راهنمای جامع بازاریابی ایمیلی

اولین ایمیل باهدف بازاریابی، در سال 1978 ارسال و منجر به فروش 13 میلیون دلاری شد. از آن زمان تا به امروز، ایمیل یکی از پرکاربردترین کانال‌های بازاریابی بوده است. با وجود شروع اولیه موفقی که ایمیل داشت، امروزه به‌اندازه برخی کانال‌های جدیدتر مانند پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح نیست، اما هنوز همراهی مؤثر برای ارتباط با مخاطبین و کسب نتیجه دلخواه است.

 

نباید به بازاریابی ایمیلی به چشم هرزنامه نگاه کرد. مشتریان، اطلاعات ایمیلی خود را به‌راحتی در اختیار ما قرار نمی‌دهند و انتظار دارند که ارتباط مؤثری با آن‌ها برقرار کنیم. بازاریابی ایمیلی می‌تواند یک ابزار مناسب برای ایجاد رابطه مشتری و سودآوری باشد.

 

شما باید از ایمیل برای ایجاد رابطه با مشترکین و سرنخ‌های مشتریان خود و در جهت ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند که به آنها در انجام اهداف خود کمک می‌کند، استفاده کنید.

 

بازاریابی ایمیلی فقط مربوط به شما یا شرکتتان نیست، بلکه به مشتری‌های شما نیز مربوط می‌شود.

 

اگر این قانون طلایی را در نظر داشته باشید، مشترکین نه‌تنها ایمیل‌های شما را می‌خوانند، بلکه هر بار مشتاقانه منتظر شنیدن از شما خواهند بود.

 

ایمیل باید بهترین دوست بازاریابی شما باشد، مگر اینکه نیروی انسانی آزاد و سرمایه کافی برای ایجاد ارتباط شخصی با هر یک از مشتریان و مشتریان خود داشته باشید.

 

بازاریابی ایمیلی چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی ایمیلی فرایند هدف قراردادن مخاطبان و مشتریان از طریق ایمیل است. با ارائه اطلاعات ارزشمند به مشترکین و مشتریان، بازاریابی ایمیلی به شما کمک می‌کند تا نرخ تبدیل و درآمد را افزایش دهید.

 

اکنون بیایید بررسی کنیم که چه زمانی باید از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید و برخی مزایا و آمار تأییدکننده این موضوع را موردبحث قرار دهیم.

 

 

زمان استفاده از بازاریابی ایمیلی

روش‌های زیادی برای استفاده از بازاریابی ایمیلی وجود دارد. برخی از رایج‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

 

 • ایجاد رابطه: ایجاد ارتباط از طریق مشارکت شخصی.
 • آگاهی از نام تجاری را افزایش دهید: شرکت و خدمات خود را برای لحظه‌ای که مشتریان احتمالی آماده تعامل هستند، در ذهن‌ها وارد کنید.
 • تبلیغ محتوای خود: از ایمیل برای به اشتراک گذاشتن مطالب مربوط به وبلاگ یا اطلاعات مفید با مشتریان احتمالی خود استفاده کنید.
 • ایجاد سرنخ مشتری (lead): مشترکان را ترغیب کنید اطلاعات شخصی خود را در ازای چیزی که به نظرشان ارزشمند است، ارائه دهند.
 • محصولات خود را به بازار عرضه کنید: محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید.
 • گسترش سرنخ مشتری (lead): مشتریان خود را با محتوایی که می‌تواند به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کند، خوشحال کنید.

 

مزایای بازاریابی ایمیلی

 • 8 میلیارد کاربر ایمیل در سراسر جهان وجود دارد، بنابراین اگر به دنبال راهی برای رسیدن به مشتریان خود هستید، ایمیل مکان مناسبی برای یافتن آنها است.
 • به طور متوسط، ایمیل برای هر دلار خرج شده 38 دلار تولید می‌کند که 3800 درصد بازگشت سرمایه دارد.
 • دو سوم مشتریان در نتیجه ی پیام مستقیم بازاریابی ایمیلی اقدام به خرید کرده‌اند.
 • تنها 20 درصد از مشتریانی که مستقیماً به واحد فروش وصل می‌شوند، قصد خرید دارند، به این معنی که دیگران باید از طریق ایمیل و محتوای عالی بازیابی شوند.
 • وقتی صحبت از جذب مشتری می‌شود، ایمیل 40 برابر مؤثرتر از فیس‌بوک و توییتر است.
 • شاید بهترین دلیل برای استفاده از بازاریابی ایمیلی این باشد که شما صاحب کانال ارتباطی هستید. خارج از مقررات انطباق، هیچ نهاد خارجی وجود ندارد که بتواند بر نحوه، زمان و دلیل ارتباط شما با مشترکین تأثیر بگذارد.

 

آمار بازاریابی ایمیلی بر اساس صنعت

قوانین بازاریابی ایمیلی بر اساس صنعت شما و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید، تغییر می‌کند. در زیر، برخی از روندهای بازاریابی ایمیلی برای شرکت‌های B2B ، B2C، تجارت الکترونیک و املاک و مستغلات آورده شده است.

 

 

آمار بازاریابی ایمیلی برای شرکت‌های B2B (کسب‌وکار با کسب‌وکار)

 

 • ایمیل‌هایی که طی یک اقدام ایجاد می‌شوند 3 برابر بهتر از ایمیل‌های پرورش‌دهنده یا کمپین‌های قطره‌ای عمل می‌کنند
 • 86٪ از متخصصان، ایمیل را کانال ارتباطی ترجیحی خود عنوان می‌کنند.
 • 60 درصد از بازاریابان معتقدند بازاریابی ایمیلی بازده بازگشت سرمایه مثبت دارد.
 • نرخ کلیک 47٪ بیشتر برای ایمیل‌های B2B نسبت به B2C است.
 • ایموجی‌های موضوعی باعث افزایش نرخ بازشدن 56 درصد از برندها شده است.

 

 

آمار بازاریابی ایمیل برای B2C (کسب‌وکار با مشتری)

 

 • هنگامی که یک کسب‌وکار ایمیل‌های بسیار زیادی برای افراد ارسال می‌کند، 78 درصد مخاطبین، خود را از لیست دریافت‌کنندگان ایمیل خارج می‌کنند.
 • بیش از 90 درصد مصرف‌کنندگان روزانه ایمیل‌های خود را بررسی می‌کنند.
 • مشترکان ایمیل 3 برابر بیشتر از دیگران محتوای اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

 

آمار بازاریابی ایمیل برای تجارت الکترونیکی

 

 • 86 درصد از مصرف‌کنندگان دوست دارند حداقل یکبار در ماه ایمیل تبلیغاتی از برندهایی که مشتری آنها هستند دریافت کنند
 • ایمیل‌های دسته‌بندی‌شده، 58 درصد از درآمد شرکت را ایجاد می‌کنند.

 

آمار بازاریابی ایمیل برای املاک و مستغلات

 

 • اکثریت (53٪) شرکت‌های املاک از وب‌سایت خود مشترک دریافت ایمیل جذب می‌کنند.
 • کسب‌وکارهایی که وبلاگ دارند، دوبرابر بیشتر از کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند از طریق ایمیل ترافیک دریافت می‌کنند.
 • 40 درصد از شرکت‌های املاک از لیست‌های تقسیم‌بندی مشتریان استفاده می‌کنند.

 

 

شروع انجام بازاریابی ایمیلی

قبل از اینکه خود را در فرصت‌های گسترده ی بازاریابی ایمیلی سردرگم ببینید، اجازه دهید چند مرحله کلیدی برای ایجاد یک کمپین ایمیلی قوی را که موردپسند مشتریانتان واقع می‌شود، بررسی کنیم. می‌توانید این مراحل را راهی برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی ایمیلی موفق در نظر بگیرید.

 

 

یک استراتژی بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید

هر یک از مشتریان شما به طور متوسط روزانه 121 ایمیل دریافت می‌کنند. این بدان معناست که اگر برای توسعه استراتژی وقت نگذارید، ایمیل‌های شما در صندوق‌های ورودی شلوغ، گم می‌شوند یا بدتر از آن، به پوشه اسپم ارسال می‌شوند.

 

می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک استراتژی ایمیلی مؤثر بسازید و ایمیل‌هایی بفرستید که مردم واقعاً می‌خواهند بخوانند. این فقط به یک برنامه نیاز دارد (برنامه‌ای که می‌تواند به چند مرحله کلیدی تقسیم شود).

 

به پنج مرحله زیر به‌عنوان یک طرح کلی برای استراتژی ایمیل خود فکر کنید. ما در یک‌لحظه به برخی از این موارد عمیق‌تر خواهیم پرداخت:

 

1. مخاطب خود را تعریف کنید

یک ایمیل مؤثر، ایمیلی مرتبط است. مانند هر چیز دیگری در بازاریابی، باشخصیت خریدار خود شروع کنید، درک کنید که آنها چه می‌خواهند و کمپین ایمیل خود را با نیازهای مخاطبان خودتنظیم کنید.

 

 

2. اهداف خود را تعیین کنید

قبل از اینکه اهداف کمپین خود را مشخص کنید، اطلاعات می‌دانی جمع‌آوری کنید. در مورد میانگین آمار ایمیل در صنعت خود تحقیق کرده و از آنها به‌عنوان معیاری برای اهداف خود استفاده کنید.

 

 

3. راهی برای ثبت‌نام افراد ایجاد کنید

شما به مخاطبینی نیاز دارید که به آن‌ها ایمیل بزنید، درست است؟ لیست ایمیل (در بخش بعد، نحوه ایجاد لیست ایمیل را توضیح خواهیم داد) لیست گروهی از کاربران است که به شما اجازه ارسال محتوای مرتبط را داده‌اند. برای ایجاد این لیست، به چندین روش نیاز دارید تا مشتریان احتمالی بتوانند ایمیل‌های شما را دریافت کنند.

 

اگر فقط چند نفر را برای شروع در لیست خود دارید، ناامید نشوید. ساخت آن ممکن است کمی طول بکشد. دراین‌بین، تک‌تک ثبت‌نام‌کنندگان و سرنخ‌ها را مانند طلا ارزشمند بدانید، و خواهید دید که لیست ایمیل خود به طور ارگانیک رشد می‌کند.

 

 

4. نوع کمپین ایمیلی خود را انتخاب کنید

 

کمپین‌های ایمیل بسیار متفاوت هستند و تصمیم‌گیری میان آنها می‌تواند دشوار باشد. آیا یک خبرنامه هفتگی ارسال می‌کنید؟ آیا باید اعلامیه‌های محصولات جدید ارسال کنید؟ کدام پست‌های وبلاگ ارزش به‌اشتراک‌گذاری دارند؟

 

این سؤالات، گریبان هر بازاریابی را خواهند گرفت. پاسخ کاملاً مشخص نیست. می‌توانید با یادگیری انواع مختلف کمپین‌های ایمیلی که وجود دارد شروع کنید، سپس تصمیم بگیرید که کدام یک برای مخاطبان شما بهترین است. همچنین باید لیست‌های مختلفی را برای انواع مختلف ایمیل‌ها تنظیم کنید، بنابراین مشتریان و مشتریان بالقوه می‌توانند فقط برای ایمیل‌هایی که مربوط به آن‌ها هستند ثبت‌نام کنند.

 

 

5. یک برنامه زمانی ایجاد کنید

مشخص کنید که هرچند وقت یک‌بار قصد دارید با مخاطبین لیست خود تماس برقرار کنید. از قبل به مخاطبان خود اطلاع دهید تا بدانند که انتظاری چه چیزی را باید داشته باشند، و به یک برنامه ثابت برای ایجاد اعتماد پایبند باشید تا شما را فراموش نکنند.

 

6. نتایج خود را اندازه‌گیری کنید

این نباید باعث شگفتی شود زیرا ما به‌عنوان بازاریاب همه چیز را اندازه‌گیری می‌کنیم. دقیق بودن در مورد هر معیار کلیدی به شما کمک خواهد کرد تا با ایجاد تغییراتی کوچک در ایمیل‌های خود، نتایج بزرگی کسب کنید. کمی بر روی شاخص‌های کلیدی عملکردی که موردنیاز هستند، تأمل خواهیم کرد.

 

اکنون که مراحل ایجاد یک استراتژی بازاریابی ایمیلی را درک کرده‌اید، به آنچه در ساخت لیست ایمیل شما دخیل است نگاه می‌کنیم.

 

نحوه ی ساخت لیست ایمیلی

 

چگونه لیست ایمیل خود را بسازیم

اکنون به بخش سرگرم‌کننده ماجرا می‌پردازیم: پرکردن لیست ایمیل خود با مشتریان مشتاق که از شنیدن نظرات شما هیجان‌زده هستند.

راه‌های خلاقانه زیادی برای ایجاد لیست ایمیلی وجود دارد. از نظر فنی، فهرست‌سازی به دو عنصر کلیدی خلاصه می‌شود که به طور منسجمی برای افزایش تعداد مشترکین شما کار می‌کنند: جاذب‌های سرنخ مشتری (lead magnet) و فرم‌های opt-in.

 

 

1. از جاذب‌های سرنخ مشتری (lead magnet) استفاده کنید

 

جاذب اصلی شما دقیقاً همان‌طور که به نظر می‌رسد است: چیزی که مشتریان بالقوه را به لیست ایمیلی شما وارد می‌کند و معمولاً به شکل یک پیشنهاد رایگان است. این پیشنهاد می‌تواند چندین فرمت داشته باشد، باید برای مشتریان بالقوه دارای ارزش باشد و در ازای یک آدرس ایمیل به‌صورت رایگان ارائه شود.

 

فقط یک مشکل وجود دارد: مردم از اطلاعات شخصی خود بیش از حد محافظت می‌کنند. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بدون مبادله ی چیزی ارزشمند، یک آدرس ایمیل دریافت کنید.

 

به یک lead magnet فکر کنید که مرتبط و مفید باشد و زندگی مشتریان احتمالی شما را آسان‌تر کند.

 

در اینجا چند نوع lead magnet وجود دارد که می‌توانید ایجاد کنید:

 

کتاب الکترونیکی

مطالب چاپی

اینفوگرافیک

گزارش یا تحقیق

چک‌لیست

قالب

وبینار یا دوره

ابزار

 

اگر منابع کافی ندارید، حتی می‌توانید محتواهای موجود خود را برای ایجاد lead magnet تغییر کاربری و فرمت دهید.

 

 

چگونه یک جاذب سرنخ مشتری (lead magnet) بسازیم

به یاد داشته باشید که lead magnet شما باید با مشتریان احتمالی‌تان مرتبط باشد. در اینجا چند دستورالعمل برای اطمینان از ایجاد دارایی ارزشمند برای لیست بالقوه شما آورده شده است.

 

پیشنهاد خود را راه‌حل محور و عملیاتی کنید

اطلاعاتی عملی برای حل یک مشکل و یک راه واقع‌بینانه برای دستیابی به راه‌حل ارائه کنید.

 

اطمینان حاصل کنید که منابع به‌راحتی قابل استفاده هستند

Lead magnet ها باید در قالب دیجیتال تحویل داده شوند. چه یک PDF، یک صفحه وب، یک ویدئو یا فرمت دیگری باشد، دریافت و مصرف آن‌ها را برای سرنخ‌های جدیدتان آسان کنید.

 

پیشنهاد خود را با درنظرگرفتن محتوای آینده ایجاد کنید

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که مخاطبین برای یک پیشنهاد عالی ثبت‌نام کنند و سپس از محتوای ارائه شده ناامید شوند. اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد شما با ارزشی که در طول رابطه خود ارائه می‌دهید مطابقت دارد، در غیر این صورت، به اعتماد آسیب می‌رسانید.

 

Lead magnet را به‌عنوان مقدمه ای برای پیشنهاد پولی خود در نظر بگیرید

هدف لیست ایمیل شما این است که در نهایت مشترکین را به یک پیشنهاد پولی راهنمایی کنید. شما برای نشان‌دادن ارزشی که به‌عنوان یک شرکت ارائه می‌دهید، محتوای رایگان ارائه می‌دهید و این پیشنهادات رایگان در نهایت باید به محصول یا خدمات شما منجر شود.

 

پیشنهادهایی را ایجاد کنید که به هر مرحله از سفر خریدار مرتبط باشد

هر سرنخ جدید در مرحله متفاوتی از سفر خریدار خواهد بود و این مسئولیت شماست که بدانید کدام یک. لیست خود را از ابتدا با ارائه پیشنهادهای جداگانه‌ای که به هر مرحله از سفر خریدار مربوط می‌شود، تقسیم‌بندی کنید. با محتوایی که مشتری مصرف می‌کند، می‌توانید چیزهای زیادی در مورد طرز فکر مشتری بگویید.

 

 

2. یک فرم opt-in جذاب ایجاد کنید

فرم opt-in، نحوه دریافت اطلاعات مشتریان بالقوه برای افزودن آنها به لیست است. این دروازه بین سرنخ‌های آینده شما و مطالبی است که با درنظرگرفتن آنها ایجاد کرده‌اید. در اینجا چند نکته برای ایجاد یک فرم opt-in جذاب وجود دارد:

 

 

یک طراحی جذاب و سرتیتر جلب توجه کننده ایجاد کنید

فرم شما باید برندسازی شده بوده و از صفحه متمایز باشد. همچنین باید افراد را برای ثبت‌نام ترغیب کند. شما می‌خواهید خوانندگان را با این پیشنهاد هیجان‌زده کنید.

 

 

متن را با پیشنهاد مرتبط کنید

درحالی‌که هدف شما این است که مردم اطلاعات خود را وارد کنند، نباید آن‌ها را فریب دهید. هرگونه اطلاعات در فرم شما باید نمایانگر واقعیات پیشنهاد شما باشد.

 

فرم را ساده نگه دارید

این می‌تواند یکی از اولین تعاملات شما با مشتری احتمالی‌تان باشد. آنها را با یک فرم طولانی با بخش‌های متعدد نترسانید. فقط ضروری‌ترین اطلاعات را بخواهید: نام و ایمیل، بهترین موارد برای شروع است.

 

فرم ثبت نام خود را طوری تنظیم کنید که برای تایید مجدد مناسب باشد

ممکن است این‌طور به نظر برسد که دو نوبت درخواست کردن از مشترکین برای ثبت ایمیل، نتیجه عکس خواهد داد، اما مطالعات نشان می‌دهند که مشتریان ایمیل‌های تأیید شده (COI) را ۲.۷ برابر بیشتر از ایمیل‌های خوشامدگویی می‌پسندند.

 

 

مطمئن شوید که فرایند کار می‌کند

قبل از قراردادن فرم به‌صورت آنلاین، خودتان مسیر تجربه ی کاربری را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که فرم همان‌طور که در نظر گرفته شده است کار می‌کند، صفحه تشکر فعال است و پیشنهاد شما مطابق وعده‌داده‌شده تحویل داده می‌شود. این اولین تأثیر شما بر روی سرنخ جدیدتان است، کاری کنید که آن حرفه‌ای و مثبت باشد.

 

اکنون اجازه دهید چند لحظه به بررسی برخی از بهترین شیوه‌های بازاریابی ایمیلی مورد قبول جهانی در مورد نحوه ارسال ایمیل‌های بازاریابی بپردازیم.

 

 

نحوه ارسال ایمیل‌های بازاریابی

 

 1. یک سرویس ایمیل مارکتینگ را انتخاب کنید.
 2. از نکات بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.
 3. اجرای بخش‌بندی ایمیل
 4. بازاریابی ایمیلی خود را شخصی‌سازی کنید.
 5. از اتوماسیون بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.
 6. از قالب‌های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

 

اگر همه چیز خوب پیش برود، فهرستی منسجم از مشترکین و سرنخ‌هایی که منتظر شنیدن صحبت‌های شما هستند، ساخته‌اید. اما هنوز نمی‌توانید ایمیل زدن را شروع کنید، مگر اینکه بخواهید در یک پوشه هرزنامه یا بدتر از آن، یک لیست مسدود شده قرار بگیرید.

در اینجا چند نکته بسیار مهم وجود دارد که باید قبل از شروع ایمیل زدن به لیست ارزشمند خود که برای ساختن آن بسیار تلاش کرده‌اید، به‌خاطر بسپارید.

 

 

1. یک سرویس ایمیل مارکتینگ را انتخاب کنید

 

اگر به دنبال هر سطحی از پشتیبانی و تنظیم دقیق تلاش‌های بازاریابی ایمیلی خود هستید، یک ارائه‌دهنده ایمیل‌های بازاریابی (ESP) ابزاری مناسب است.

ابزارهای بازاریابی ایمیلی به شما این امکان را می‌دهند تا ایمیل‌های بازاریابی را به طور کارآمد ایجاد، شخصی‌سازی و بهینه‌سازی کنید تا حرفه‌ای به نظر می‌رسند. این ابزارها، ویژگی‌های مختلفی دارند که به شما کمک می‌کنند بهترین کمپین‌های بازاریابی ایمیلی را ایجاد کنید و از تمام اهداف بازاریابی ایمیلی خود پشتیبانی کنید.

علاوه بر این، می‌توانید موفقیت بازاریابی ایمیلی خود را تجزیه‌وتحلیل کنید تا بتوانید داده‌هایی را که برای کسب‌وکارتان مهم است با تیم خود به اشتراک بگذارید.

 

در اینجا نمونه‌هایی از ویژگی‌های این‌گونه ابزارها لیست شده‌اند:

 

 • پلتفرم CRM با قابلیت تقسیم‌بندی
 • ساخت آسان فرم‌ها، صفحات فرود و فراخوان‌های اقدام
 • اتوماسیون
 • امکان تقسیم تستی ایمیل‌های شما
 • تجزیه‌وتحلیل داخلی
 • گزارش‌های قابل دانلود

 

2. از نکات بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

گرچه احتمالاً در مورد قالب یا موضوع ایمیلی که برای یک دوست ارسال می‌کنید خیلی فکر نمی‌کنید، بازاریابی ایمیلی نیاز به توجه بیشتری دارد. همه چیز از زمانی که ایمیل خود را ارسال می‌کنید تا زمانی که ایمیل شما توسط مخاطبین باز می‌شود، مهم است.

هدف شما از هر ایمیل، تولید سرنخ‌های بیشتر است که باعث می‌شود ساخت یک ایمیل بازاریابی فرایندی پیچیده‌تر از ایمیل‌های دیگر باشد.

 

بیایید به اجزای یک ایمیل بازاریابی موفق بپردازیم:

 

متن: متن ایمیل شما باید با صدای شما مطابقت داشته باشد و فقط حول یک موضوع بچرخد.

 

تصاویر: تصاویری را انتخاب کنید که برای همه دستگاه‌ها بهینه شده باشند، همچنین چشم‌نواز و مرتبط باشند.

 

دعوت به اقدام (CTA): دعوت به اقدام شما باید به یک پیشنهاد مرتبط منجر شود و از بقیه ایمیل‌ها متمایز باشد.

 

زمان‌بندی: به‌عنوان‌مثال، بر اساس مطالعه‌ای که نرخ پاسخ 20 میلیون ایمیل را مشاهده کرد، سه‌شنبه ساعت 11 صبح به‌وقت شرقی ایالات متحده، بهترین روز و زمان برای ارسال ایمیل شما است.

 

واکنش‌گرا بودن: 55 درصد از ایمیل‌ها در موبایل باز می‌شوند؛ بنابراین ایمیل شما باید برای این مورد و همچنین تمام دستگاه‌های دیگر بهینه شود.

 

شخصی‌سازی: هر ایمیل را طوری بنویسید که گویی آن را برای یک دوست ارسال می‌کنید. خواننده خود را با لحنی قابل‌پذیرش و آشنا خطاب کنید.

 

موضوع: از زبانی واضح، کاربردی و فریبنده استفاده کنید که شخصی‌سازی‌شده و همسو با متن ایمیل باشد.

 

3. بخش‌بندی ایمیلی را به اجرا بگذارید

بخش‌بندی، فهرست بزرگ ایمیل شما را به زیر دسته‌هایی تقسیم می‌کند که بر اساس ویژگی‌ها، علایق و ترجیحات منحصربه‌فرد آن‌ها است.

مخاطبین ما انسان هستند، و بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنیم تا با آن‌ها انسانی رفتار کنیم. به‌عبارت‌دیگر، از ارسال ایمیل‌های کلی و عمومی خودداری کنیم.

در بالا به طور خلاصه در مورد بخش‌بندی صحبت کردیم. این موضوع را دوبار ذکر کردیم زیرا خطر ارسال محتوای اشتباه به افراد اشتباه و ازدست‌دادن مشترکین وجود دارد.

 

 

چرا باید لیست ایمیل خود را بخش‌بندی کنید؟

هر فردی که برای دریافت ایمیل‌های شما ثبت‌نام می‌کند، در سطح متفاوتی از آمادگی برای تبدیل‌شدن به مشتری است (و این هدف نهایی شماست).

اگر یک کوپن تخفیف محصول برای مشترکینی ارسال کنید که حتی نمی‌دانند چگونه مشکل خود را تشخیص دهند، احتمالاً آنها را از دست خواهید داد. زیرا بخشی از کار که در آن اعتماد ایجاد می‌شود و رابطه را توسعه پیدا می‌کند را نادیده می‌گیرید.

هر ایمیلی که می‌فرستید باید با مخاطبین مانند انسان‌هایی رفتار کند که قصد ارتباط برقرار کردن با آنها را دارید، نه صرفاً گروهی از سرنخ‌ها که می‌خواهید با همه ی آن‌ها به یک سبک رفتار کنید.

هرچه لیست خود را بیشتر بخش‌بندی کنید، اعتماد بیشتری نسبت به سرنخ‌های خود ایجاد می‌کنید و تبدیل آنها بعداً آسان‌تر خواهد بود.

 

 

نحوه تقسیم‌بندی لیست‌های ایمیل

اولین گام برای بخش‌بندی، ایجاد جاذب‌های سرنخ مشتری (lead magnet) مجزا و فرم‌های opt-in برای هر قسمت از سفر خریدار است. به‌این‌ترتیب، مخاطبین شما به طور خودکار به لیست‌های جداگانه تقسیم می‌شوند.

علاوه بر این، پلتفرم‌های بازاریابی ایمیلی به شما این امکان را می‌دهند که فهرست ایمیل خود را بر اساس داده‌های تماس و رفتار تقسیم‌بندی کنید تا بتوانید ایمیل‌های مناسبی را برای مخاطبین هدف ارسال کنید.

 

در اینجا چند راه وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید لیست خود را تقسیم‌بندی کنید:

 

 • موقعیت جغرافیایی
 • مرحله چرخه زندگی
 • مراحل آگاهی، ملاحظه و تصمیم‌گیری
 • صنعت
 • تعامل قبلی با برند شما
 • زبان
 • عنوان شغلی

 

در واقع، شما می‌توانید لیست خود را به هر طریقی که می‌خواهید تقسیم کنید. فقط مطمئن شوید که هنگام ارسال ایمیل به هر زیرگروه تاحدامکان خاص باشید.

 

 

4. بازاریابی ایمیلی خود را شخصی‌سازی کنید

اکنون که می‌دانید به چه کسی ایمیل می‌فرستید و چه چیزی برای مخاطبین مهم است، ارسال ایمیل با درنظرگرفتن نکات شخصی بسیار آسان‌تر خواهد بود.

 

مطمئناً، شما در یک‌زمان با بیش از 100 نفر صحبت می‌کنید، اما نیازی نیست که سرنخ‌های شما آن را بدانند.

 

در نظر داشته باشید که ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده در مقایسه با دیگران، 26٪ نرخ بازشدن بالاتر و 14٪ نرخ کلیک بهبودیافته بیشتری دارند.

 

پس از جمع‌آوری این داده‌های منحصربه‌فرد، نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی شما امکان شخصی‌سازی آن‌ها را فراهم می‌کند و دیگر بهانه‌ای برای ارسال ایمیل‌های کلی و عمومی که حسی خاص در مشتریان ایجاد نمی‌کنند ندارید.

 

در اینجا چند روش برای شخصی‌سازی ایمیل‌ها آورده شده است:

 

 • یک فیلد برای نام کوچک افراد برای ارتباط موضوعی یا تبریک اضافه کنید
 • در صورت لزوم، اطلاعات مربوط به منطقه را درج کنید
 • محتوایی را ارسال کنید که با مرحله چرخه زندگی سرنخ مرتبط باشد
 • فقط ایمیل‌هایی ارسال کنید که مربوط به آخرین تعاملی است که یک سرنخ با برند شما داشته است
 • درباره رویدادهای مرتبط و شخصی، مانند تعطیلات منطقه‌ای یا تولدهای خاص بنویسید
 • متن ایمیل‌های خود را با امضای شخصی یک فرد (نه شرکت) تمام کنید.
 • از یک فراخوان برای اقدام مرتبط برای پیشنهادی استفاده کنید که برای خواننده مفید باشد

 

 

5. از اتوماسیون بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

اتوماسیون از تقسیم‌بندی لیست شما استفاده می‌کند. هنگامی که زیرگروه‌های خاصی را ایجاد کردید، می‌توانید ایمیل‌های خودکاری را ارسال کنید که بسیار هدفمند هستند. چند راه برای این کار وجود دارد:

 

 

پاسخگوی خودکار

پاسخ‌گوی خودکار که به‌عنوان کمپین قطره‌ای نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از ایمیل‌ها است که به طور خودکار پس از انجام یک عمل خاص ارسال می‌شوند، به‌عنوان‌مثال، زمانی که شخصی کتاب الکترونیکی شما را دانلود می‌کند.

از همان دستورالعمل‌هایی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم برای نوشتن ایمیل‌های خود استفاده کنید تا مطمئن شوید خوانندگان، ایمیل‌های شما را مفید و جالب می‌دانند. باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید ایمیل‌هایتان با چه فاصله‌ای از هم ارسال شوند، مثلاً هرچند روز، چند هفته یا چند ماه یکبار.

نکته مهم در مورد پاسخگوهای خودکار این است که می‌توانید آن را تنظیم کرده و فراموش کنید. هر کاربری که بخشی از پاسخگوی خودکار شما باشد، ایمیل‌هایی که به مجموعه اضافه کرده‌اید را دریافت خواهد کرد.

 

گردش کار

گردش‌کار، پاسخگویان خودکار را یک قدم جلوتر می‌برد. به گردش‌های کاری مانند یک درخت با شاخه‌های بله یا خیر فکر کنید که اقدامات را بر اساس معیارهایی که شما تعیین کرده‌اید، اجرا می‌کند.

گردش‌کار دارای دو جزء کلیدی است: 1. معیارهای ثبت‌نام، یا اقدامی که یک کاربر را برای گردش کار واجد شرایط می‌کند. 2. هدف یا اقدامی که کاربر را از گردش کار خارج می‌کند.

ابزارهای گردش کار به‌اندازه کافی هوشمند هستند که متوجه شوند کاربران ایمیلی را بازکرده‌اند یا پیشنهادی را دانلود کرده‌اند، و مجموعه‌ای از اقدامات را بر اساس آن رفتار انجام می‌دهند. این بدان معناست که می‌تواند یک سری ایمیل ارسال کند یا حتی مرحله چرخه عمر مشتری را بر اساس کاری که کاربر انجام می‌دهد تغییر دهد.

تفاوت اصلی جریان‌های کاری با پاسخ‌گوی خودکار این است که جریان‌های کاری هوشمند هستند: آنها می‌توانند مسیر سری خودکار شما را بر اساس آنچه ممکن است مشتری احتمالی مفید بداند تغییر دهند.

به‌عنوان‌مثال، اگر مشترکی جدید یک ایمیل خوشامدگویی دریافت کند و ایمیل بعدی برای ارسال پیشنهادی باشد که وی قبلاً در سایت شما دیده و یا دانلود کرده است، ابزار گردش‌کار آن را متوجه می‌شود و با آن سازگاری ایجاد می‌کند. در پاسخگویی خودکار، کاربران بدون توجه به اقدامی که انجام می‌دهند، مجموعه‌ای از ایمیل‌ها را در بازه‌های زمانی مشخص دریافت می‌کنند.

 

اهمیت این موضوع در چیست؟

ارسال ایمیل مناسب در زمان نامناسب برای هدف شما مفید نخواهد بود. شرکت‌ها با ارسال ایمیل‌هایی منطبق بر مراحل چرخه ی عمر، 20 درصد افزایش درآمد مشاهده می‌کنند.

 

 

6. از قالب‌های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

قالب‌های ایمیل مارکتینگ منبع عالی دیگری برای کمک به شما در بازاریابی ایمیلی هستند.

درصورتی‌که در کنار بازاریابی، طراحی و توسعه وب انجام نمی‌دهید، قالب‌ها در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند و طراحی، کدنویسی و تعریف تجربه کاربری را از فرایند ایمیل‌های شما حذف می‌کنند.

فقط یک هشدار: الگوهای ایمیلی را انتخاب کنید که مؤثر بودن آنها ثابت شده است. باکیفیت‌ترین قالب‌ها از معتبرترین بسترها می‌آیند که آنها را در برابر هزاران جایگزین آزمایش کرده‌اند؛ بنابراین، با حرفه‌ای‌ها کار کنید.

و در مورد چیزهایی مانند کار باکیفیت و شهرت عالی، برخی از قوانین ایمیل وجود دارد که باید هنگام ساخت ایمیل و توسعه استراتژی بازاریابی خود از آنها آگاه باشید.

 

مقررات ایمیل

مقررات ایمیلی برای این هستند که مصرف‌کنندگان بدانند اطلاعاتشان چگونه و چرا مورداستفاده قرار می‌گیرد و این خواسته ی مشتریان یا مشتریان بالقوه باید برای شما مهم باشد.

 

1. سازگاری CAN-SPAM

از نظر فنی، CAN-SPAM مخفف عبارت “جلوگیری از پیام‌های ناخواسته ی بازاریابی” است.

در عمل، این راهی برای محافظت از حق مشترکین شما برای دریافت صرفاً ایمیل‌هایی است که درخواست کرده‌اند.

این قانون در سال 2003 تصویب شد و در مورد هر ایمیلی که با مقاصد تجاری فرستاده می‌شود اعمال می شود.

 

در اینجا روش‌هایی برای اطمینان از اینکه ایمیل‌های شما مطابق با CAN-SPAM هستند، آمده است:

 

 • نام و آدرس شرکت خود را در هر ایمیل وارد کنید.
 • لینک قابل‌مشاهده لغو اشتراک را در ایمیل‌های خود قرار دهید.
 • موضوع را طوری بنویسید که نشان‌دهنده محتوای ایمیل باشد.

 

لطفاً توجه داشته باشید: این برای مشاوره حقوقی نباید اشتباه گرفته شود. برای اطلاعات حقوقی بیشتر در مورد قوانین CAN-SPAM به سایت FTC مراجعه کنید.

 

2. مطابقت با GDPR

درحالی‌که برخی ممکن است این قوانین ایمیل جدید را که به‌تازگی اجرا شده‌اند را سنگین و غیرضروری بدانند، مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها (GDPR) در واقع ما را به ایجاد روابط طولانی‌مدت و قابل‌اعتماد با مشتریان نزدیک‌تر می‌کند.

GDPR در مورد دادن حق انتخاب به مشتریان است. آنها ایمیل‌های شما را انتخاب می‌کنند. آنها انتخاب می‌کنند که از شما بشنوند. آنها محصولات شما را انتخاب می‌کنند و این دقیقاً هدف بازاریابی درون‌گرا است.

چیزی که در مورد GDPR مهم است این است که فقط برای مشاغلی که در اتحادیه اروپا فعالیت می‌کنند و مشاغلی که برای شهروندان اتحادیه اروپا بازاریابی می‌کنند اعمال می‌شود. عدم انطباق منجر به هزینه‌های قابل‌توجهی می‌شود که ارزش ریسک را ندارند، بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل‌های GDPR را به طور کامل بخوانید.

 

در اینجا یک نمای کلی از نحوه پیروی از قوانین GDPR آورده شده است:

 • هنگام درخواست رضایت برای ذخیره اطلاعات شخصی از زبان صریح و واضح استفاده کنید.
 • فقط اطلاعات تماسی را جمع‌آوری کنید که برای کسب‌وکار شما ضروری و مرتبط است.
 • داده‌های تماس را به روشی ایمن ذخیره کنید و فقط برای اهداف مورد توافق استفاده کنید.
 • داده‌ها را فقط برای اهداف تجاری قابل‌توجیه حفظ کنید.
 • در صورت درخواست اطلاعات تماس را حذف کنید.
 • لغو اشتراک از لیستتان یا به‌روزرسانی تنظیمات برگزیده خود را برای مخاطبین آسان کنید.
 • درخواست مخاطب برای دسترسی به اطلاعاتش را فوراً رعایت کنید.
 • سوابق شرکت را برای اثبات انطباق با GDPR نگه دارید.

 

این مقررات به‌طورجدی اجرا می‌شوند، بنابراین بهتر است قبل از شروع به ارسال ایمیل، یک استراتژی GDPR برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید.

 

3. از فیلترهای هرزنامه (اسپم) خودداری کنید

وقتی زمان زیادی را صرف ایجاد یک ایمیل عالی و رعایت مقررات می‌کنید، قطعاً آخرین چیزی که می‌خواهید این است که ایمیلتان وارد پوشه هرزنامه شود.

 

باید از ورود ایمیلتان به پوشه هرزنامه جلوگیری کنید زیرا:

 

 • نرخ تحویل شما پایین می‌آورد.
 • مخاطبینتان احتمالاً تمام ایمیل‌هایی را که فرستاده‌اید از دست خواهند داد.
 • نمی‌توانید به طور دقیق اثربخشی بازاریابی ایمیلی خود را اندازه‌گیری کنید.
 • تجزیه‌وتحلیل شما منحرف خواهد شد.

 

شما می‌توانید با استفاده از موارد زیر از قرارگرفتن در معرض هرزنامه جلوگیری کنید:

 

قرار گرفتن در لیست سفید

لیست سفید برعکس لیست سیاه است، به این معنی که لیستی از فرستندگان تأیید شده وجود دارد و آن‌ها اجازه دارند به صندوق ورودی مشترکین ایمیل بفرستند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که مشترک جدید شما آدرس ایمیل شما را به دفترچه آدرس خود اضافه کند. در ایمیل خوش آمد گویی خود دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه انجام این کار ارائه دهید.

 

به متن خود توجه کنید

به‌عنوان‌مثال، نوع فونت متن شما و علامت تعجب، و همچنین کلماتی که نشانگر هرزنامه بودن متن شما هستند مانند «کلیک کنید» و «سفارش دهید» که به‌راحتی توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) شناسایی و علامت‌گذاری می‌شوند، خودداری کنید.

 

استفاده از یک ارائه دهنده خدمات ایمیل قابل اعتماد

شهرت ارائه‌دهنده خدمات ایمیل شما بر قابلیت تحویلتان تأثیر می‌گذارد، بنابراین، با شرکت‌های شناخته شده کار کنید.

 

اجرای یک opt-in دوگانه

پس از اینکه شخصی در لیست ایمیل شما ثبت‌نام کرد، ایمیلی ارسال کنید و از او بخواهید که تأیید کند. این تضمین می‌کند که مشترک جدید شما واقعاً به ایمیل‌های شما علاقه‌مند است و احتمالاً بیشتر درگیر خواهد شد.

(روش‌های بیشتری را برای جلوگیری از فیلتر هرزنامه بررسی کنید.)

و در نهایت، باید به طور مداوم موفقیت تلاش‌های بازاریابی ایمیلی خود را اندازه‌گیری کنید. وقتی صحبت از تجزیه‌وتحلیل ایمیل مارکتینگ کسب‌وکارتان به میان می‌آید، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید.

 

 

تحلیل بازاریابی ایمیلی

با متمرکز شدن بر روی تجزیه‌وتحلیل ایمیل مارکتینگ، می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید که مطمئناً تأثیر مثبتی بر نتیجه کسب‌وکار شما خواهد داشت و خواهید توانست با مشترکین، مخاطبین و مشتریان خود هماهنگ‌تر از گذشته شوید.

 

در اینجا بهترین راه‌ها برای تجزیه‌وتحلیل اثربخشی کمپین‌های بازاریابی ایمیلی وجود دارد:

 

1. ایمیل های بازاریابی خود را تست A/B کنید

همه لیست‌های ایمیلی به یک‌شکل ایجاد نمی‌شوند. برخی از مخاطبان شخصی‌سازی را ترجیح می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر فکر می‌کنند این‌گونه ایمیل‌ها هرزنامه هستند. برخی از مخاطبان دکمه‌های فراخوان اقدام (CTA) جذاب و چشم‌نواز را دوست دارند و برخی دیگر فراخوان‌های اقدام رسمی را ترجیح می‌دهند.

 

تا زمانی که متغیرها را آزمایش نکنید، هرگز نمی‌دانید چه نوع افرادی لیست ایمیل شما را تشکیل می‌دهند. اینجاست که تست A/B به کار می‌آید.

 

تست A/B، یا تست تقسیم، روشی است برای مشاهده اینکه چه نوع ایمیلی با تجزیه‌وتحلیل نتایج ایمیل A در برابر ایمیل B، بهترین عملکرد را برای مخاطبان شما دارد.

 

در اینجا فرایند گام‌به‌گام تست A/B ایمیلی آمده است:

 • یک متغیر را برای آزمایش در هر زمان انتخاب کنید، به‌عنوان‌مثال، موضوع، فراخوان اقدام، تصاویر.
 • دو نسخه از ایمیل ایجاد کنید: یکی با متغیر و دیگری بدون متغیر.
 • اجازه دهید ایمیل‌های شما به طور هم‌زمان برای یک دوره زمانی ارسال شوند.
 • نتایج خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و فقط نسخه‌ای را که عملکرد بهتری داشت نگه دارید.
 • یک متغیر جدید را تست کنید و فرایند را تکرار کنید.

اکثر ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل تست A/B را در نرم‌افزار خود دارند که مقایسه نتایج ایمیل را بدون کاردستی زیاد برای شما آسان می‌کند.

 

 

2. شاخص های ارزیابی عملکرد بازاریابی ایمیلی را تنظیم کنید

هنگام ارزیابی اثربخشی کمپین بازاریابی ایمیلی، چهار معیار کلیدی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

 

قابلیت تحویل میزان رسیدن ایمیل‌ها به صندوق ورودی مشترکین موردنظر شما را اندازه‌گیری می‌کند.

نرخ بازکردن درصد افرادی است که ایمیل شما را پس از رسیدن به صندوق ورودی خود باز می‌کنند.

نرخ کلیک (CTR) درصد افرادی است که روی CTA شما کلیک می‌کنند.

لغو اشتراک تعداد افرادی که پس از دریافت ایمیل از شما از لیست ایمیل شما انصراف می‌دهند را اندازه‌گیری می‌کند.

 

 

3. عناصر مختلف را در ایمیل خود برای بهبود نتایج تنظیم کنید

عوامل زیادی بر شاخص‌های کلیدی عملکرد شما تأثیر می‌گذارند، و برای اینکه بفهمید کدام ترفندها در ایمیل‌های شما بیشترین تغییرات را ایجاد می‌کند، نیاز به آزمایش و حدس و گمان است.

اگر عددی را که می‌خواهید به دست نمی‌آورید، سعی کنید با این متغیرها بازی کنید تا نتایج ایمیل خود را بهبود ببخشید.

 

قابلیت تحویل

 • اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از فیلترهای هرزنامه بهترین روش‌ها را دنبال می‌کنید.
 • افراد غیرفعال را از لیست ایمیل خود حذف کنید تا فقط مشترکین دارای تعامل باقی بمانند.
 • بررسی کنید کدام ایمیل‌ها به مقصد نرسیده‌اند و آن آدرس‌های ایمیل را از لیست خود حذف کنید.

 

نرخ بازشدن

 • از زبانی جذاب برای نوشتن موضوع خود استفاده کنید تا افراد را ترغیب کنید روی ایمیل شما کلیک کنند.
 • زمان و روز ارسال ایمیل خود را طوری تنظیم کنید که بهترین نتیجه را بگیرید.

 

نرخ کلیک (CTR)

 

 • پیشنهاد خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که ارزشی را برای ارائه به لیست تقسیم‌بندی‌شده شما دارد.
 • متن خود را مورد بازبینی قرار دهید تا مطمئن شوید آنچه می‌خواهید خواننده انجام دهد واضح است.
 • فراخوان‌های اقدام مختلف را امتحان کنید، به‌عنوان‌مثال، گرافیکی یا متنی، پررنگ یا ظریف.

 

لغو اشتراک

 

 • شاید این موضوع یک نعمت باشد، زیرا افرادی که علاقه‌مند نیستند خود را از لیست شما حذف می‌کنند.
 • ارزیابی کنید که آیا ایمیلی که ارسال کرده‌اید با برند شما همخوانی دارد یا خیر.
 • اطمینان حاصل کنید که با وعده دادن یک چیز و ارائه چیز دیگر، باعث سردرگم شدن مخاطبین نشده‌اید.
 • مطمئن شوید که ایمیل‌های شما قبل از اقدام به فروش بیشتر، برای مخاطبان ارزش ایجاد می‌کنند.

 

4. از یک قالب گزارش بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

اطلاعات شما فایده‌ای ندارند، اگر نتوانید آن‌ها را به‌صورت سازماندهی شده گزارش دهید،.

گزارش بازاریابی ایمیلی، صفحه‌ ی اکسلی است که در آن می‌توانید نتایج خود را در یک مکان ثبت کنید تا به شما کمک کند شاخص عملکرد کلیدی استخراج کنید و برای بهبود آن‌ها اقدام کنید.

 

در اینجا نحوه سازماندهی گزارش شما آورده شده است:

 

معیارهای:

 • تعداد کل ایمیل‌های ارسال شده
 • تعداد ایمیل‌های تحویل داده شده
 • نرخ تحویل
 • نرخ پرش
 • نرخ بازشدن
 • نرخ کلیک
 • نرخ لغو اشتراک

 

داده‌ها:

 • موضوع
 • طول متن ایمیل
 • پیشنهاد
 • فراخوان اقدام (متنی یا گرافیکی)
 • بخش لیست

 

سؤالاتی که باید پرسید:

 • آیا نرخ تحویل شما در مقایسه با دوره‌های قبل بالابود؟
 • نسبت فراخوان برای اقدام در مقایسه با نرخ بازشدن شما چگونه بود؟
 • آیا تعداد لغو اشتراک‌های شما با سایر ایمیل‌ها مطابقت داشت؟
 • آیا یک موضوع خاص عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشته است؟
 • آیا طول ایمیل در نرخ کلیک تفاوتی ایجاد می‌کند؟
 • آیا سبک دیگری از فراخوان اقدام می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد؟
 • آیا پیشنهاد شما برای مخاطبینتان مناسب بوده است؟

 

بازاریابی ایمیلی را شروع کنید

درحالی‌که قوانین زیادی برای ارسال ایمیل بازاریابی وجود دارد، مهم‌ترین آنها این است: با مشترکین خود مانند انسان رفتار کنید.

اگر این قانون طلایی را در هر پاسخ‌گوی خودکار و جاذب سرنخ مشتری در ذهن خود نگه دارید، می‌توانید به تمام اهداف بازاریابی ایمیلی خود برسید.

 

 

برای آموزش های بیشتر، با محک آکادمی همراه باشید.

 

منبع: Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *