استراتژی بازاریابی دیجیتال: راهنمای جامع

استراتژی های بازاریابی دیجیتال برای مشاغلی که به دنبال دستیابی به مشتریان به صورت آنلاین هستند ضروری است. مرکز تحقیقات پیو گزارش می دهد که 72 درصد از آمریکایی ها از رسانه های اجتماعی و 90 درصد از بزرگسالان آمریکایی از اینترنت به طور مرتب تا سال 2019 استفاده کرده اند. شرکت هایی که چشم انداز دیجیتال را نادیده می گیرند، تعداد زیادی از مشتریان بالقوه خود را از دست داده اند. این راهنمای جامع، هر آنچه را که باید در مورد استراتژی های بازاریابی دیجیتال بدانید، به تفصیل ارائه می دهد.

 

استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟


استراتژی بازاریابی دیجیتال، مشتریان بالقوه را به سمت بخش فروش هدایت می کند و در نهایت منجر به خرید کردن آن‌ها می‌شود. اما، بر خلاف استراتژی بازاریابی سنتی، مشتریان و شرکت‌ها در طی کل فرایند به شکل دیجیتال باهم در ارتباط هستند. یک استراتژی بازاریابی دیجیتال مؤثر باید شامل برخی از این اجزای زیر باشد:

 • بازاریابی ایمیلی
 • بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)
 • بازاریابی موتورهای جستجو
 • بازاریابی جستجوی محلی
 • بازاریابی پرداخت به‌ازای کلیک (PPC)
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • بازاریابی مجدد
 • اتوماسیون بازاریابی
 • بازاریابی اینفلوئنسرها
 • ویدئو
 • طراحی مؤثر وب‌سایت

 

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی، استفاده از ایمیل‌های هدف برای تبلیغ محصولات یا خدمات شرکت شما است. بازاریابی ایمیلی شباهت‌هایی با بازاریابی پستی سنتی دارد، اما بسیار ارزان‌تر است و معیارهایی را برای تجزیه‌وتحلیل ارائه می‌دهد و همچنین می‌تواند برای مشتریان خاص یا بازارهای هدف مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانید از بازاریابی ایمیلی برای ارسال اطلاعات، تبلیغات و بن‌های تخفیف به مشتریان استفاده کنید.

 

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا SEO، فرایند توسعه زبان خاصی برای وب‌سایت‌ها، صفحات فرود و پست‌های آنلاین برای کسب رتبه برتر در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. موتورهای جستجوی، از کلمات و عبارات کلیدی برای ارائه مناسب‌ترین پاسخ‌ها به سؤالات کاربر استفاده می‌کنند. سئو، احتمال اینکه محتوای شما به صفحه اول نتایج گوگل برسد و از مشتریان احتمالی کلیک کسب کند را به حداکثر می‌رساند.

 

بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو همان هدف سئو را دارد: رساندن وب‌سایت شما به بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو یا SERP. بااین‌حال، به‌جای استفاده از کلمات کلیدی، بازاریابی موتورهای جستجو از تبلیغاتی پولی استفاده می‌کند. این باعث می‌شود وقتی مشتریان کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند، وب‌سایت شما در بالای نتایج طبیعی قرار بگیرد.

 

بازاریابی پرداخت به‌ازای کلیک (PPC)

بازاریابی به روش پرداخت کلیکی یا PPC، تبلیغات پولی است که در آن شرکت‌ها به‌ازای کلیک‌هایی که مشتریان بر روی تبلیغات کرده‌اند، به موتورهای جستجو پول پرداخت می‌کند. بازاریابی PPC باعث می‌شود که موتور جستجو وب‌سایت شما را در بالای نتایج خود قرار می‌دهد. هدف این کار، تبدیل حجم بالایی از بازدیدکننده به مشتری است، به شکلی که خرید آنها هزینه تبلیغات پولی را جبران می‌کند.

 

بازاریابی جستجوی محلی

بازاریابی جستجوی محلی از تنظیمات مکانی برای کمک به افرادی که در جستجوی مشاغل محلی هستند استفاده می‌کند. شرکت‌هایی که از بازاریابی جستجوی محلی استفاده می‌کنند، می‌توانند از تاکتیک‌های SEO یا PPC برای بهبود رتبه خود در نتایج جستجو استفاده کنند. هدف بازاریابی جستجوی محلی این است که وقتی مشتریان احتمالی، محصولات یا خدمات نزدیک خود را جستجو می‌کنند، شرکت‌های محلی به آن‌ها معرفی شوند.

 

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی شامل فرایند آشناکردن مشتریان بالقوه با محصولات یا خدمات، به‌جای تلاش برای فروش مستقیم محصول یا خدمات به آنها است. درحالی‌که قطعاً به لحاظ موضوعی، بازاریابی محتوایی و بازاریابی سنتی باهم هم‌پوشانی دارند، اما اهدافشان متفاوت است. بازاریابی محتوایی تلاش می‌کند تا با سرمایه‌گذاری اندک، بازدیدکنندگان را باهدف و ارزش یک محصول آشنا کند و آن ها را تبدیل به مشتری کند.

بازاریابی محتوایی ارزش محور است. مشتریان علاقه‌مند هستند که نحوه عملکرد محصولات و ارزش آنها را بیاموزند. محتوای آموزشی عالی، شما و شرکتتان را تبدیل به یک منبع اطلاعاتی مطمئن و قابل‌اعتماد قرار می‌کند که در صورت ترکیب با سایر اشکال بازاریابی دیجیتال، مشتریان و فروش کلی را افزایش می‌دهد.

 

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، مشتریان فعلی و بالقوه را از طریق رسانه‌های اجتماعی با شرکت و برند شما مرتبط می‌کند. مشتریان می‌توانند از طریق لایک، نظرات و ارسال مجدد محتوا مستقیماً با شرکت ارتباط برقرار کنند. بازاریابی مؤثر در رسانه‌های اجتماعی، آگاهی از نام تجاری شما (brand awareness) را افزایش می دهد، فروش را افزایش می دهد و ترافیک را به وب سایت شما هدایت کند. اکثر پلتفرم های رسانه های اجتماعی دارای سیستم تجزیه و تحلیل داخلی هستند، بنابراین برای شرکت ها آسان است که میزان حضور و اثرگذاری خود را به طور موثری تشخیص دهند.

 

بازاریابی مجدد

بازاریابی مجدد، مشتریان بالقوه‌ای را که قبلاً به‌نوعی با محتوای شما ارتباط برقرار کرده‌اند را از طریق تبلیغات هدف قرار می‌دهد. اغلب این تبلیغات در صفحات رسانه‌های اجتماعی آنها ظاهر می‌شود. بازاریابی مجدد که هدف‌گیری مجدد نیز نامیده می‌شود، تاکتیکی عالی برای افزایش احتمال خرید مشتری بالقوه است.

 

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی یک ابزار ارزشمند برای شرکت‌هایی است که علاقه‌مند به استفاده از پیام‌های مشابه در چندین پلتفرم دیجیتالی هستند. پس از واردکردن اطلاعات لازم از سوی بازاریابان، مانند جزئیات کمپین، تعداد پست‌ها و بازار هدف، سیستم اتوماسیون بازاریابی، بقیه موارد را مدیریت می‌کند. این زمان را برای تیم بازاریابی برای ایجاد محتوای جدید و تجزیه‌وتحلیل موفقیت استراتژی آزاد می‌کند.

بازاریابی اینفلوئنسرها

بازاریابی اینفلوئنسرها

بازاریابی اینفلوئنسرها، استفاده از افراد مشهور را با بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ترکیب می‌کند. افراد مشهور محصولات یا خدمات شما را در صفحات رسانه‌های اجتماعی خود تبلیغ می‌کنند. در بیشتر موارد، این افراد مشهور به معنای آن چیزی که ما در ذهن داریم، مانند ستاره‌های ورزش یا نوازندگان نیستند. اغلب، آنها از طریق ایجاد محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی، شهرت آنلاین به دست آورده‌اند. اینفلوئنسرها دارای گروهای ویژه‌ای از مخاطبین و طرف‌داران هستند. اگر در تلاش برای دستیابی گروه خاصی از مخاطب هستید، استفاده از بازاریابی اینفلوئنسرها می‌تواند راهی فوق‌العاده برای ایجاد آگاهی از نام تجاری باشد.

 

ویدئو

بازاریابی ویدئویی، تولید ویدئو برای آموزش یا معرفی محصولات است که شرکت شما می‌تواند در وب‌سایت خود، صفحات رسانه‌های اجتماعی، ایمیل یا در سرویس‌های پخش از آن استفاده کند. ویدئوها یک ابزار بازاریابی عالی هستند. آنها جذاب و سرگرم‌کننده هستند و می‌توانند از طریق بک‌لینک و برچسب‌گذاری، کاربرد خوبی در سئو داشته باشند. مشتریان معمولاً ویدئو را به سایر انواع تبلیغات ترجیح می‌دهند. زمان، خلاقیت و هزینه‌ای که برای تولید ویدئو نیاز است معمولاً ارزش میزان مشتری را که جذب می کند، دارد.

 

طراحی مؤثر وب

طراحی وب، فرایند انتخاب و انتشار عناصر بصری مانند فونت‌ها و رنگ‌ها، عناصر تعاملی مانند دکمه‌ها و فرم‌ها و محتوا مانند اطلاعات و ویترین در وب‌سایت شما است.

طراحی وب منحصر به فرد، مشتریان را به خود جلب می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا به‌راحتی در فرایند خرید حرکت کنند. صفحات وب به خوبی طراحی شده، همچنین می‌توانند به کانال‌های شبکه‌های اجتماعی لینک دهند و به مشتریان کمک کنند با شرکت در ارتباط باشند. جلب مشتریان به وب‌سایت شما، جایی که می‌توانند خرید کنند یا از طریق چت با نماینده شرکت ارتباط برقرار کنند، هدف اصلی بیشتر استراتژی‌های بازاریابی است و داشتن یک وب‌سایت قوی برای تکمیل فروش لازم است.

 

چه کسی می تواند از استراتژی بازاریابی دیجیتال سود ببرد؟


استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای همه مناسب است. برای هر کسب‌وکاری، از شرکت‌های کوچک گرفته، تا ارائه‌دهندگان خدمات به‌جای محصولات، یک استراتژی بازاریابی دیجیتال وجود دارد که می‌تواند متناسب با نیازهای شما باشد.

 

کسب و کارهای خرد

مشاغل کوچک می‌توانند از اجرای یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی سود فوق‌العاده‌ای ببرند. استفاده از ابزارهایی مانند بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی، قادر هستند درآمد شما را بدون افزایش هزینه و به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند. بازاریابی دیجیتالی همچنین به مشاغل کوچک اجازه می‌دهد تا تلاش‌های بازاریابی خود را بر مناطق جغرافیایی و بازارهای خاص متمرکز کنند و این می‌تواند نرخ تبدیل را بسیار بیشتر از بازاریابی غیرمتمرکز افزایش دهد.

 

شرکت های متوسط

مانند مشاغل کوچک، شرکت‌های متوسط هم ​​اغلب به دنبال راه‌هایی هستند تا بتوانند با کمترین هزینه، مؤثرترین تبلیغات را انجام دهند. برخی از شرکت‌های متوسط ​​ممکن است در چندین مکان فعالیت کنند. بازاریابی دیجیتال، می‌تواند پیام‌دهی، مخاطب‌شناسی و موقعیت مکانی را برای هر فروشگاه به طور منحصربه‌فرد و منسجم کردن انجام دهد. وجود موقعیت‌های مکانی جداگانه می‌توانند داده‌ها را مقایسه کنند تا متوجه شوند چه چیزی به‌خوبی کار می‌کند و چه چیزی را می‌تواند برای رسیدن بهتر به بازار هدف خود بهبود بخشند. طراحی مؤثر وب برای شرکت‌های متوسطی که می‌خواهند بازدیدکننده بیشتری را به سایت خود هدایت کنند از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

شرکت‌های بزرگ

شرکت‌های بزرگ اغلب در تلاش هستند تا مشتریان بالقوه را در سراسر کشور یا حتی در سراسر جهان جلب کنند. بازاریابی دیجیتال، تنظیم استراتژی‌ها را بر اساس نیازهای مختلف مناطق هدف آسان می‌کند. بازاریابی آموزشی، ابزاری عالی برای شرکت‌های بزرگ است زیرا می‌توانند از این طریق، خود را در موقعیت یک متخصص قرار دهند و باعث شوند مشتریان بیشتر به شرکت اعتماد کرده و از آن خرید کنند.

 

فروشگاه های غیرآنلاین

ممکن است در ابتدا برای فروشگاه‌های غیر آنلاین غیرممکن به نظر برسد که از یک استراتژی بازاریابی دیجیتال برای افزایش آگاهی از نام تجاری خود استفاده کنند، اما باید گفت که بازاریابی ایمیلی و سئو می‌تواند فروش این‌گونه فروشگاه‌ها را تا حد زیادی بهبود بخشد. بسیاری از افراد، قبل از حضور در محل، به‌صورت آنلاین برای یافتن محصول یا خدمات مورد نظرشان جستجو می‌کنند. بهینه‌سازی وب‌سایت، یا ارتباط ایمیلی با جامعه هدف، می‌تواند تضمین‌کننده این باشد که مشتریان در صورت نیاز به شما دسترسی پیدا می‌کنند.

 

چه زمانی باید از استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده کنید؟


استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال می‌توانند آگاهی از نام تجاری را افزایش دهند و نرخ تبدیل مشتریان را در هر نقطه از چرخه زندگی یک کسب‌وکار بهبود بخشند. بااین‌حال، لحظات یا رویدادهای خاصی وجود دارند که می‌توانند کارایی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما را افزایش دهد.

 

تغییر عمده رهبری

مشاغلی که تغییر عمده‌ای را در رهبری خود تجربه می‌کنند، می‌توانند از استراتژی بازاریابی دیجیتال سود ببرند. تغییرات رهبری، یک فرصت طلایی برای تغییر نام تجاری شرکت و یا انتشار هرگونه پیام به‌روز شده، مانند بیانیه مأموریت یا چشم‌انداز شرکت است. رهبری جدید ممکن است در مورد چگونگی ایجاد بهترین استراتژی بازاریابی دیجیتال، دیدگاه مؤثری داشته باشد.

 

محصول یا خدمات جدید

محصول یا خدمات جدیدی که توسط شرکت شما ارائه می‌شود، ایده‌آل برای پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی دیجیتال است. افزایش آگاهی مشتری از محصول یا خدمات شما می‌تواند فروش کلی را افزایش دهد. استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال به مشاغل کمک می‌کنند تا بازارهای خاصی را به‌صورت جداگانه و مستقیم هدف قرار دهند. خلاقیت در استفاده از بازاریابی دیجیتال برای جلب مشتریان بالقوه کلیدی است.

 

طراحی مجدد

طراحی مجدد یک فروشگاه یا نام تجاری، فرصتی عالی برای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر ارائه می‌دهد. از رنگ‌ها، فونت‌ها و عناصر بصری جذاب در بازاریابی دیجیتال خود برای ایجاد علاقه و جذابیت در طراحی جدید استفاده کنید. از تیزرها و سایر قالب‌های طراحی دیجیتال برای جلب مشتریان جدید استفاده کنید.

 

مکان جدید

افتتاح یک فروشگاه جدید که می‌تواند به‌واسطه تغییر مکان یا بازکردن شعبه ای دیگر باشد، زمان بسیار خوبی برای معرفی یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است. به مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه خود، تصاویری از مکان جدید، تبلیغات برای بازدید از فروشگاه جدید و سایر تیزرها و موارد جذاب را ارائه دهید.

 

 

اهمیت بازاریابی دیجیتال

چرا استراتژی بازاریابی دیجیتال مفید است؟


استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، مزایای زیادی را برای شرکت‌هایی که از آنها استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد. مزایای اصلی آنها شامل انسجام، ایجاد آگاهی از نام تجاری، هزینه پایین، فراهم‌کردن امکان تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و دسترسی به مشتری و تعامل عمومی است.

 

انسجام

بازاریابی دیجیتال، گستره ی وسیعی است. شرکت‌ها می‌توانند از بین انواع استراتژی‌های مرتبط با هم یا مستقل، یک طرح بازاریابی ایده‌آل برای کسب‌وکار خود را انتخاب کنند. به‌هم‌پیوستگی بسیاری از استراتژی‌ها، مزیت مهمی برای استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی است. استفاده از چندین پلتفرم و انواع محتوا باعث می‌شود که مشتریان بتوانند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نام تجاری شما ادامه دهند و فرصت‌های جدیدی برای تعامل با کسب‌وکار شما داشته باشند.

 

آگاهی از برند

توانایی شما برای گسترش نام تجاری‌تان در فضای دیجیتال، آگاهی از نام تجاری‌تان را به‌شدت افزایش می‌دهد. مشتریان بالقوه هرچه بیشتر، مطرح‌شدن نشان تجاری شما را در شبکه‌های اجتماعی یا در نتایج موتورهای جستجو مشاهده کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که خرید از شما را بررسی کنند. بازاریابی دیجیتال ابزارهای مختلفی را برای افزایش بازدید سایت شما ارائه می‌دهد.

 

هزینه

بازاریابی دیجیتال، در مقایسه با بازاریابی سنتی، در هزینه‌ها بسیار صرفه‌جویی می‌کند. درحالی‌که شرکت‌ها اغلب منابع یکسانی را برای تحقیق، طراحی و تولید هزینه می‌کنند، هزینه به‌اشتراک‌گذاری محتوا، بسیار کمتر از بازاریابی سنتی است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی معمولاً رایگان است و ارسال ایمیل هیچ هزینه‌ای ندارد. درست است که برخی شرکت‌ها برای مدیریت ارسال و ردیابی داده‌ها، برنامه‌های مدیریتی را خریداری کرده و برخی دیگر از PPC استفاده می‌کنند که هزینه‌هایی را به همراه دارند. اما، پول صرف شده بر روی این موارد در مقایسه با تبلیغات چاپی، رادیویی یا تلویزیونی ناچیز است.

 

تجزیه‌وتحلیل

بازاریابی سنتی در اکثر موارد بر پایه حدس و گمان استوار است. ردیابی دقیق تعداد افرادی که یک تبلیغ خاص را می‌بینند و سپس خرید محصول را انتخاب می‌کنند، دشوار است. اما تقریباً همه کانال‌های بازاریابی دیجیتال به‌راحتی قابل ردیابی و تجزیه‌وتحلیل هستند. شبکه‌های اجتماعی اغلب دارای سیستم‌های تجزیه‌وتحلیل داخلی هستند تا بتوانید ببینید که یک پست از نظر بازدید، لایک، نظرات و اشتراک‌گذاری چقدر خوب عمل کرده است. سرویس‌های ایمیل مانند MailChimp نرخ کلیک را به شما می‌دهد و بنابراین می‌توانید دقیقاً ببینید چند نفر ایمیل را بازکرده و روی پیوندهای داخل آن کلیک کرده‌اند. تجزیه‌وتحلیل برای بررسی موفقیت کمپین بازاریابی و مشاهده منابع تمرکز بر منابع ارزشمند است.

 

تعامل عمومی

بسیاری از انواع بازاریابی دیجیتال، تعاملی هستند. مشتریان می‌توانند مستقیماً با نام تجاری ارتباط برقرار کرده و بازخورد خود را برای همه اعضای شرکت ارائه دهند. تعامل با یک نام تجاری احتمال خرید نهایی مشتری را افزایش می‌دهد. مشاغل می‌توانند با ارائه هدایا یا پاداش‌های دیگر برای به ‌اشتراک‌گذاری اطلاعات در جهت افزایش ترافیک، از این مزیت استفاده کنند.

 

چگونه باید از استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده کرد؟


پیاده‌سازی بهترین استراتژی بازاریابی دیجیتال برای کسب‌وکار شما مستلزم توجه، برنامه‌ریزی و تحقیق است. آنچه برای یک صنعت یا شرکت مناسب است ممکن است بهترین گزینه برای تجارت شما نباشد. از این مراحل برای تعیین بهترین استراتژی بازاریابی دیجیتال برای سازمان خود استفاده کنید.

 

1. برند خود را تثبیت کنید

قبل از اینکه بتوانید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال مؤثر و جذاب ایجاد کنید، باید نام تجاری خود را به‌وضوح تعیین و تعریف کنید. این شامل شناسایی نقاط فروش، ایجاد صدایی واحد برای نام تجاری‌تان و تعیین مواردی است که به شرکت شما مزیت رقابتی می‌دهد. در این مرحله، شما همچنین باید لوگو و عناصر طراحی خود را مورد بازبینی قرار دهید تا مطمئن شوید برای مخاطبین مورد نظرتان بهینه شده‌اند. اطمینان حاصل کنید که همه عناصر نام تجاری‌تان که در وب‌سایت خود قرار می‌دهید با تبلیغاتی که برای مشتریان ارسال می‌کنید و همچنین طرح‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری می‌کنید مطابقت داشته باشند.

 

2. شخصیت شناسی خریدار

برای تعیین اینکه بدانید محتوای بازاریابی دیجیتال خود را برای چه کسانی ایجاد می‌کنید، به داشتن شناختی خاص و دقیق از شخصیت خریدار نیاز دارید. هنگام ایجاد شخصیت خریدار، شما باید یک مشتری تمام‌عیار با نام، شغل و علائق خاص ایجاد کنید که نشان‌دهنده بازار هدف شما است. اکثر شرکت‌ها چندین شخصیت خریدار ایجاد می‌کنند تا از تفاوت‌های بین مشتریان مختلف خود اطمینان حاصل کنند. با این کار، علاوه بر شناسایی ویژگی‌های شخصیتی، همچنین مشخص خواهید کرد که مشتریان شما در کجا زمان آنلاین خود را صرف می‌کنند.

 

3. اهداف خود را تعیین کنید

برای استراتژی بازاریابی دیجیتال خود هدف تعیین کنید. اهداف شما باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

خاص: هدف شما باید مشخص باشد. به‌عنوان‌مثال، به‌جای گفتن “می‌خواهیم بازدید از آکادمی محک را افزایش دهم” ، یک هدف مشخص این خواهد بود، “من می‌خواهم بازدید از آکادمی محک را 10 درصد افزایش دهم.”

قابل‌اندازه‌گیری: تا وقتی اهداف شما قابل‌اندازه‌گیری نباشد نمی‌توانید از رسیدن به هدف خود مطمئن باشید. به‌عنوان‌مثال، به‌جای گفتن “بهبود روابط با مشتری” ، بگویید: “با داشتن 5٪ نظرات مثبت بیشتر، روابط مشتری را بهبود خواهیم بخشید.”

دست‌یافتنی: اهداف شما باید معقول و دست‌یافتنی باشند. به‌عنوان‌مثال، به‌جای این که بگویید “تا پایان ماه 15000 دنبال‌کننده جدید دست می‌آوریم” ، بگویید: “تا پایان ماه 100 دنبال‌کننده جدید دست می‌آوریم.”

واقع‌بینانه: مطمئن شوید که هدف شما واقع‌بینانه است. به‌عنوان‌مثال، به‌جای گفتن، “برد پیت را به‌عنوان سخنگو دعوت می‌کنیم” ، سعی کنید “برای تبلیغ محصول اینفلوئنسرهای اینستاگرامی پیدا کنید.”

محدودیت زمانی: در نهایت، هدف شما باید تاریخ پایان مشخصی داشته باشد تا بتوانید موفقیت خود را ارزیابی کنید. به‌عنوان‌مثال، به‌جای گفتن “افزایش 15 درصدی بازدید از وب‌سایت” ، بگویید: “بازدیدهای وب‌سایت را تا پایان دوره سه‌ماهه 15 درصد افزایش می‌دهیم.”

تعیین اهداف به شکل بالا باعث می‌شود تا استراتژی بازاریابی دیجیتال شما به طور مؤثری برای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدتتان بهینه شده و با آنها هماهنگ شود.

 

4. تاکتیک های مناسب را انتخاب کنید

هنگامی که اهداف خود را به‌روشنی مشخص کردید، تاکتیک‌های خاصی را که می‌خواهید به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید، انتخاب کنید. ازآنجاکه استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال بسیاری وجود دارند، اگر بخواهید از تک‌تک آنها استفاده کنید، به‌احتمال زیاد با هدردادن بیش از حد منابع مالی و انسانی، نتیجه معکوس خواهد داشت. از اهداف خود به‌عنوان اساس استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید. مثلاً اگر یکی از اهداف شما مستقیماً به شبکه‌های اجتماعی مربوط می‌شود، منطقی است که یک کمپین رسانه‌ای اجتماعی را به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال کلی خود در نظر بگیرید.

 

5. بودجه خود را تعیین کنید

ایجاد بودجه مشخص برای استراتژی بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است. باتوجه‌به افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان و افزایش درآمدی که فکر می‌کنید استراتژی شما ایجاد می‌کند، سود خود را پیش‌بینی کنید. برای اکثر تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال، می‌توانید با بودجه کم شروع به کار کنید و با پیشرفت فرایندها و تکمیل روش‌های خود، به‌تدریج هزینه‌ها را افزایش دهید. باید بودجه را به‌دقت زیر نظر داشته باشید، زیرا نمی‌خواهید بیشتر از این تاکتیک هزینه کنید تا به‌عنوان بازده به شما ارائه شود.

 

6. تاکتیک های خود را به طور هماهنگ اجرایی کنید

اطمینان حاصل کنید که تاکتیک‌های شما به‌خوبی هماهنگ شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، اگر استراتژی کلی شما شامل سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی باشد، کمپین شما باید آن عناصر را به هم متصل کند. می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

بهینه سازی وب سایت خود با کلمات کلیدی موجود در پروفایل شبکه های اجتماعی تان.

لینک دادن از وب‌سایتتان به شبکه‌های اجتماعی.

لینک دادن از شبکه‌های اجتماعی وب‌سایتتان.

لینک دادن به وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان در ایمیل‌های ارسالی.

استفاده از کلمات کلیدی در صفحات شبکه‌های اجتماعی‌تان.

به‌روزرسانی مرتب محتوای وب‌سایت خود.

به مشتریان امکان می‌دهد مستقیماً از طریق ایمیل به وب‌سایت کلیک کنند.

با متصل کردن همه کانال‌های دیجیتالی، مشتریان آگاهی بیشتری نسبت به برند شما پیدا می‌کنند و شما را به‌عنوان یک کسب‌وکار معتبر در بازار می‌بینند.

 

7. کمپین خود را راه‌اندازی کنید

پس از یافتن چند روش برای اتصال تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال متفاوت، زمان شروع کمپین خود است. بر خلاف کمپین‌های بازاریابی سنتی که ممکن است شامل یک پست یا نصب تابلوهای تبلیغاتی در یک‌زمان باشد، کمپین‌های بازاریابی دیجیتال به‌صورت مداوم و مستمر هستند. زمانی که محتوا، ایمیل و پست جدیدی منتشر می‌کنید، یک تقویم به طور واضح و دقیق ایجاد کنید تا به شما در به حداکثر رساندن تأثیر استراتژی خود کمک کند.

 

داشتن محتوای جدید برای اهداف بازاریابی دیجیتالی همواره مفید است و به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت نداشتن ایده جدید، از مطالب قبلی استفاده کنید.

 

البته، اگر رسانه های اجتماعی بخشی از استراتژی شما هستند، باید به طور منظم بر پروفایل خود نظارت داشته باشید و در اسرع وقت به نظرات، پست ها و پیام های دنبال کنندگان پاسخ دهید.

 

8. تجزیه‌وتحلیل و تنظیم کنید

از قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل داخلی که اکثر تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال ارائه می‌دهند، استفاده کنید تا متوجه شوید چه چیزی به‌خوبی کار می‌کند و چه چیزی نه. یکی از مزایای پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی دیجیتال این است که به ابزارها و منابع لازم دسترسی دارید تا ببینید کدام تاکتیک‌ها مؤثر هستند و کدام یک را باید مورد تجدیدنظر قرار دهید و داده‌های مقایسه‌ای را برای روزها، هفته‌ها و ماه‌ها تحلیل کنید.

 

به‌عنوان‌مثال، ممکن است مشاهده کنید که ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید دارای نرخ کلیک ضعیفی از محتوای اصلی هستند، اما بسیاری از افراد از طریق ایمیل روی صفحات رسانه‌های اجتماعی شما کلیک می‌کنند. در این صورت، دکمه‌های رسانه‌های اجتماعی را به برجسته‌ترین موقعیت صفحه تغییر دهید تا کلیک‌ها افزایش یابد و محتوا را مجدداً امتحان کنید تا برای گیرنده ایمیل جذابیت بیشتری داشته باشد.

ایجاد استراتژی بازاریابی دیجیتال

بهترین روش ها برای ایجاد استراتژی بازاریابی دیجیتال


راه‌اندازی موفق برای ایجاد تأثیر مثبت در بازار با استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بسیار مهم است. از این بهترین شیوه‌ها و نکات استفاده کنید تا مطمئن شوید که استراتژی خود را به حداکثر می‌رسانید.

 

از لیست ایمیل خود استفاده کنید

درحالی‌که بخشی از استراتژی کلی بازاریابی دیجیتال شما ممکن است شامل جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل بیشتر باشد، به یاد داشته باشید که هنگام به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات، به‌روزرسانی‌ها و تبلیغات، از آدرس‌های رایانامه‌ای که در حال حاضر دارید استفاده کنید. با تعامل با مشتریان فعلی و گذشته و همچنین جستجوی مشتریان جدید، دسترسی خود را به حداکثر برسانید.

 

ارجاعات را در نظر بگیرید

در مورد گنجاندن یک برنامه ارجاع به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی ایمیلی یا استراتژی رسانه‌های اجتماعی خود فکر کنید. مشتریان احتمالی هنگام تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در یک محصول یا خدمات به مشتریان دیگر اعتماد می‌کنند. اگر بتوانید مشتریان خود را به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی آنلاین خود جذب کنید، به‌احتمال زیاد بازده چشمگیری خواهید داشت.

 

مرتبط کردن همه‌ی تاکتیک‌ها

در هر مرحله از کمپین بازاریابی دیجیتال شما و به‌ویژه در زمان راه‌اندازی، بسیار مهم است که همه تاکتیک‌های دیجیتالی شما به یکدیگر متصل شوند. هرچه مشتریان بالقوه راحت‌تر بتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت شما میان پلت فرم‌های مختلف در گردش باشند، احتمال اینکه از شما خرید کنند بیشتر خواهد بود.

 

مشارکت رسانه ها

مطبوعات و رسانه‌ها را در کمپین خود مشارکت دهید. بیانیه‌های مطبوعاتی ارسال کنید و آن ها را به مقالات خبری که در مطبوعات منتشر شده‌اند پیوند دهید. معمولاً، رسانه‌ها نسبت به شرکت شما طیف بسیار گسترده‌تری از مخاطبین دارند و می‌توانند نام شما در برابر چشم مشتریان احتمالی جدید قرار دهند.

 

از سئوی محلی استفاده کنید

اگر برای کسب‌وکارتان یک مکان فیزیکی دارید یا به مردم محلی خدمات‌رسانی می‌کنید، حتماً باید یک صفحه Google My Business داشت باشید. به‌این‌ترتیب، هنگامی که مشتریان بالقوه محصول یا خدماتی را در نزدیکی خود جستجو می‌کنند، شرکت شما به همراه تصویری از کسب‌وکارتان، آدرستان و همچنین سایر اطلاعات ارتباطی‌تان ظاهر می‌شود.

 

اطمینان حاصل کنید که به‌روز هستید

سازگاری همه مطالب و محتوایی که در اینترنت و به‌صورت آنلاین دارید را با استراتژی بازاریابی دیجیتال جدید خود مجدداً بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر در حال معرفی یک آرم جدید هستید یا از روش متفاوتی برای پاسخ به سؤالات استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همه مطالب منتشر شده شما منعکس‌کننده این تغییرات هستند.

 

صفحات فرود خود را به حداکثر برسانید

احتمالاً در وب‌سایت خود صفحات فرود متفاوتی را برای مشتریان احتمالی ایجاد کرده‌اید که بسته به اینکه از صفحه فیس‌بوک شما، ایمیل یا پلت فرم دیگری می‌آیند، می‌توانند متفاوت باشند. اطمینان حاصل کنید که صفحات فرود سایتتان مستقیماً با محتوایی که به آن گره‌خورده‌اند مطابقت داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر در ایمیل می‌گویید یک محصول جدید هیجان‌انگیز دارید، مستقیماً به آن صفحه فرود در وب‌سایت خود پیوند دهید.

 

محک آکادمی، منبع مقالات حوزه مالی و کسب و کار

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *