جذب مشتری با تولید محتوای موثر: 26 نکته ی مهم

تقریبا همه بر این باورند که تولید محتوا با اهداف بازاریابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما آیا محتوا خود را صرفا با هدف پر کردن سایت خود تولید می‌کنید؟ یا از آن در جهت جذب مشتریان و افزایش فروش بهره می‌گیرید؟

کلید داشتن بالاترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) از بازاریابی محتوایی، به کارگیری صحیح آن در همه ی کانال‌های جذب مخاطب‌تان است.

در پایین، به 26 روش برای استفاده موثر از محتوا برای جذب مشتری و‌ترغیب آن‌ها به فروش اشاره می‌کنیم. شما می‌توانید از میان آن‌ها، مناسب‌ترین و معقول‌ترین روش ممکن را که با کسب‌وکارتان سازگاری دارد انتخاب کنید.

در اینجا ما این روش‌ها را بر اساس کانال ارتباطی با مشتریان طبقه‌بندی کرده ایم. اما ممکن برخی از آن‌ها با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. در رابطه با روش خود، خلاقیت به خرج دهید و از آن به عنوان پایه و اساس برای خلق ایده‌های جدید استفاده کنید.

 

سئو

ممکن است محتوایی استثنایی تولید کنید، اما تا وقتی که برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی نشده باشد، بازدید و مشارکت کاربران زیادی را از دست خواهید داد.

  • محتوای جدید خود را با تناوبی مشخص منتشر کنید تا بدین وسیله بازدیدکنندگان را درگیر کرده و همچنین از فاکتور “انتشار محتوای تازه” به عنوان یکی از عناصر رتبه‌گیری، در راستای بهبود رتبه‌ی خود استفاده کنید.

 

  • محتوای قدیمی‌ روی سایت تان را برای بهبود عملکرد، به روزرسانی کنید. همچنین، با این کار، می‌توانید به مشتریان بالقوه و بازدیدکنندگان‌تان این پیام را مخابره کنید که اطلاعات سایت شما به روز و دقیق است.

 

  • محتوایی تولید کنید که سوالات متداول مشتریان را پاسخ می‌دهد. از این طریق، به طور طبیعی از طیفی از کلمات کلیدی استفاده می‌کنید که مشتریان و علاقه‌مندان به کسب‌وکار شما از آن‌ها برای جستجو استفاده می‌کنند. بدین ‌ترتیب، قابلیت جستجو شدن محتوای‌تان را ارتقا خواهید داد.

 

  • محتوای خود را بر اساس هدف خریداران طرح ریزی کنید. با این کار می‌توانید حضور خود را در جستجو‌ها بهبود ببخشید.

 

جستجوهای غیر رایگان و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

 

  • محتوایی جذاب و هدایت‌کننده تولید کنید که بتوانید از آن در تبلیغات کلیکی استفاده کنید.

 

  • تبلیغات کلیکی شما معمولا به صفحات لندینگ منتهی می‌شوند. این صفحات حتما باید دارای محتوایی با ارزش باشند، چراکه این کار منجر به افزایش نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی می‌شود، همچنین میزان مرتبط بودن تبلیغات‌تان با نیاز مشتری را افزایش می‌دهد.

 

  • از داده‌های کسب شده از طریق تحلیل‌گرهای تبلیغات‌تان در جهت تشخیص حفره‌ها و خلاء‌های موجود در محتوای خود استفاده کنید. زیرا این حفره‌ها مانع تبدیل بازدیدکننده به مشتری هستند.

 

 

بازریابی طبیعی (ارگانیک) در شبکه‌های اجتماعی

می‌توانید در حوزه‌ی بازاریابی طبیعی شبکه‌های اجتماعی بسیار خلاقانه عمل کنید و با استفاده از پلتفرم خود برای جذب مشتریان از روش‌های متنوعی استفاده کنید.

  • تمام محتوای تولید شده برای وب‌سایت تان را در شبکه‌های اجتماعی‌تان نیز بارگذاری کنید. می‌توانید از ابزاری مانند Meet Edgar  برای حصول اطمینان از اینکه محتوای‌تان توسط مشتریان بالقوه دیده شده است استفاده کنید.

 

  • برای دنبال‌کنندگان‌تان در شبکه‌های اجتماعی محتوایی ویژه تولید کنید و برای این کار از تحلیل داده‌ها در جهت تشخیص علائق مخاطبین استفاده کنید.

 

10- از محتوا برای جذب مخاطبین در گروه‌های اجتماعی رایگان و غیررایگان استفاده کنید. به عنوان مثال، یک گروه فیس‌بوکی که برای دنبال‌کنندگان‌تان ساخته‌اید، گزینه‌ای رایگان و مناسب خواهد بود.

11- اعضای گروه‌های اجتماعی را تشویق کنید تا محتوا تولید کنند و از این محتواهای تولید شده توسط مخاطبین به عنوان یک برگ برنده در کمپین‌های دیگر جذب مشتری استفاده کنید.

به عنوان مثال، ملیسا راموس یکی از کسانی است که از گروه‌های فیس‌بوک برای جذب درآمد 60000 دلار در شش ماه استفاده کرد. او از قدرت محتوا برای ایجاد روزهایی خاص برای دنبال‌کنندگانش استفاده کرده است. همانطور که خودش می‌گوید:

” من روزهایی مانند (حس خوب جمعه‌ها) یا (شنبه‌های شیرین) را ایجاد کردم تا دنبال‌کنندگان عکس‌هایی از پیاده روی یا دوچرخه‌سواری خود را با دیگران به اشتراک بگذارند”

طبق گفته‌های راموس، چالش‌های محتوایی مانند این، رابطه‌ای که وی با مخاطبینش داشته را بهبود داده و بسیاری از آن‌ها را تبدیل به مشتریانش کرده است. این نوع روابط عاطفی معمولا برای شما هوادارانی ایجاد می‌کند که شما را به دیگران توصیه خواهند کرد.

 

پست میهمان

نوشتن محتواهایی که در وب سایت‌های دیگر منتشر می‌شود، راهی موثر برای ‌ترویج برند شما و جذب مخاطب است.

12- یک صفحه فرود (landing page) ایجاد کنید تا از طریق لینک‌هایی که در پست‌های میهمان برای خود ساخته اید، مخاطبین را به سمت محتواهای خود هدایت کنید. می‌توانید مقالاتی که بیشترین ارتباط را با موضوع پست میهمان‌تان دارد دست‌چین کنید.

13- پیشنهادی در قالب کد تخفیف برای خوانندگان وبلاگ در نظر بگیرید و از این طریق مقالات وبلاگ را تبدیل به محلی برای جذب مشتری کنید.

 

بازاریابی ایمیلی

ممکن است دنبال‌کنندگان‌تان به محتوایی که منتشر می‌کنید علاقه‌مند باشند، بنابراین، محتوای خود را برای آن‌ها متناسب‌سازی کنید.

14- برای ایجاد لیستی از آدرس‌های ایمیل مخاطبین، آن‌ها را براساس علائق‌شان تقسیم‌بندی کنید. بعد از این کار می‌توانید با آن‌ها طبق اهدافی که برای نرخ تبدیل خود تعیین نموده‌اید، در ارتباط باشید.

15- از دنبال‌کنندگان‌تان بخواهید تا بازخورد خود را در مورد محتوایی که تولید کرده‌اید ارائه دهند. از این طریق می‌توانید به نوع نگاه و دغدغه‌هایشان پی ببرید. و در آینده قادر خواهید بود برای جذب مشتری بیشتر، محتوایی بهتر تولید کنید.

 

بازاریابی همکاری در فروش و بازیابی طرفداری

صدای آن‌هایی که تجربیات مثبتی از نشان تجاری و برند شما داشته‌اند را به گوش دیگران برسانید و از این امتیاز برای نوعی بازاریابی که به نفع هر دو طرف است استفاده کنید.

16- به افرادی که برای شما بازاریابی همکاری در فروش (affiliates) می‌کنند و همچنین طرفداران‌تان (advocates)، محتوایی معطف و قابل تغییر ارائه دهید تا بتوانند در کمپین‌های جذب مشتری که دارند از آن‌ها استفاده کنند.

17- برای همکاران‌تان در فروش، محوای آموزشی تولید کنید و آن‌ها را با شرکت‌تان، مشتریان‌تان و همچنین راه‌های فروش بهتر آشنا کنید.

 

 

روابط عمومی ‌و شهرت

شهرت و اعتباری که برای برند شما ایجاد می‌شود، می‌تواند تبدیل به ابزاری موثر برای بازاریابی شود، تلاش کنید آن را به طبیعی‌ترین شکل ممکن انجام دهید.

18- مخاطبین روابط عمومی ‌و رسانه‌های شما در برابر تبلیغاتی که در قالبی ضعیف و صرفا تجاری تولید می‌شوند، مقاومت می‌کنند. به جای اینکار، تبلیغات‌تان را بر پایه‌ی محتوایی که تولید کرده‌اید، منتشر کنید. از نظر مخاطبین، این رویکردی کمتر تهاجمی‌ به نظر می‌رسد.

19- محتوایی تولید کنید که برای شرکت‌تان خوراک مطبوعاتی منحصربه‌فرد ایجاد کرده و قاعدتا منجر به جذب مشتریان جدید شود.

 

فروش

 

بازاریابی و فروش هنگامی ‌که در کنار هم کار می‌کنند، می‌توانند به ابزاری نیرومند تبدیل شوند. از موارد زیر برای استفاده ترکیب بهینه آن‌ها استفاده کنید:

20- محتواهای هدفمند خود را با جذب مخاطب به صفحات فرودتان (landing page) مبادله کنید.

21- بستری فراهم کنید تا بخش‌های بازاریابی و فروش در کنار هم کار کنند. بدین واسطه، محتوایی که تولید می‌کنید بر پایه‌ی موانعی که افراد بخش فروش در فرآیند جذب مشتری با آن‌ها مواجه هستند، خواهد بود.

22- محتواهای خود را در کمپین‌های جذب مشتری بالقوه به کار ببرید.

23- از انتشار محتواهای جدید به عنوان فرصتی برای واحد فروش استفاده کنید تا از طریق آن، با در دست داشتن اطلاعاتی مفید و ارزشمند به سراغ مشتریان بالقوه بروند.

 

تبلیغات آفلاین

درست است که تبلیغات دیجیتال از ارزش بی‌همتایی برخوردار است، اما تبلیغات آفلاین می‌تواند در محل‌هایی که افراد در آن‌ها قرار دارند، آگاهی برند (brand awareness) ایجاد کند.

24- محتواهای پرطرفدار و باکیفیتی که در قالب‌های کاغذی و پرینتی تولید کرده‌اید را در تبیلغات آفلاین به کار بگیرید. بازدیدکنندگان را تشویق کنید تا از شما این محتواها را بخواهند، این روش بسیار آسان‌تر از دادن تخفیف در ازای گرفتن تبلیغات پرینتی است. همچنین از طریق این روش می‌توانید بهتر نرخ بازگشت سرمایه‌تان را رصد کنید.

 

نمایشگاه تجاری

در این دوران که رویدادهای زنده در حال بازگشت هستند، باید آن‌ها را در برنامه‌ی خود بگنجانید.

25- بهترین محتوای خود را در قالب پرینتی آماده کرده و در کیف‌های هدیه به شرکت‌کنندگان اهدا کنید.

26- منحصر به فردترین محتوای خود را به بهترین مشتریان بالقوه خود بدهید. با توجه به پایین بودن هزینه‌های پرینت، ‌ترتیبی دهید تا کتاب‌های الکترونیکی، گزارش‌ها و دیگر موارد به صورت حرفه‌ای پرینت گرفته شوند تا شرکت‌کنندگان بتوانند آن‌ها را با خود ببرند.

 

از نکات جذب مشتری بالا در استراتژی خود استفاده کنید

نگران نباشید! نیازی نیست که از تمام استراتژی‌های زیر برای تبدیل دنبال‌کنندگان به مشتریان استفاده کنید. بر اساس داده‌هایی که از کمپین‌های‌تان به دست می‌آید، قابل اجراترین و مرتبط‌ترین موارد را انتخاب کنید.

و به یاد داشته باشید که این لیست جامع و کامل نیست، هم به لحاظ کانال‌های پوشش داده شده و هم تاکتیک‌های ارائه شده. ممکن است فرصت‌های دیگری هم برای جذب مشتری از طریق محتوا برای شما وجود داشته باشد که در این لیست آورده نشده است.

 

منبع: Hubspot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *