می‌دهید تا پاسخ‌هایی را که می‌خواهند و نیاز دارند، دریافت کنند. آن‌ها می‌توانند با همان لحن مکالمه‌ای که در بالا به آن اشاره کردیم سؤال بپرسند و در مقابل، پاسخی باکیفیت و دقیق دریافت خواهند کرد. آن‌ها می‌توانند در حین پرسیدن سؤال و دریافت پاسخ، چند کار انجام دهند، و همچنین پاسخ‌هایی را که به دنبال آن هستند، سریع‌تر دریافت کنند.

 

گرایش‌های بازاریابی هوش مصنوعی و اتوماسیون


در حال حاضر 70 درصد از متخصصان بازاریابی از اتوماسیون استفاده می‌کنند. در همین حال، 33 درصد از بازاریابان که از اتوماسیون استفاده نمی‌کنند، برای اجرای آن در سال 2022 برنامه‌ریزی می‌کنند. در زیر چند روش برای شروع یا ادامه استفاده از اتوماسیون در سال آینده آورده شده است.

 

 1. برندها حتی بیشتر روی اتوماسیون و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

هوش مصنوعی به زیرمجموعه‌ای از علوم رایانه‌ای اطلاق می‌شود که به ماشین‌ها می‌آموزد کارهایی را انجام دهند که اگر توسط انسان انجام شود نیاز به هوش دارد، کارهایی مانند یادگیری، دیدن، صحبت‌کردن، معاشرت، استدلال یا حل مسئله و هنگامی که این کارها توسط رایانه انجام می‌گیرند، به آن‌ها هوش مصنوعی گفته می‌شود.

هوش مصنوعی به طور کامل در زندگی و وظایف روزمره ما نفوذ کرده است. وقتی Spotify آهنگی را توصیه می‌کند، فیس‌بوک فردی را می‌شناسد و تگ می‌کند، یا با استفاده از Siri به دوستی پیام می‌دهید، هوش مصنوعی را لمس می‌کنید. همان‌طور که ما بیشتر و بیشتر از هوش مصنوعی (به‌ویژه به‌عنوان مصرف‌کننده) استفاده می‌کنیم، بازاریابان و مشاغل باید برای آن برنامه‌ریزی کنند.

هدف هوش مصنوعی گرفتن جای انسان‌ها نیست. این برای بهبود و گسترش توانایی ما برای ارتباط با مخاطبان و کمک به آنها برای حل سریع‌تر و کامل‌تر مشکلات است. هوش مصنوعی همچنین هنگام جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده بسیار مفید است.

در اینجا چند راه وجود دارد که نشان می‌دهند شرکت‌ها امروزه از هوش مصنوعی استقبال می‌کنند:

 

 • ربات‌های گفتگو و دستیاران مجازی: ربات‌ها راه‌حل‌های سریع و آسانی را برای مشکلات در تمام سطوح پیچیدگی ارائه می‌کنند. دیگر نیازی به چت زنده یا مکالمه دیجیتالی نفر با نفر نیست. برای توضیح دقیق‌تر روندهای چت‌بات پایین را ببینید.
 • ایجاد و مدیریت محتوا: درحالی‌که هنوز نباید از یک ربات انتظار داشته باشید که محتوای بازاریابی درجه یک بنویسد، اما می‌توانید از آنها برای نوشتن قطعات کوتاهی از محتوا مانند توییت‌ها، مقالات کوتاه اولیه یا ایمیل‌های خودکار استفاده کنید.
 • امتیازدهی پیش‌بینی کننده سرنخ: ابزارهای خودکار امتیازدهی سرنخ به بازاریابان و تیم‌های فروش این امکان را می‌دهد که زمان بیشتری را روی فروش و انجام معاملات صرف کرده و متوجه شوند که کدام سرنخ‌ها می‌توانند مشتریان بالقوه باشند.
 • بازاریابی پیش‌بینی‌کننده: از خود می‌پرسید که آیا مخاطب با کمپین، تبلیغات یا محتوای شما درگیر خواهد شد؟ بازاریابی پیش‌بینی‌کننده از تحلیل‌های تاریخی مانند داده‌های رفتار مخاطبان استفاده می‌کند تا به برندها کمک کند تخمین بزنند کدام تاکتیک بهترین تعامل را ارائه می‌کند.

 

 1. چت بات ها به ساده سازی بازاریابی محاوره ای ادامه خواهند داد.

آیا می‌دانستید که بیش از نیمی از مشتریان انتظار دارند در عرض 10 دقیقه به هر پرسش بازاریابی، فروش یا خدمات مشتری پاسخ داده شود؟ چگونه می‌توان این کار را از نظر انسانی ممکن کرد؟

به‌هرحال این کار انسان‌ها نیست. احتمالاً به همین دلیل است که 40٪ از بازاریابان که از اتوماسیون استفاده می‌کنند از چت‌بات‌ها استفاده می‌کنند.

ربات‌ها توسط یک برنامه کامپیوتری فعال‌سازی می‌شوند که وظایف خاصی را به طور خودکار با چت کردن با کاربر از طریق یک رابط مکالمه انجام می‌دهد. ربات‌ها توسط هوش مصنوعی امکان‌پذیر شده‌اند که به آن کمک می‌کند تا درخواست‌های پیچیده را درک کند، پاسخ‌ها را شخصی کنند و تعاملات را در طول زمان بهبود بخشد.

ربات‌ها تجربه ی روابط یک به یک فردی را برای صدها مشتری فراهم می‌کنند، کاری که هیچ نماینده یا تیم خدمات مشتری هرگز قادر به انجام آن نیست.

برای مشتریانی که از تکرار صحبت‌های خود برای چندین نماینده فروش یا خدمات متنفرند (به طور دقیق 33٪)، چت‌بات‌ها زندگی را بسیار آسان‌تر می‌کنند. اگر از آن‌ها به‌درستی استفاده شود، مکالمات را در مقیاس مدیریت می‌کنند و داده‌ها را از منابع متعدد داده، از تقویم‌ها گرفته تا پایگاه‌های دانش و پست‌های وبلاگ و ویدئوها را جمع‌آوری می‌کنند.

ترندهای بازاریابی حریم خصوصی


 

 1. برندها باید به مشتریان کنترل بیشتری بر داده‌های خود بدهند.

در دنیای بازاریابی، داده‌ها بسیار ارزشمند هستند، نه فقط برای شما، به‌عنوان یک بازاریاب یا صاحب کسب‌وکار. اطلاعات می‌تواند آدرس ایمیل، اطلاعات کارت اعتباری یا مکان گوشی هوشمند باشد که مصرف‌کنندگان در اختیار شما قرار می‌دهند، و مراقبت از آن بر عهده شماست.

خواه یک شرکت نرم‌افزاری باشد یا بانک، آژانس دولتی و یا یک غرفه ی لیموناد، هر کسب‌وکاری با استفاده از داده‌ها کار می‌کند. این رگ حیات همه چیزهای بازاریابی، فروش، خدمات و موارد دیگر است.

اما زمانی که اطلاعات گران‌بها مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد یا در دستان اشتباه قرار می‌گیرد، منجر به ایجاد بی‌اعتمادی شدید میان مشاغل شده و باعث می‌شود مصرف‌کنندگان بالقوه مورد سوءاستفاده قرار گیرند.

به همین دلیل است که مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها (GDPR) وضع شد.

GDPR تلاش اتحادیه اروپا برای کنترل بیشتر مصرف‌کنندگان بر روی داده‌هایشان است. بر اساس GDPR، سازمان‌ها باید اطمینان حاصل کنند که داده‌های آنها به‌صورت قانونی و ایمن جمع‌آوری می‌شود و کسانی که داده‌ها را جمع‌آوری و مدیریت می‌کنند، از آن محافظت کرده و به حقوق مصرف‌کنندگان احترام می‌گذارند.

پیروی از دستورالعمل‌های GDPR ممکن است سخت به نظر برسد، اما جریمه شدن برای عدم رعایت آن بسیار سخت‌تر خواهد بود. جریمه‌ها از 10 میلیون یورو تا 4 درصد از درآمد جهانی سالانه یک شرکت متغیر است.

و GDPR تنها نهادی نیست که در سال 2022 احکام حفظ حریم خصوصی را اجرا می‌کند. در واقع، شرکت‌هایی مانند گوگل و اپل نیز در مورد داده‌های کاربران موضع خود را دارند.

در سال 2021، راه‌اندازی اپل IOS به کاربران آیفون و آی‌پد این امکان را داد که تعیین کنند کدام برنامه‌ها می‌توانند داده‌های شخص ثالث خود را ردیابی کنند که اغلب برای تبلیغات هدفمند استفاده می‌شود.

در سال 2022، اپل به‌روزرسانی دیگر IOS را با ویژگی‌های اضافی حفاظت از حریم خصوصی ایمیل برای کاربران Apple Mail به پایان خواهد رساند. در همین حال، Google استفاده از کوکی‌های شخص ثالث را در کروم متوقف خواهد کرد، درحالی‌که تبلیغ‌کنندگان را تشویق می‌کند تا به‌جای آن از جعبه ایمنی حریم خصوصی خود استفاده کنند.

در نهایت، برندها و ارگان‌های حاکم به طور فزاینده‌ای در نظر دارند به کاربران حق انتخاب بیشتری را هنگام انتشار داده‌هایشان بدهند. درحالی‌که برای مصرف‌کننده عالی است، کسب‌وکارهایی که از داده‌های شخصی برای اجرای کمپین‌ها استفاده می‌کنند، درصورتی‌که دسترسی به داده‌های مهم را از دست بدهند، باید استراتژی‌های جایگزین و طرح‌های محوری ایجاد کنند.

 

از ترندهای بازاریابی برای رشد بهتر استفاده کنید


تا زمانی که نبض روندهای بازاریابی را در دست داشته باشید، و همیشه در معرض تغییر باشید، کسب‌وکارتان عقب نخواهد ماند.

اما اگر فکر می‌کنید همگام شدن بااین‌همه تغییر دشوار است، نگران نباشید. در آینده، بخش‌های تحقیقاتی استراتژی بازاریابی، داده‌های صدها متخصص بازاریابی را منتشر می‌کنند و با ظهور روندهای جدید، به‌روزرسانی این پست ادامه خواهد داشت.

 

دیگر مقاله‌های ما در محک آکادمی را هم مطالعه کنید.

 

منبع: Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *