واسطه‌گری یا آربیتراژ چیست؟

واسطه‌گران آربیتراژ، با بهره گیری از اختلاف قیمت جزئی یک سهام در بازارهای مختلف یه دنبال کسب سود بوده و با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته، به دنبال ناکارآمدی های موجود در بازار هستند.

 

تعریف واسطه‌گری یا آربیتراژ

واسطه گری یا آربیتراژ، خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف به منظور کسب سود از تفاوت جزئی قیمت های فهرست شده دارایی است. در این روش، از تغییرات کوتاه مدت در قیمت ابزارهای مالی مشابه در بازارهای مختلف یا به اشکال مختلف استفاده می شود. واسطه گری در نتیجه ناکارآمدی بازار به وجود می آید و هم از آن ناکارآمدی ها استفاده می کند و هم آنها را برطرف می کند.

 

نکات کلیدی پیرامون واسطه‌گری

  • واسطه گری یا آربیتراژ ، خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف به منظور بهره برداری از تفاوت های جزئی در قیمت آن است.
  • معاملات آربیتراژ در سهام، کالاها و ارزها انجام می شود.
  • آربیتراژ از ناکارآمدی های اجتناب ناپذیر در بازارها استفاده می کند.

 

مفهوم واسطه‌گری یا آربیتراژ

هرگاه یک سهام، کالا یا ارز در یک بازار با قیمت معینی خریداری شود و همزمان در بازار دیگری با قیمت بالاتر فروخته شود، از آربیتراژ می توان استفاده کرد. این وضعیت فرصتی برای سود بدون ریسک برای معامله گر ایجاد می کند.

آربیتراژ مکانیزمی را برای اطمینان از عدم انحراف اساسی قیمت ها از ارزش منصفانه برای دوره های زمانی طولانی فراهم می کند. با پیشرفت تکنولوژی، سود بردن از اشتباهات قیمت گذاری در بازار بسیار دشوار شده است. بسیاری از واسط گران سیستم‌های معاملاتی رایانه‌ای را برای نظارت بر نوسانات ابزارهای مالی مشابه تنظیم کرده‌اند. هر گونه تنظیم قیمت ناکارآمد معمولاً به سرعت انجام می شود و این فرصت اغلب در عرض چند ثانیه از بین می رود.

 

یک مثال ساده برای آربیتراژ

به عنوان یک مثال ساده از آربیتراژ، موارد زیر را در نظر بگیرید. سهام شرکت X با قیمت 20 دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) معامله می شود، در حالی که در همان لحظه، 20.05 دلار در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) معامله می شود.

یک واسطه‌گر می تواند سهام را در NYSE خریداری کند و بلافاصله همان سهام را در LSE بفروشد و به ازای هر سهم 5 سنت سود کسب کند.

واسطه‌گر می‌تواند تا زمانی که متخصصان NYSE موجودی سهام شرکت X را تمام کنند، یا تا زمانی که متخصصان NYSE یا LSE قیمت‌های خود را برای از بین بردن این فرصت تنظیم کنند، از این آربیتراژ استفاده کند.

 

  • نکته: انواع آربیتراژ شامل ریسک، خرده فروشی، قابل تبدیل، منفی، آماری، مثلثی و غیره است.

 

یک مثال پیچیده برای آربیتراژ

یک مثال پیچیده تر را می توان در بازارهای ارز با استفاده از آربیتراژ مثلثی یافت. در این حالت، واسطه‌گر یک ارز را به ارز دیگر تبدیل می کند، سپس آن ارز دوم را به ارز سومی تبدیل کرده و در نهایت ارز سوم را به ارز اولی تبدیل می کند.

فرض کنید 1 میلیون دلار دارید و نرخ های زیر را در اختیار شما قرار می دهند:

EUR/USD = 1.1586 نرخ تبدیل یورو به دلار آمریکا

EUR/GBP = 1.4600 نرخ تبدیل یورو به پوند انگلیس

USD/GBP = 1.6939 نرخ تبدیل دلار آمریکا به پوند انگلیس

 

با این نرخ های ارز، یک فرصت آربیتراژ وجود دارد:

  • فروش دلار برای خرید یورو: 1 میلیون دلار ÷ 1.1586 = 863110 یورو
  • فروش یورو برای خرید پوند: 863,100 یورو ÷ 1,4600 = 591,171 پوند
  • فروش پوند برای دلار: 591,171 پوند x 6939 = 1,001,384 دلار
  • سرمایه اولیه را از مبلغ نهایی کم کنید: 1,001,384 دلار منهای 1,000,000 دلار = 1,384 دلار

 

از این تراکنش‌ها، سود آربیتراژ معادل 1384 دلار دریافت خواهد بود (با فرض اینکه هزینه‌های تراکنش یا مالیات نداشته باشید).

 

واسطه‌گری یا آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ معامله ای است که از تفاوت های کوچک قیمت میان دارایی های یکسان در دو یا چند بازار استفاده می کند. واسطه‌گر آربیتراژ دارایی را در یک بازار می خرد و همزمان در بازار دیگر می فروشد تا مابه التفاوت این دو قیمت را به جیب بزند. تغییرات پیچیده تری در این سناریو وجود دارد، اما همه به شناسایی «ناکارآمدی» بازار بستگی دارد.

واسطه‌گران آربیتراژ معمولاً به نمایندگی از موسسات مالی بزرگ کار می کنند. کار آن ها معمولاً شامل مبادله مقدار قابل توجهی پول است و فرصت‌های چند ثانیه‌ای را که به وجود می آیند تنها با نرم‌افزارهای بسیار پیچیده قابل شناسایی است.

 

اهمیت واسطه‌گری یا آربیتراژ

واسطه‌گران آربیتراژ در مسیر کسب سود، کارایی بازارهای مالی را افزایش می دهند. همانطور که آنها خرید و فروش می کنند، تفاوت قیمت بین دارایی های یکسان یا مشابه کاهش می یابد. دارایی های با قیمت پایین تر قیمت گذاری می شوند در حالی که دارایی های با قیمت بالاتر فروخته می شوند. به این ترتیب آربیتراژ ناکارآمدی در قیمت گذاری بازار را برطرف می کند و نقدینگی را به بازار می افزاید.

 

محک آکادمی، مرجع مقالات حوزه مالی و کسب و کار

 

منبع:

investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *